| Florentina9294 a întrebat:

Buna tuturor. Incep prin a povesti durerea mea si cerand niste sfaturi poate persoanelor mult mai mature ca decat mine. (Am 22 ani). Am o relatie de aproape 6 ani. Suntem in Anglia momentan si muncim impreuna. De ceva vreme parca nu il mai recunosc pe prietenul meu, se enerveaza orice i.as spune, incepe sa iasa singur prin cluburi, ma jigneste cateodata daca il stresez cu intrebarile sau ma enervez, munciind la acceasi linie cateodata mai incerc sa vorbesc si sa lamurim lucrurile si imi spune ca el nu vrea o fata sa ii comenteze. Tiin sa mentionez ca sunt o fata geloasa si poate cateodata posesiva, unde mergeam mergeam tot timpul impreuna iar poate acum mi se pare ceva ciudat. El nu este o persoana prea vorbareata si nici setimentele lui nu prea le cunosc nu stiu sigur daca chiar tine la mine sau nu, eu tin foarte mult la el suntem impreuna de la 16 eu (18ani el). Cand facea plecari (avand o meserie ce necesita deplasare in alta tara) vorbeam mereu la telefon nu ieseam nicaieri. Nu prea a fost niciodata lapte si miere, mereu daca ne intelegeam ziua seara ma supara si ne certam, dar parca de cand suntem aici a devenit prea distant. Tip si eu si ma enervez si ii cer sa imi explice de ce se comporta asa si pe mine nu ma ia in club sau in alte locuri. Incerc mereu sa nu ii comentez si sa ii fac pe plac dar el tot gaseste ceva si se supara si nu vorbeste si spune ca nu ma mai vrea...iar eu plang si incerc sa vorbim dar el pleaca...saptamana asta de exemplu ne.am inteles pana joi iar joi cand mi-a zis ca sambata merge in club singur m.am suparat si ne.am certat, este sambata si el asteapta sa plece in club iar eu sunt foarte suparata. Nu inteleg. oare nu ii pasa deloc ca eu stau si il astept sa vina sau ma vede plangand si ii explic ca doar vreau si eu sa ies din casa. Am o munca la care muncesc cate 6/7 sau chiar cateodata 7/7. Nu vreau pareri rautacioase sau jigniri. Doar un sfat bun. Nu as vrea sa ma despart de el pentru ca chiar il iubesc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Fata mosului, experienta, cele vazute o viata si cititul si cand eram la volan zice asa : El la 18 ani era la inceputul cursei de maturizare, acum poate gandi altfel. Daca lasa telefonul lui la indemana ta posibil sa nu aibe pe alta ci doar ca s-a plictisit, isi doreste altceva, considera ca e prea tanar si ar vrea sa cunoasca si alte fete nu sa moara de gat cu una si buna, prima, influente de anturaj. Toate pe rand sau la gramada etc. Cauze pot fi multe, nu scobi, ai timp sa afli de la sine fara efort si la un timp cand vei suporta mai usor. Cand la o masina cu 2 volane unul trage in sant va avea mai mult spor ca tine care vrei pe deal pentru ca il ajuta gravitatia. Stiu ca seismul e si de ordin economic dar evenimentele astea nu prind pe nimeni pregatit asa ca e nevoie sa nivelezi ceva la terenul ce va urma. Nu stiu care si cum ar trebui sa plece din casa dupa dreptul primului venit. Oricare ramane va avea dificultati in a plati facturile singur. Daca ramane el ii va fi mai greu sa o puna la plata pe urmatoarea cand o primeste in casa, daca ramai tu si iti gasesti partener de viata va scoate mai repede sa sustina cheltuielile ca e barbat ( daca e ). Daca e luata impreuna ar trebui sa plece el in urma la ce a hotarat. Ca nu e stabil in ce spune e la fel de grav, nu stie ce vrea = sa fie sanatos, nu are dreptul sa-si bata joc de tine. Daca nu pleaca el, inseamna ca incearca sa te faca pe tine sa pleci ceea ce e lipsit de onoare si democratie. Daca tot trebuie sa sari din avion fa-o tu demn ca sa fii in stare sa deschizi si parasuta. A continua e sinonim cu a trage de un caine mort, satisfactii in viata si relatie = 0, consum fizic / psihic / timp ( viata e una ) care te oboseste si iti diminueaza forta de ati aduna puterile sa traiesti o vreme solitar si sa ai curajul unei noi relatii. Vremea trece, rezultatul e acelasi si peste ani te vei intreba de ce ai fost asa proasta de ti-ai irosit parte din zile si din demnitate. Te imping eu sa te desparti si zic ca nu se mai poate? Doamne fereste, tu zici asta nu noi. Daca ar mai fi existat solutii neincercate de tine nu ajungeai sa intrebi aici. Dragoste cu sila nu se poate. Te plang eu pe tine? Nu, nici in nspe nu ma doare. Daca plang eu in fata ta tu ar trebui sa te spanzuri. Daca iti dau sfaturi sub influenta emotiilor sunt sfaturi proaste. Fata mea de ex a decis ca se muta la prieten. Daca esti parinte intelept nu te opui ca stii ca n-ai spor + ii diminuezi curajul de a se intoarce acasa daca ceva se strica acolo. Un tata isi urmareste copii precum arcasul sageata doar ca mai discret. Stiam ca scartaie si asteptam. Cu incredere si fara sa dau sfaturi sau influente pentru ca o cunosc. Stiam ca vine acasa si asa a fost. Stiu ca la tine e mai dificil din cauza ca trebuie sa obtii singura banii si un loc de viata dar esti la banii tai, 2-3 prietene trebuie sa ai, cunostinte ceva. Daca nu ai iti mai faci. Peste 1 luna sau 1 an vei fi mai obosita, timorata si incercanata, cu mai putina putere si incredere in tine. Iti vei pune chiar intrebari legate de capacitatea de a mai cuceri un baiat. Hai ca te-am ucis destul, nu vreau funde ( am 3 zile aici, ce sunt alea? ) nici nu vreau sa spui peste un timp - Ai avut dreptate nene pentru ca inseamna ca nu am fost de nici un folos. Eu am lucrat pe salvare = totul trebuie sa se petreaca acum si aici, sangele e pretios. Te inveti sa accepti ideea de la o zi la alta si nimic nu e imposibil.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Indiferent de cîti nervi ar avea, nu trebuie sa se poarte urit cu tine, te ai gîndit daca nu cumva el are deja pe altcineva? Poate de aceea merge singur in cluburi, poate din cauza asta se poarta urît, ca are pe alta si vrea sa scape de tine, in ce domeniu munciti voi? Tu ai 22 ani, dar el cit are? Cum v ati cunoscut voi? El se poartă asa decind sunte ti in Anglia? Te ai gîndit sa te reintorci in țară? Sau rămîi acolo chiar daca il parasesti pe el? Mult succes si nu merită sa ti pierzi tineretea lîngă un om ca ăsta, deoarece el nu te va respecta niciodată, sunt sigur ca vii obosită de la muncă, si ai si tu nevoie sa te distrezio după atita muncă, el nu procedeaza corect, el ar trebui sa te ajute, esti fem, eie si trebuie sa te protejeze el, dar el este un om de nimic. Sanatate si numai bine.

