| D33ad3d3 a întrebat:

am si eu o poveste destul de lunga si complicata la care nu prea gasesc nici o solutie. e o poveste lunga si complicata, dar sper sa aveti rabdare sad.
In urma cu aproximativ 2 luni a inceput sa imi placa un tip din liceu(e vorba de un tip mai popular din liceu), am facut rost de profilul de facebook unde era afisat si id-ul, i-am dat add si am vorbit cam de 2 ori, daca il intrebam eu ceva vorbea, daca nu el nu zicea nimic (decat atunci cand i-am dat add, m-a intrebat de unde am id-ul), am asteptat sa mai treaca timpul, insa a inceput sa imi placa si mai mult, asa ca in urma cu 2 saptamani am intrat pe id-ul celei mai bune prietene si i-am dat add, tipa e cu mine in clasa chiar, am inventat la inceput o poveste cum ca l-ar place o fata din alt liceu, care la vazut odata pe strada si nu stie cum sa-i spuna dar in cele din urma eu am hotarat ca e mai bine sa-i zic adevarul, dandu-ma aceeasi tipa (adica pr mea cea mai buna) i-am zis ca tipe care il place (adica eu) e cu el din liceu, adica i-am dat toate detaliile despre mine dar el nici acum nu stie ca de fapt eram eu, nu prietena mea, cum a aflat ca il plac a inceput sa ma caute pe mess, iar eu imi tot puneam status-uri triste, in una din zile m-a intrebat cine e tipul dupa care sufar atat, iar ziua urmatoare mi-am pus un status de genul (nu vreau un increzut cu portofelul gros, vreau un baiat care sa ma iubeasca si sa se poarte frumos (un anumit baiat ) ), dupa statusul asta el mi-a pus o intrebare de genul:"crezi ca eu as putea sa indeplinesc conditiile de la status", i-am zis:"daca poti vrei" si m-a intrebat ce va zice tipul ptcare imi pun statusuri, iar atunci eu am crezut ca e momentul si i-am zis ca acel tip e de fapt el si asa am si facut, ma cautat in continuare, problema e ca la scoala nici macar nu ma saluta, eu i-am zis ca nu as vrea sa afle nimeni, insa el vad ca nu are de gand nici macar sa salute, evita sa fim in aceleasi locuri, eu de fapt sunt de dimineata si el dupa-amiaza, dar eu particip la un concurs de informatica si ma mai intalnesc cu el, aici e si unul din locurile pe care le frecventeaza el cel mai des, de fiecare data cand intra pe mess ma cauta in prima secunda, imi cere sfaturi pentru proiectele pe care le face, dar imi zice ca e ff timid si de aceea nu intra in vorba cu mine, pe mess e foarte atent, cauta sa nu ma supere de loc, cand intra pe mess, eu nu il caut, el obisnuieste sa o faca, dar dupa cum i-am zis si lui, incepe sa mi se para ca de fapt e doar o iluzie si nu vom fi impreuna niciodata, i-am zis asta chiar lui, insa spune de fiecare data ca o sa rezolve el asta, ca o sa fie bine, ca o sa prinda el tupeu daca nu am eu, ba chiar pana ieri isi punea si statusuri de genul (de fiecare data cand tu spui ca e imposibil, eu incerc sa rezolv asta), dar eu deja incep sa ma cam satur, sunt comfuza, nu stiu ce vrea, dar cu toate astea tin la el, nu vreau sa creada ca sunt disperata dupa el, de asta nici nu iau eu atitudine sa il salut insa nu stiu ce sa fac si ce sa mai cred, daca povestea e reala sau lui doar ii place sa se joace si nimic mai mult sad astept macar sa ma salute dar vad ca nu o face si chiar nu stiu ce sa cred sad dati-mi cateva solutii, dar prin care sa nu fac eu primul pas, pentru ca in primul rand nu vreau sa ma creada disperata si nu sunt genul, vreau doar sa il fac sa vorbeasca si fata in fata cum o face pe mess si atat, cele mai bune sfaturi si care ma vor si ajuta in problema asta funditawinking

Răspuns Câştigător
| anca174 a răspuns:

Eu spun sa pui piciorul in prag... vorbeste cu el si spune-i ca nu mai poti asa. ca vrei ceva real nu doar pe mess. si sa aleaga ori vorbeste cu tine si la scoala si aveti o relatie normala ori sa te lase in pace happy
nu stiu dar asta este parerea mea... daca chiar vrea ceva cu tine ar trebui sa vorbiti si la scoala, sa iesiti impreuna, sa aveti intalniri nu doar pe mess.
Orice sfat ai urma din toate cate ai primit sper sa se rezolve situatia in favoarea ta happy
Poate ne si spui cum ai rezolvat situatia pana la urma
pupici :*:*

12 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Pai,cam lunga povestea..Ca un roman fluviu.Ai debutat cu o minciuna, cu o inselatorie...

| IloveME a răspuns:

Te inteleg,asa facem toate in dragoste!
faza ca u sp ca el e baiatul popular din scoala...d obicei astfel d persoane nu au timididate, asa ca sincer nu stiu c sa spun.
poate intr-adevar d timid, sau poate vrea doar sa s joace cu tine!

| Any a răspuns:

