| Dododo2014 a întrebat:

Nu prea am intrat aici dar de data asta am nevoie de niste pareri de la voi. In urma cu doi ani am fost cu o pustoasca de 16 eu avand 20. O iubeam si din cauza asta am asteptat momentul ca ea sa fie pregatita sa facem sex, insa acel moment nu a mai venit si ni-am despartit. Acum ea are 18 si din nou ni-am intilnit si eu sunt cel care trag de ea sa fim din nou cuplul fericit de pe vremuri. Ea mi-a povestit ca in acesti ani nu a avut relatii serioase si ca inca este virgina. Am fost fericit sa aud asta pina cind ea sa imi spuna ca nu ma mai iubeste si ca ar face sex cu mine doar pentru ca ne leaga un trecut. S-a schimbat mult,iar in alta discutie telefonica mi-a spus sa port mereu protectia cu mine fiindca nu vrea sa se infecteze de la mine cu HIV sau altceva. Asta a umplut paharul,eu nu am avut probleme cu BTS si nu inteleg de ce ma crede ultima taratura de pe pamant. Vreau sa ma ajutati sa iau o decizie, sa renunt la ea chiar daca am iubit-o si o iubesc, sau incerc altfel?

Răspuns Câştigător
| gabi11000 a răspuns:

Nu ştiu ce să zic dacă ea s-ar culca cu tine doar pentru că aţi fost cândva împreună şi nu pentru că te iubeşte. Poate aşa face şi cu foştii. Sau nu numai cu foştii. În plus, dacă tu zici că nu ai HIV sau alte boli cu transmitere sexuală, fără să te întrebe sau să se asigure că dacă va zice că ai una din bolile astea nu te va durea din punct de vedere sentimental, nu ar fi trebuit să îţi spună să porţi la tine protecţia pentru că nu vrea să se infecteze. Sună puţin răutăcios thinking Ai 22 de ani. Ai mai multe variante de a cuceri o fată decât un băiat de 15-16 ani. Aşa că fi tare şi încearcă să uiţi. Să nu ai de suferit apoi. Poate peste ceva vreme va vrea ea să fiţi împreună. Până atunci, ca să nu suferi aşa mult, "du-te la agăţat". Poate îţi vei creea sentimente pentru o altă fată. E greu la început, dar trecewinking

18 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Tu ai o problema cu fata asta. "nu esti binevenit, pleacă, in final orice rau trebuie' sa treaca". nu merge dragoste cu forța! eu zic sa-i da-i pace, cu cat o presezi cu atata o distanțezi. o femeie trebuie facuta sa vrea, nu fortata

| DeeaMarry a răspuns:

E cam prostuta, nu inteleg de ce ar vrea sa isi inceapa viata sexuala cu tine, daca tu ai fost in stare sa o parasesti! Ok, era prea micuta, dar stiai ce varsta are inca de la inceput. Nu te-a pus nimeni sa incepi o relatie cu ea! Daca o iubeai cu adevarat, ma indoiesc ca te-ar fi lasat inima sa o parasesti.
Presupun ca tu nu esti virgin, deci exista sanse sa fi contactat vreo BTS, fara sa stii. Chiar si daca ai fi fost virgin exista riscul sa ai vreo boala. Plus ca prezervativul te fereste si de o sarcina nedorita. Daca ai vreo boala nu inseamna ca esti ultima taratura de pe pamant(Un baiat model sigur nu esti. Poate ca inca este suparata pe tine pentru ca te-ai despartit de ea). Prin urmare, chiar nu inteleg ce te-a deranjat atat de tare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Data viitoare incearca sa te cuplezi cu o femeie matura care stie ce vrea de la viata, nu cu o copchila care nu stie pe ce lume traieste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci te-ai despărțit de ea pentru că nu era pregătită să facă sex. Acum vrei să fi cu ea...și să facă sex cu tine. Dar dacă tot n-o să vrea? Iar te desparți de ea? Evident. Nu o iubești. Vrei să i-o tragi, atât. Confuzi iubirea cu sexul. Las-o în pace. Curve mai sunt. Ea, aparent, nu e una din ele.