| Florentina9294 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna. Nu stiu sigur daca are pe altcineva pentru ca totusi telefoanele sunt acasa mai mereu nu gasesc nimic sau pe facebook, iar asta cu iesirea da ma deranjeaza sa.l astept nopate plangand..lucram intr.o fabrica de bacon, el are 24, ne.am cunoscut printr.un prieten comun am vorbit ne.am intalnit si asa a inceput. poate cu intoarcerea in tara ma tem..pentru ca aici sa zic asa duc o viata mai buna, nu stiu cum as putea sa.l parasesc pentru ca ne.am chinuit sa luom o casa aici..banii sunt la comun avand in vedere ca am inceput casa in tara care pana acum a fost din banii lui acum a spus ca investim impreuna iar apoi mi inapoiaza ca el vrea sa o faca singur..ma gandesc de multe ori sa ne despartim dar nu stiu de ce ma tem asa mult..stiu ca se comporta urat indiferent de ce ii spun nu pot vorbii nici cand fac piata nu are rabdare sa stea cu mine sa cumparam ceva sa ma uit sa...da chiar vin f obosita de la munca am o casa de intretinut mancare de facut si mai imi bat capul si cu problemele in dragoste.voi vedea pe parcurs cum mai decurg lucrurile si sper sa fiu puternica si sa iau o hotarere. Multumesc frumos

