| Snejok a întrebat:

Buna!
Va rog o parere, nu conteaza buna sau rea.
Acum zilele astea am primit o propunere de intilnire de la un baiat de 28 ani, avind faptul ca eu am 19 ani. E ok, dragut dar un pic varsta ma sperie.Eu nu am avut pina acum relatii serioase, doar am esit de 2 ori cu baieti mai mari un pic ca mine (2 si 4 ani), insa de la prima intilnire m-am dezamagit, am simtit ca nu-i ceea ce vreau si am renuntat indata.
Asa ca nu m-am sarutat niciodata, insa am avut o initiere a adolscentii urita, cind din cauza mediului in care ma aflam si a nestiintii mele, am facut prostii. Asta cred ca mi-a afectat viata intr-o oarecare masura.
Cu acest baiat am facut cunostinta pe internet, cind imi cautam un loc de munca. Apoi ne-am intilnit in realitate la angajarea mea. Initial am simtit ca ma placea. Dupa ceva neintelegeri la lucru am renuntat si atunci am inceput sa vb pe facebook, pina am ajuns la propunerea de intilnire. Imi doream asta, dar acum cind s-a realizat am inceput sa ma gindesc serios la varsta si parerea celor din jur despre relatia asta, indeosebi parerea parintilor.
Cine poate a avut sau are asa experienta va rog un sfat.
Mersi anticipat :*

21 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

In cautarea partenerului potrivit, intalnesti pe acel care se apropie cel mai mult de nevoile tale afective, emotionale, s.a.m.d dar ce te faci cand este mai mare? Ei bine, marea problema este: ce vor spune vecinii, prietenii, parintii...societatea! Adevarat? Cunosc cupluri care au o relatie implinita, in ciuda diferentei de varsta, dar si cupluri care s-au despartit.
Nepoata mea a cunoscut in 2012 un tip, mai mare cu 11 ani! Le merge bine, sunt impreuna si se iubesc. Numai o persoana cu idei preconcepute va spune "nu" relatiei cu un partener mai tanar sau mai in varsta.Normal ca sunt diferende de gandire, dar atata timp cat cei doi vorbeasc deschis despre asteptarile pe care le au unul de la altul, treburile merg bine.
Tin sa contrazic pe @neutrino si @endoryus! Mai degraba un baiat apropiat varstei, n-are intentii serioase si vrea mai mult sex cu cat mai multe partenere. De ce? Simplu... vrea sa-si traiasca viata, stie ca are suficient timp si pentru relatii serioase!
Iesi la intalnire, vezi cum se manifesta si ce simti. Majoritatea barbatilor cred ca ei isi aleg partenera, de fapt lucrurile stau invers! Nu tine de el o posibila relatie, ci de tine. Daca nu-ti place tipul, te opresti si-ti vezi de viata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cronki):

" Mai de graba un baiat apropiat varstei, n-are intentii serioase " mda, tu i-ai cunoscut pe toti de 19-24 de ani si stii nu? ce prostie.e ca si cum ai zice ca "absolut" toate femeile sunt moarte dupa bani, asa mare prostie ai zis si tu.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand afla-i trecutul. Daca a fost un Don Juan sau un tanar linistit poate chiar un timid neinteles. Ai putea accepta 1-2 iesiri de proba pentru ca astfel sa-ti dai mai bine seama de caracterul lui adevarat si de ce nu de gandurile si dorintele lui de viitor. Succes.

| neutrino a răspuns:

Tu, in afara de sex nu-i poti oferi nimic lui. Este insa adevarat ca nici el nu-ti va cere mai mult.

| relian a răspuns:

Naspa daca ai ajuns sa cauti sfaturi pentru intimitatea ta.Pai tu aici cauti raspunsuri la ce urmeaza sa faci? Du-te fata si fa ce simti ca nu te omoara nimeni.Stai linistit ca nu e ala mai stiu eu ce psihopat sa te omoare, ori cum spunea cineva de ce nu sa insurat pina la anii lui. Uite asa ca na vrut omul sa se insoare.Sa plecat de la o chestie si sa ajuns sa se judece oamenii pe care nici nu-i cunostii, sai judeci de ce nu sa insurat, de ce nu are iubita si etc.Pai de aia nu are ca de avea nu mai urma sa te vezi cu el.Si daca toti ar avea tu ai ramine pe dianfara, singura cuc.Ai 19 ani si te sperii si de umbra ta. Spui ca are 28 de ani asa si care e problema? Ala nu e barbat sau ce? E mai mare ca tine si cafe e problema? Pfff ce mai comentarii, ce mai oameni frate.Deci ala trebuie neaparat sa isi ia una de 28 de ani sau cum? Pai uite eu daca as avea 80 de ani poate vreau una de 20 care ar fi problema? Si te asigur ca sint f multe fete, femei spune-le cum doresti care prefera barbati mai maturi.Si sint in procent destul de mare te asigur de asta.Deci varsta nu are nici o legatura cu ce cauti tu.Bine doar daca stiu si eu vrei copii si stai cu unu de 80 de ani normal ca e mai greu sa ai.Problema ta e ca nu prea iti place de tip,nu ca te sperie nu stiu ce. Daca tiar fi placut de el deja erai pina la urechi in patul lui te asigur de asta.Ori poate esti o tipa din asta care se sperie din orice si mai ales cind asta o sa incerce sa te sarute,ori stiu si eu sa te pipaie o sa fugi mincind pamintul. Daca esti o tipa de genul asta atunci te asigur ca speriata vei fi de orice baiat, barbat.E doar o relatie, nu iti ia nimeni gitul, nu trebuie sa il iei de sot si asa mai departe.Tu din ce povestesti pe aici esti cam zero la experiente sexuale, experiente umane intime sau cum leo mai spune.Si cum vrei sa capeti experiente daca nu comunici, daca nu interactionezi cu barbati? Asa din sfaturi, din ce citesti pe net? Fugi deaci fata ca nimic din ce iti spun altii, din ce citesti pe net nu ti se potrivste.Mergi,intilnestete cu el, vorbiti etc vezi cum este, ce simti, ce simte el ca doar itilnindu-te cu cineva afli chestiile astea nu din sfaturi din exper altora.Treb sa simti, sa vezi tu singura, sa traiesti tu chestiile astea si atunci capeti incredere in tine, atunci vei deveni mai curajoasa, nu vei mai fi speriata de bombe si de orice cuvint ce til adreseaza un barbat.Deci nu mai iti spala chestiile intime chiar si sentimentele ori, viitoarele relatii pe net.Pai pe aici oamenii asta si vor sa apari si sa le povestesti ce sex ai facut, cum, unde cum te pipai, ce scula avea si alte chestii.Tu asta vrei? Veziti de viata ta de una singura.La citi ani are tipul eu spun ca e foarte bine. Apoi nu te astepta la nu stiu ce minuni de la el si nu doar de la el ci de la orice barbat, daca tu te sperii din orice.Si apoi daca nu rami cu el nu e sf lumii, la fel de bine poti sa gasesti un tip de anii tai si sa-ti dea liber dea doua zi de cum stiu si eu vorbesti cu el, ori facceti sex ori ce mai faceti voi.Nu anii te tine legat de cineva si felul cum esti, cum te potrivesti sexual, sentimental si etc cu un partener.Restul sint povesti.Bafta oricum

