| Danysan a întrebat:

Buna tuturor utilizatorilor de pe TPU care au timp sa isi arunce privirea si sa isi dea cu parerea la urmatoarele intrebari happy. Recent am avut o discutie intr-o seara cu un grup de prieteni si s-a pus problema stabilitatii relatilor din ziua de azi.La discutie au participat si fete si baieti, unii in relatii altii liberi si am aflat niste lucruri care dupa mine sunt destul de grave si ar trebui sa ne puna pe ganduri.

-De ce se ajunge sa inselam intr-o relatie care a inceput din iubire si se ajunge la cearta si scandal in final? Baietii au sustinut sus si tare ca fetele poarta vina cea mai mare iar fetele ca baietii. Acuma ascultand ambele parti am si eu urmatoarele intrebari.
1-Ce parere aveti de o relatie in care baiatu si fata se iubesc dar fata nu este de accord sa faca sex cu el decat dupa 1 an sau mai mult?-Multe discutii apar pe tema asta.
2-Crede-ti ca este pur egoism ca o fata sa ceara unui baiat fidelitate dar ea sa nu ofere nimic in materie de sex? Mi se pare absurd sa stai cu cineva care isi vede doar interesele sale.
3-Crede-ti ca baietii care inseala din motiv ca partenera este egoista sa zicem si nu isi face datoria de femeie au vreo vina?

Sincer sa fiu nu vreau sa sustin vreo tabara dar majoritatea relatilor se duc din cauza femeilor.Una la mana pentru ca cer dar nu stiu sa ofere.2 -Vor sa fie iubite si apreciate dar uita ca barbatii de langa ele mai vor si altceva decat plimbari in parc si seri romantice.3- Daca sunt inselate fac ca trenu dar de fapt daca ar cauta cauza ar vedea ca atitudinea lor si impasibilitatea de care au dat dovada a dus la asta.Astept cu mare drag si alte pareri in ideea ca poate exista o solutie la aceasta problema care persista destul de mult si tinde sa ia amploare in cupluri in ultima vreme mergandu-se pe premiza ca "Daca ma iubeste ma asteapta ".Dar de ce nu se pune problema "Daca il iubesc de ce nu o fac, sau de ce nu fac si compromisuri pentru el sau ea ". Cred ca din 100 de barbati, aceia care au iubite care stiu sa se comporte ca atare succesu intr-o realtie este de peste 95 %. Restu se termina cu cearta scandal si inselat totu doar dintr-un singur motiv."Egoismu fara limite din partea noastra". Atat femeile dar si barbatii tind sa nu stie sa aprecieze ceea ce au si se complac in ideea ca daca ma iubeste face ce ii spun eu.Eu consider ca daca ceri ceva de la o relatie atat ca fata dar si ca baiat trebuie sa si oferi daca vrei sa fie bine. Sunt curios cum vede-ti voi lucrurile.Ps: nu fac favoritisme dar cred ca femeile gresesc grav in anumite privinte, cum de altfel o fac si barbatii dar parca mai putin.Seara faina.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

1. Ipoteza gresita. Daca cei doi s-ar iubi, atunci baiatul ar respecta decizia fetei.
2. Nu ar fi vorba de egoim, iar daca fata ar accepta ca el sa faca sex cu altcineva, atunci este vorba de prostie.
3.Baietii sunt masculi prin definitie, iar masculii sunt vanatori.
In ceea ce priveste comentariul tau, atat fetele cat si baietii gresesc in mod egal.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu s-a pus niciodata problema sa astept un an de zile. dar daca as fi nevoit sa o fac, ar trebuie sa se astepte, ca o sa ma culc cu alte femei in perioada asta, si nu m-as simti vinovat deloc. Si cred ca femeile sunt constiente de asta, daca te refer la 20 + ani, unde sexul intr-o relatie e ceva normal, nu e nici un tabu

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra_9234 a răspuns:

Buna. Ai si in acelasi timp nu ai dreptate. Daca vorbesti de fete +18 ai dreptate ca nu este corect față de baieti sa astepte un an. Dar daca vorbesti de o fata sub 18 ani care nu este pregatita sa faca acest pas nu ai dreptate.