Dupa descrierea ta cred ca foarte timid dar pe de o parte poate vrea doar sa se joace cu tine nu sa fie cu tine.Incearca sa vorbesti cu el si fata in fata adica sa-l saluti la scoala si daca vezi ca nu te saluta si nimic numai pe mess cred ca intelegi raspunsul. Daca nu vorbeste cu tine cat timp este pe la scoala si va intalniti inseamna ca ii este rusine fata de prieteni ca vorbeste cu tine.Bafta!

| MyChemicalRomance a răspuns:

Oai...ce poveste de dragoste. Cu siguranta te place dar e timid am aceeashi problema, vb cu el pe mess despre orice si cand suntem fata in fata nici macar nu ne salutam. Ar trebui sa il saluti u prima sau jucati-va "adevar sau provocare " pe mess si provoaca-l sa te salute a doua zi la skl. Sincer...nu am nici o idee broken heart

| Ecstasy_4276 a răspuns:

Pai, sa incepem cu inceputul.Fa tu primul-l pas, 1 sarut 1 pupic pe obraz ceva de fata cu toata lumea... din rusine prinzi curaj happy
Dupa aceea avanseaza el singur in comportament si in gesturi.

| Gabbyellal a răspuns:

Pai acum ceva timp si eu am patit exact la fel...doar ca eu am doar 14 ani.Eu am procedat in felul urmator: am intrat pe id acela(era al unei prietene f bune )si i-am spus ca sambata sunt singura acasa si daca vrea sa vina pe la mine la o ''tigare'' si cu ocazia asta se intalneste si el cu gagicasa(adica eu) el a raspuns ca vine iar sambata,el a batut la usa si eu m-am dus sa raspund,cand a intat prietena mea a spus ca ea tr sa plece sa cumpere tigari,iar noi am ramas singuri eu m-am dus la el si l-am luat in brate spunandu-i ca mi-a fost dor de el,m-a sarutat si dupa lucrurile au mers de la sine si acum ne intelegem f bine.tu ai putea ruga o prietena sa intre pe id acela fals facut de tine si sa faceti in asa fel sa va intalniti toti trei iar ea sa plece putin in asa fel incat sa ramaneti siguri,iar tu sa te dai la el sau sa faci ce am facut eu big grin, nu iti face griji daca e sa te refuze nu e nimic lasa ca nu este nici primul nici ultimul, si oricum e mult mai bine sa iti spuna adevarul decat sa te minta in continuare

| PeAcE a răspuns:

Tu ai zis ca el a inceput sa te bage in seama atunci cand „prietena" ta a vorbit cu el. De ce nu incerci sa ii spui si asta dandu-te drept ea. Adica sa intrii pe id-ul ei si sa ii spui sa „prietena" ta de care i-ai spus ca il place ar vrea ceva mai mult, ca i-a povestit ca s-a cam saturat de toata situatia asta cu -nu vb cand ne intalnim- si poate el o sa ia o decizie si mai poti sa-i spui, dandu-te „prietena" ta ca nu vrei ca ea.adica tu sa afli ce i-ai povestit. Sper sa intelege. Eu una am incercat sa-ti dau un sfat care sa nu te implice directhappy

Acuma,sincera sa fiu,eu unu nu prea stiu ce sa cred,dar se poate ca acest baiat sa te plac intr-adevar, dar sa ii fie rusine cu tine. Nu te cunosc nici pe tine si nici pe el asa ca nu pot sa imi dau cu parerea, dar sper sa ma inselsad.

| Adicteddd a răspuns:

Buna pai un sfat d emai jos spunea s afaci uh primul pas si sa ii dai un pupic mic dar parerea mea este ca asta nu ar fi chiar o placere pai dac el nici nu te saluta, cum ar fi sa te duci la el sa il pupi ar fi ceva penibil i parerea mea este ca ar trebui sa il intrebi dac isi face mia repede curaj ca eu sper c anul o s asati mult si bine dupa fundul lui ar trebui macar un simplu "salut"sa iti zica si pe parcurs si prietenii lui o sa obs ca voi v-ati mai apropiat si c apoate faceti si pasul urmatotr dar toto mai imp este ce crede si zice el dac el iti zice sa inca nu are curaj uh ar trebui ca ii dai cateva zili la dispozitie sa isi faca curaj si dac pe percursul acelor zile sau dupa acele zile el toto nu si-a facut curaj ii zici c asa nu t emai caute deloc si atunci el isi va face curaj si va incepe sa te bage in seama decat sa te piarda sper c am-am facut inteleas a:d

| Lorrik a răspuns:

In primul rand fa si tu pe timida...comporat-te exact ca el.nu astepta sa fac el primul pas. poti sa il faci si tu sau prietena ta cea mai buna.Id-ul meu este mistik_inger98.Baga-ma in lista si mai vb

| D33ad3d3 explică:

Am zis ca nu o sa fac eu primul pas pentru ca nu stiu daca faza e pe bune...deci caut alte solutiiwinking mersi oricum

| D33ad3d3 explică:

Promit ca imediat ce se rezolva situtia o sa va anunt, indiferent de cum se va rezolvawinking

| D33ad3d3 explică:

Am rezolvat in cele din urma situatia,si dupa cum am promis o sa va spun si rezultatul,avem o relatie de o saptamana,ne intelegem excelent, iesim impreuna, vorbim la scoala (deci s-a dovedit ca tipul a fost doar timid) sentimente pentru mine chiar imi dovedeste ca are! va multumesc tuturor >:d