| AnaaMaria1995 a întrebat:

Buna tuturor!

De aproximativ 4 luni, imi place foarte mult de un baiat. Ies aproape in fiecare zi afara cu prietenii lui si cu prietenele mele. Sincera sa fiu, habar nu am ce vrea de la mine sau daca vrea ceva. De fapt, am ajuns la concluzia ca el nici nu ma vrea, dar nici nu ma lasa. A fost o perioada in care mi-a propus sa fim "prieteni cu beneficii" dar eu nu am acceptat acest lucru. Tot timpul cand suntem afara, imi acorda atentie, vorbeste cu mine, ma ia in brate uneori, ma tachineaza, ba chiar intr-o seara mi-a cerut sa-l sarut, insa eu am refuzat acest lucru crezand ca asa este mai bine. Acum cateva saptamani, am incercat sa nu ma mai gandesc la el, facandu-mi un prieten iar el a aflat de acest lucru, si tot parea ca ii pasa, spunand tot felul de lucruri urate despre iubitul meu de atunci pe care nici macar nu-l cunoaste. Face tot timpul niste faze, vorbind de alte fete, doar ca sa ma enerveze (stiu asta pentru ca in acel moment se uita la prietenul lui si incepe sa zambeasca, ba chiar o data, dupa reactia mea urata de a ma ridica si a pleca de la banca i-a spus prietenului sau "ti-am zis eu"). Intrebarea mea este. ma place, nu ma place. vrea ceva, de la mine, nu vrea? Sunt total confuza si nu stiu ce sa mai fac. Au fost 3 saptamani in care nu l-am vazut dar chiar si asa, m-am gandit la el in fiecare secunda. El urmeaza sa faca 20 de ani in decembrie iar eu la anul.
Sper sa ma puteti ajuta cu in sfat si sper ca nu v-am plictisit prea tare cu "povestioara" mea. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai procedat corect,mai bine iti faci curat in viata decat sa-ti bati joc de sufletul cuiva!
In mod sigur toata lumea si-a data seama ca-l placi,in special el si profita de slabiciunea ta pentru el.
Da,se joaca cu tine si cu sentimentele tale,dar rau faci ca-i dai atentie.
Asa cum ai putut sa-l refuzi initial,poti si acum sau sa fii indiferenta sau sa-i oferi exact ce-ti ofera!
Nu e nevoie sa ajungi bataia de joc a nimanui si nici tinta glumelor anturajului!
Ocoleste-l sau comporta-te cu el asa cum se comporta si el cu tine.
Ati intrat amandoi intr-un joc periculos de orgolii in care cel care vorbeste primul,va pierde.
Ca sa te mai inseninez, ar trebui sa-ti dai seama ca si el te place, nu l-ar fi preocupat atata persoana ta, daca ii erai indiferenta, sa stii!
happy

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Initial,a vrut doar "beneficii",acum vrea sa te cucereasca.
Si,pentru ca nu numai l-ai refuzat,dar ti-ai mai facut si un prieten,iti face si el viata amara atat cat poate.
Tu il placi,el te place, sunteti orgoliosi amandoi si povestea voastra va incepe abia cand unul din voi se va hotari sa-i vorbeasca celuilalt, sincer.
Si sper sa nu fii tu cea care va vorbi prima.
Mai ales ca tu ai un prieten, ai grija si nu-i mai da atentie acestui baiat, poate ca va inceta.
Poate!

| AnaaMaria1995 explică (pentru greece12):

In momentul de fata, nu mai sunt cu baiatul respectiv deoarece ma gandeam tot timpul la el (baiatul pe care il plac acum) si am considerat ca nu este corect fata de iubitul meu de atunci sa stau cu el, gandindu-ma la altul. Problema este ca el stie ca il plac, pana si prietenii din anturajul nostru si-au dat seama de acest lucru. Am ajuns la concluzia ca el nu vrea decat sa se joace cu sentimentele mele.

| greece12 a răspuns (pentru AnaaMaria1995):

Ai procedat corect,mai bine iti faci curat in viata decat sa-ti bati joc de sufletul cuiva!
In mod sigur toata lumea si-a data seama ca-l placi,in special el si profita de slabiciunea ta pentru el.
Da,se joaca cu tine si cu sentimentele tale,dar rau faci ca-i dai atentie.
Asa cum ai putut sa-l refuzi initial,poti si acum sau sa fii indiferenta sau sa-i oferi exact ce-ti ofera!
Nu e nevoie sa ajungi bataia de joc a nimanui si nici tinta glumelor anturajului!
Ocoleste-l sau comporta-te cu el asa cum se comporta si el cu tine.
Ati intrat amandoi intr-un joc periculos de orgolii in care cel care vorbeste primul,va pierde.
Ca sa te mai inseninez, ar trebui sa-ti dai seama ca si el te place, nu l-ar fi preocupat atata persoana ta, daca ii erai indiferenta, sa stii!
happy

| Wihox a răspuns:

Wtf. Iti cere sa il saruti si tu te mai intrebi daca te place? E evident ca da. Daca te simti bine cu el, de ce nu, poti sa dai o sansa relatie, daca nu nu o face degeaba.

| AnaaMaria1995 explică (pentru Wihox):

Pai tocmai din cauza faptului ca mi-a cerut la momentul acela sa-l sarut, sunt acum confunza. Si tocmai asta este problema, ca el nu pare sa vrea o relatie. Ba se comporta frumos, ba e foarte distant si chiar ajunge sa faca glume proaste.

| neutrino a răspuns:

El a vrut sa te plateasca, iar tu ai refuzat: acum faci pe naiva si ne spui ca nu stii daca vrea ceva sau nu de la tine. Oricum a realizat ca s-a cam grabit, iar acum va obtine gratis ceea ce si-a propus.

| AnaaMaria1995 explică (pentru neutrino):

Nu va obtine absolut nimic de la mine, daca continua sa se comporte asa cum o face in momentul de fata. Eu i-am spus foarte clar, ce vreau si ce nu vreau. Nu sunt asa naiva pe cat ma consideri tu big grin!

| GreenBubble a răspuns:

Buna!
Din ce ai povestit tu mie imi pare ca singurul lucru pe care l-ar vrea de la tine e "o partida", cel mult o relatie bazata pe sex...
Incearca sa fi mai distanta o vreme, sa vezi ce reactie are, daca incepe sa te caute mai mult, sa insite probabil chiar te place, daca nu-si mai da interesul inseamna ca nu are rost sa te mai gandesti la el.

Take care!(^_^)