| UnunderstoodArtistHere a întrebat:

Buna tuturor sad Deci sa incep cu inceputul:am fost cu un tip un an si ceva desi ne stiam de cand eram mici.Era totul frumos si bine parintilor le conveneau relatia noi ne intelegeam bine el chiar incpea sa vorbeasca de o posibila nunta peste cativa ani fiind sigur ca ne vom casatori desi eu ii ziceam mereu ca-i nebun daca se gandeste de pe acum la asta.Pe 20 aprilie al acestui an insa am primit o veste care m-a marcat pe viata cred:a avut un accident de masina in care a murit ars de viu in masina.De atunci pana acum am incercat sa il uit, sa fiu fericita cum ar fi vrut el si intr-un gest disperat m-am cuplat cu un baiat care are ochii de aceeasi nuanta ca ai lui.De fiecare data nu stiu ce am dar cand facem contact vizual stau si ma uit pierduta si imi aduc aminte de el. Fara sa imi dau seama bufnesc in plans in secunda doi.Acum si actualul stie ca eu inca ma gandesc la decedat si s-a suparat foarte rau pe mine spunandu-mi ca il folosesc, ca imi bat joc de el si ca pana nu mi-l scot din cap pe fostul sa nu il mai caut.
Ce sa fac? Vreau foarte mult sa fiu cu el are atat de multe in comun cu fostul meu pe care il iubesc si scum atat de mult.Seamana si la fata cu el si chiar vreau sa il am langa mine dar nu stiu cum sa fac sa nu il mai supar...

Răspuns Câştigător
| RoseMadeOfLove a răspuns:

Tocmai, il vrei langa tine pentru ca iti aduce aminte de fostul prieten. E de inteles ca iti este dor si suferi, insa adevarul este crud: nu il mai poti avea inapoi. Cel mai bine, din punctul meu de vedere, ar fi sa iti iei putin timp sa treci peste, sa te eliberezi. Dupa ce ai facut acest lucru, vei vedea cu alti ochi situtia. Nu va fi deloc usor sa treci peste, si nu il vei uita niciodata, dar daca continui sa fii cu un baiat care iti aminteste de el, nu vei reusi sa treci peste. Supararea lui este oarecum justificata: el se simte ca si cum ar fi un inlocuitor, un fel de "rebound". Cel mai bine ar fi sa iti iei timp. Nu te arunca intr-o relatie, ascunzand faptul ca suferi nu o sa te ajute. Sper ca am fost de ajutor! Imi pare foarte rau, nu imi pot imagina prin ce treci. Succes!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti sa fi cu el iti aduce amintirile din trecut in prezent, asteapta sa dai de alta persoana.

| BLeur a răspuns:

Bună.

Nu are rost, clar. oh go on
Îţi trebuie o perioadă de timp, nu ai cum să treci aşa uşor peste.

| Hαppiηеss a răspuns:

Chiar nu e normal si corect sa stai cu un baiat pentru ca iti aduce aminte de fostul care a decedat.E si normal sa se supere, se simte folosit.
Pana nu iti pui ordine in ganduri si pana nu realizezi ca intr-adevar poti merge mai departe nu are rost sa te implici intr-o relatie, iti faci rau singura si pe langa asta ii ranesti si pe altii.
Timpul vindeca toate ranile!

| Teodoraa6 a răspuns:

Daca stai mai mult timp cu el vei ajunge sa il iubesti si vei uita de fostul, vorbeste cu el si zii sa iti acorede suficient timp pentru al uita pe fostul si al iubi pe el