| Paulescu_Simona_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, bine ca mai sunt oameni care gandesc asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o iubesti si vei face sex cu ea, probabil te vei indragosti si mai tare. Dupa care te va parasi, pentru ca nu simte nimic pentru tine. Eu zic sa nu faci, cel putin nu pana in momentul in care stii ca o vei avea ca si partenera. Nu incerc sa-i protejez virginitatea sau sunt de moda veche, iti spun doar ce trebuie sa faci ca sa suferi cel mai putin.

| StalkerSoul a răspuns:

Renunta, daca ti-a zis ca numai te iubeste si ca "nu vrea sa se infecteze" laughing Cum ma sa spui asta.
Las-o in pace ca e o copila. si tu te-ai bagat pe ea. fiind mai mica ca tine cu 4 ani. uita-te ma la din astea de 18+ lasa-le pe astea mici, ca nu stiu decat sa ceara, sa primeasca si sa te faca cainele lor.

| AlexandraCris a răspuns (pentru StalkerSoul):

happy
Nu trebuie să generalizăm tongue. Nu toate fetele de 18- "stiu decat sa ceara, sa primeasca si sa te faca cainele lor"...
Mai sunt şi care iubesc sincer. Puţine, ce-i drept. De fapt, mai nou, prea puţină lume iubeşte sincer.
Oricum... ideea e că nu trebuie generalizat. Într-un fel ai dreptate. Există fete care stiu decat sa ceara, sa primeasca si sa te faca cainele lor. Dar nu toate. happywinking

| StalkerSoul a răspuns (pentru AlexandraCris):

M-am referit la aceasta perioada in care au fost iubiti 16-18 ani ( 2 ani ) Ea l-a retinut de la viata proprie. poate baiatu vroia sa-si faca o cariera, sa devina cineva, dar pentru ca probabil a fost cumsecade, a stat dupa "spatele" ei 2 ani din viata. pentru ce?
Pentru o despartire. asta e nu a vrut sa ii dea virginitatea dar de ce sa se desparta?

In fine. baiatul face ceea ce vrea eu i-am dat un sfat lui iti multumesc si tie ca ti-ai exprimat opnia la raspunsul meu, sa ai o zi frumoasahappy

P.S. : Eu din perspectiva mea pe fetele mici sub 18 ani, inclusiv 18, le vad ca pe niste fete imature. chiar daca zice-ti voi ca fetele se maturizeaza primele, asta e s-ar putea sa fie adevarat dar sa nu exageram. Se vede clar din ce a scris el acolo ca fata s-a jucat cu el. pentru ca mna asa sunt fetele minore. vor bani, vor atentie, vor baieti mai mari care sa aiba grija de ele si sa le faca poftele. pe ele le doare fix undeva de ei.

Sfatul meu pentru el si pentru ceilalti baieti este sa nu mai aibe niciunu vreo relatie cu o fata minora.

| AlexandraCris a răspuns (pentru StalkerSoul):