| Roberthd3 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Corect!

| mihai69 a răspuns:

Dacă l-ai iubi cu adevărat, l-ai înțelege și i-ai accepta „ciudățeniile". Și în niciun caz nu ai fi cicălitoare.
Tu ești exact pe dos; cum ai vrea să nu fie nervos și să nu vă certaț?!?
În plus, niciodată nu amesteca job-ul cu chestiile personale! Pierzi pe ambele planuri.
Ce pot să spun altceva decât că între voi nu e decât o relație toxică din care cel mai bine pentru amândoi ar fi să ieșiți.
Totuși, dacă nu vrei să te desparți de el (deși repet - nu mă convingi deloc că îl iubești!) e timpul să teschimbi tu complet. Și asta chiar nu cred că o poți face. Dar dacă totuși chiar vrei, aplică metodele din „Îmblânzirea scorpiei" de Shakespeare - că tot ești la el acasă.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Îmblânzirea_scorpiei

| Florentina9294 explică (pentru mihai69):

Eu nu devin nervoasa si geloasa daca el nu imi face nimic. Daca totul ar fi ok si din partea lui as avea incredere in el...dar cand el cauta mereu motive de cearta cand vine weekend.ul doar ca sa nu merg si eu sambata este normal sa ma enervez. Ce ai vrea sa fac? Sa imi astept barbatul ca umbla noptile si sa fiu calma? Tu ai putea dormi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mihai69):

Este foarte usor sa judeci, dar pune te o secundă in pielea ei, tu cum ai proceda? că la sfaturi românii sunt ași, dar sa ajute intr-adevar pe cineva nu.

| mihai69 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Tocmai am scris mai sus cum aș proceda. Și chiar nu am judecat pe nimeni - a fost doar o analiză a relatării ei. Sau concluzia mea, mai bine zis, în urma citirii acestor rânduri. Dar dacă mai te uiți odată peste ce am spus, o să vezi că nu am judecat pe niciunul dintre ei.
======
@Florentina9294 - gelozia nu are ce căuta într-o relație care trebuie să se bazeze doar pe stimă și încredere reciprocă. Iar faptul că-i cauți prin telefon și prin mesajele personale pentru mine e chiar incalificabil. În locul lui, aș renunța pe loc la o asemenea parteneră. Doar că eu aș face-o FĂRĂ circ și ceartă.
Și pentru că veni vorba: am avut două relații serioase de foarte lungă durată (una în care încă sunt implicat); NICIODATĂ nu am avut vreo problemă în a-mi lăsa partenera să petreacă timp împreună cu colegii / prietenii / etc. ei. Dimpotrivă.

| Florentina9294 explică (pentru mihai69):

Atata timp cat locuim impreuna si nu are ceva de ascuns pot sa caut in telefon, nu neaparat ca stau zi de zi sa ma uit sa vad ce face cu cine vb..doar ca telefonul de multe ori sta la mine. Cred ca nu s.a inteles problema cu incredrea. Daca el ar fi o persoana mai dulce mai comunicativa mai rabdatoare cu siguranta nu m.as indoii de relatia mea. Dar atata timp cat este nervos pe strada de abia ma ia de mana rar sa ma ia in brate sau sa ma pupe, este normal sa nu am increderea care ar trebui. El are incredere in mine pentru ca eu niciodata nu plec singura pentru ca inainte cand eram la liceu era gelos si daca ma imbracam in colanti si acum daca ne intelegem si ma machiez intr.o zi s uita asa la mine si cumva printr.o gluma imi reproseaza. ( numai ca eu l.am inteles si nu sunt adepta hainelor prea "sexi" si nici cu machiajul nu am o relatie buna, ma machiez doar la o nunta o petrecere.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ce iti spune el, daca spune ca nu mai vrea si totul merge aiurea nu are nici un rost sa fortezi lucrurile. Suntem constienti toti ca o relatie se poate termina intr-o zi, asta e. Intotdeauna e unul in pierdere sau mai tarziu se dovedeste ca amandoi. Durata de 5-6 ani e cunoscuta statistic ca un prag peste care multi nu il trec. Cum povestesti tu daca fortezi lucrurile nu faci decat sa ajungeti la alte manifestari mai putin ortodoxe si sa va despartiti mai plini de ura, va epuizati resursele pentru a determina o depresie mai adanca. La tine ma refer. Daca nu poti tu sa-l aduci inapoi cum a fost nu poate nimeni. Este o zona a vietii in care nu te poate ajuta nimeni decat puterea ta interioara. Daca ai un pic de stima pentru tine nu merita sa inghiti mizerii decat daca iti doresti sa devii o epava. Sorry, nu esti singura care treci prin asta, nu conteaza ca esti femeie sau barbat. Cand se termina benzina e gata.

| Florentina9294 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ii spune ca nu ma mai vrea si ca vrea sa scape de mine dar... apoi cand ne impacam numai imi spune asa si incerc si eu sa nu ii zic nimic si cat de cat merge ok. Iar apoi iar se intoarce si imi spune ca nu ma mai vrea daca il enervez iar de aia in mintea mea este o confusie, mereu incerc sa zic ca a vorbit la nervi. M.ar durea enorm sa ma despart de el si sa il vad cu altcineva. chiar sunt intr.un prag foarte adanc si nu stiu ce pot face sa trec peste...o sa incetez sa mai vorbesc cu el si sa vedem ce se intampla dupa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Florentina9294):