Eu nu înţeleg ceva. De ce dacă tipu' a avut o relaţie cu fata respectivă, care era minoră pe vremea aceea, se consideră o pierdere de vreme? Nu fratele meu...laughing Poate în timpul relaţiei chiar s-au iubit. O relaţie nu înseamnă doar sex. Nu înseamnă că dacă ai peste 18 ani trebuie să ai un act sexual cu iubitul sau iubita din primele zile de relaţie. Să fiu sinceră, nici eu nu m-aş fi culcat cu cineva dacă am fi avut doar 2-3 luni de relaţie. Prima dată trebuie să-i demonstrezi că o iubeşti. Încrederea se câştigă în timp. Ştii cum e: "fetele oferă sex pentru a primi iubire, iar băieţii oferă iubire pentru a primi sex". Şi dacă el chiar o iubea, nu s-ar fi despărţit de ea doar din motivul ăsta. Noi nu cunoaştem situaţia în întregime... Poate că mai e ceva dar a uitat să specifice.
Şi acum, sper să nu te superi pe mine, nu toate fetele minore sunt imature. Nu generalizam. Pentru că sunt fete pe care nici nu le interesează banii iubitului. Sunt fete care, tot ceea ce îşi doresc, e să primească iubire în schimbul iubirii lor. Şi acum întrebaţi mulţi "De ce nu a vrut să se culce cu el?". Păi ia să o luăm altfel. Dacă o fată de 15-16 face sex (nu contează dacă o face cu iubitul sau cu un prieten) cum este catalogată? Exact. "Fată uşoară", nu? Şi iar nu ne place... Fiecare om are dreptul să decidă când vrea să îşi înceapă viaţa sexuală, care, în mod normal, se începe după 17 ani. Dar oricum, generaţia asta a luat-o razna şi acum, în mod "normal" viaţa sexuală se începe de la 10 ani. Nu? laughing În fine...
Ce voiam să zic e că nu a fost o pierdere de vreme pentru că el avea 20 de ani iar ea 16. Putea să îşi vadă foarte bine şi de carieră că doar fata nu îl ţinea tot timpul după ea. Mai avea şi şcoală, mai una alta... Avea şi el timp berechet să se ocupe de carieră şi alte cele.
Ăsta e punctul meu de vedere. Mi-am făcut "job-ul" şi mi-am exprimat părerea. Acum, dacă te deranjează sau te "supără", nu trebuie să bagi în seamă tot ce am scris eu mai sus.
O zi frumoasă şi ţie! happy

| StalkerSoul a răspuns (pentru AlexandraCris):

Nu am timp acum sa iti raspund la aceste afirmatii aduse mie din partea ta. daca vrei imi lasi un mesaj pe pm si iti raspund pe searahappy daca vrei sa mai auzi vreo. "parere" de a meahappy

| Andrei4g a răspuns:

Aici sunt mai multe probleme de analizat. La inceputul relatiei ati fost ok, va iubeati, toate bune si frumoase, doar ca... nu ati facut sex. Asa ca pac-pac, relatia sa dus...Acum ati reluat,mai mult tu insisti,insa partea cu sexul a ramas ca la inceput.laughing In plus te mai si superi ca ti-a spus sa folosesti protectie. Pai, din ce spui,ea se pare ca nu a avut rel sexuale,iar tu ai mai avut parte de ceva actiune. Asa ca, nu e normal sa te protejezi? Nu mai bine incerci sa o re-cuceresti iar daca ea va avea incredere in tine o sa vina si partea cu sexul. Tu trebuie sa-i arati ca esti ok,ca incerci sa o protejezi,mai ales ca ea nu ti-a spus ca nu ar fi interesata, dovada ca ti-a sugerat sa ai la tine protectie, ceea ce mi se pare normal. Asa ca lasa copilariile, du-te si cucereste-o daca o iubesti, arata-i ca poti sa-i oferi clipe minunate, in conditii de maxima securitate. GO, PLANET!winking

| Melonnn a răspuns:

Doamne, cand am citit asta m-a bufnit rasul.
e proasta, proasta cu draci!
RENUNTA!
Imi pare rau ca un om normal a dat de asta ciudatenie.laughing

| gabi11000 a răspuns:

Da-i doua palme si ai zici sa se trezeasca la realitate!

| xHoliday a răspuns:

Parerea mea... DA esti o taratura, umbli cu fete de 16 ani si tu ai 20, te-ai despartit de ea pentru ca nu a facut sex cu tine.Ti-a spus sa porti protectia pentru a nu lua vreo boala sau sa nu fie insarcinata! Cum poti sa zici ca o iubesti daca vrei doar sex. Centura-50 Lei-Sex.

Cine stie ce anturaje a avut ea pana acum, de aici poate si comportamentul asta ciudat. Eu iti sugerez sa o lasi in pace, doar vezi ca nu mai e fata de odinioara.

| Rxnm a răspuns:

E foarte normal sa iti spuna sa ai prezervativ la tine. Fata vrea protectie, nu neaparat se refera la Sida, sunt si alte boli, infectii care pot fi cauzate la o fata/femeie.

| Marijuana2014 a răspuns:

Sunt de acord cu Unknown19, anturajul e de vina