Fata mosului, experienta, cele vazute o viata si cititul si cand eram la volan zice asa : El la 18 ani era la inceputul cursei de maturizare, acum poate gandi altfel. Daca lasa telefonul lui la indemana ta posibil sa nu aibe pe alta ci doar ca s-a plictisit, isi doreste altceva, considera ca e prea tanar si ar vrea sa cunoasca si alte fete nu sa moara de gat cu una si buna, prima, influente de anturaj. Toate pe rand sau la gramada etc. Cauze pot fi multe, nu scobi, ai timp sa afli de la sine fara efort si la un timp cand vei suporta mai usor. Cand la o masina cu 2 volane unul trage in sant va avea mai mult spor ca tine care vrei pe deal pentru ca il ajuta gravitatia. Stiu ca seismul e si de ordin economic dar evenimentele astea nu prind pe nimeni pregatit asa ca e nevoie sa nivelezi ceva la terenul ce va urma. Nu stiu care si cum ar trebui sa plece din casa dupa dreptul primului venit. Oricare ramane va avea dificultati in a plati facturile singur. Daca ramane el ii va fi mai greu sa o puna la plata pe urmatoarea cand o primeste in casa, daca ramai tu si iti gasesti partener de viata va scoate mai repede sa sustina cheltuielile ca e barbat ( daca e ). Daca e luata impreuna ar trebui sa plece el in urma la ce a hotarat. Ca nu e stabil in ce spune e la fel de grav, nu stie ce vrea = sa fie sanatos, nu are dreptul sa-si bata joc de tine. Daca nu pleaca el, inseamna ca incearca sa te faca pe tine sa pleci ceea ce e lipsit de onoare si democratie. Daca tot trebuie sa sari din avion fa-o tu demn ca sa fii in stare sa deschizi si parasuta. A continua e sinonim cu a trage de un caine mort, satisfactii in viata si relatie = 0, consum fizic / psihic / timp ( viata e una ) care te oboseste si iti diminueaza forta de ati aduna puterile sa traiesti o vreme solitar si sa ai curajul unei noi relatii. Vremea trece, rezultatul e acelasi si peste ani te vei intreba de ce ai fost asa proasta de ti-ai irosit parte din zile si din demnitate. Te imping eu sa te desparti si zic ca nu se mai poate? Doamne fereste, tu zici asta nu noi. Daca ar mai fi existat solutii neincercate de tine nu ajungeai sa intrebi aici. Dragoste cu sila nu se poate. Te plang eu pe tine? Nu, nici in nspe nu ma doare. Daca plang eu in fata ta tu ar trebui sa te spanzuri. Daca iti dau sfaturi sub influenta emotiilor sunt sfaturi proaste. Fata mea de ex a decis ca se muta la prieten. Daca esti parinte intelept nu te opui ca stii ca n-ai spor + ii diminuezi curajul de a se intoarce acasa daca ceva se strica acolo. Un tata isi urmareste copii precum arcasul sageata doar ca mai discret. Stiam ca scartaie si asteptam. Cu incredere si fara sa dau sfaturi sau influente pentru ca o cunosc. Stiam ca vine acasa si asa a fost. Stiu ca la tine e mai dificil din cauza ca trebuie sa obtii singura banii si un loc de viata dar esti la banii tai, 2-3 prietene trebuie sa ai, cunostinte ceva. Daca nu ai iti mai faci. Peste 1 luna sau 1 an vei fi mai obosita, timorata si incercanata, cu mai putina putere si incredere in tine. Iti vei pune chiar intrebari legate de capacitatea de a mai cuceri un baiat. Hai ca te-am ucis destul, nu vreau funde ( am 3 zile aici, ce sunt alea? ) nici nu vreau sa spui peste un timp - Ai avut dreptate nene pentru ca inseamna ca nu am fost de nici un folos. Eu am lucrat pe salvare = totul trebuie sa se petreaca acum si aici, sangele e pretios. Te inveti sa accepti ideea de la o zi la alta si nimic nu e imposibil.

| WaterDrop a răspuns:

Pai nu exista alt sfat bun decat sa-ti cauti altul pentru ca el s`a saturat de tine pentru ca esti posesiva si geloasa iar tu de el pentru ca nu este capabil sa comunice.Chiar nu vezi ca nu va potriviti si ati stat pana acum impreuna doar din obisnuinta?

Incearca sa lasi de la tine mult daca vrei sa-l mai tii langa si vei accepta sa faca ce vrea din tine. Daca nu, zi`i papa si cauta`ti altul care sa te accepte asa cum esti.

| Florentina9294 explică (pentru WaterDrop):

Multumec frumos. Voi vedea cum decurge sapt aceasta si ma voi gandi mai mult la o despartire. Chiar ma simt un nimic langa el din care face ce vrea.

| WaterDrop a răspuns (pentru Florentina9294):

Spor si nu te lasa pacalita de dulci nimicuri.Si copii de la o varsta in sus nu mai pot fi ademeniti cu bomboane.

| CristiDeLaBucuresti a răspuns:

Va înțeleg. E greu când cari boltari în Anglia. Va enervați si din cauza efortului.
Dă-i gogoașa 10 minute și să vezi ce fericit o să fie.