| SkyPilot a răspuns:

Este cam mare pentru tine. Poate sa isi doreasca doar sa profite de tine si avand experienta stie cum sa te ia. Daca chiar it place, trebuie sa ai grija sa il "citesti".
Chiar daca e serios, puteti avea probleme in relatie din cauza diferentei in experienta de viata si in preocupari.

| Lawliet14 a răspuns:

Pai nu e mare deloc. Daca aveai mai putini ani, putea fi o problema. Dar asa e ok. Tu vei creste si nu o sa ti se mai para mare ca diferenta de ani o astfel de relatie.

| drogh a răspuns:

Am trecut prin asa ceva. NU ITI RECOMAND! Poate iubirea nu are varsta atata timp cat exista intelegere si toate cele, dar mno sa fim seriosi ce o sa zica lumea cand o sa te vada cu unul mai in varsta decat tine? Te-a luat de crescut devenind propriul tau babysitter? Nu ar trebui sa fii credula mai ales ca v-ati cunoscut pe Internet. Orice om are 2 fete si mereu te enerveaza pentru ca nu stii pe care sa o iei la palme. Din propria experienta iti zic ca daca o sa alegi acest drum, nu vei mai avea cale de intoarcere. Poate la inceput o sa fie bine, dar cu timpul se va degrada totul, e lupta intre generatii. Gandeste-te si la parintii tai...Ei ce vor spune? Nu iti strica o viata frumoasa pe ceva ce nici tu nu esti sigura.

| Cronki a răspuns (pentru drogh):

Este importanta si gura lumii, "fii tu insuti" nu are sens, de vreme ce nu te cunosti decat prin ceilalti, dar cand traiesti toata viata eclipsat de "gura lumii" atunci este o problema!
Imi place stilul emo, dar ce va spune lumea. Imi place o negreasa/țigancă, dar ce va spune lumea. Sunt plin de datorii dar imi cumpar țoale in fiecare zi, altfel ce va spune lumea. Facem totul de fațadă/spoială numai sa nu cadem in gura lumii. Gura asta a lumii, numai pamantul o mai astupa.
Indiferenta n-are nevoie sa fie confirmată public, pana la urma traiesti pentru tine sau pentru lume?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam...Prea mare.
Astia mari au experienta si vrajeala suficienta cat sa-ti dea senzatia ca te place si de fapt, vor altele.

| Snejok explică (pentru anonim_4396):

Ce tine de relatii intime nu ma dau vrajita nici intr-un caz, doar atuci cind relatia noastra se va dezvolta si vom ajunge la un an sau doi impreuna si voi simti ca trebuie sa trecem la o noua etapa.

| Livelord a răspuns (pentru Snejok):

Iesi la intalnire cu el, iar dupa, scrie-ne pe scurt cum s-a desfasurat convorbirea intre voi doi.
La randul meu, am destula experienta incat imi pot da seama daca te place sau "vrea altele", dupa cum spune o/un coleg/a mai sus.

| ℳιѕѕecѕтαѕy a răspuns (pentru Snejok):

Faptul ca nu s-a casatorit pana acum da de banuit, aproape a atins varsta de 30 de ani si este intr-o continua balansare in viata lui spirituala. Cum a mai zis cineva mai sus, ar trebui sa te interesezi de trecutul lui, ce stiu/cred ceilalti despre el, daca este un om dubios, fara prieteni si ganduri serioase.

| Snejok explică (pentru Livelord):

Ok, cred ca voi incerca happy

| Snejok explică (pentru ℳιѕѕecѕтαѕy):

Faptul ca nu s-a casatorit pina acum nu ma deranjeaza deloc, fiindca cunosc ft multe persoane in ziua de azi care au atins aceasta varsta si sunt necasatorite. Exista o multime de motive pentru care n-au facut-o, chiar parintii mei s-au imperecheat cind aveau peste 30 si au reusit ft multe in viata, sau bucurat destul de libertatea, au reusit pe plan profesional si au 3 copii.
Ce tine de aceasta persoana s-a realizat cit de cit in viata, apartament, masina, loc de munca bine platit. Cel mai important imi place cum gindeste si simt ca vom avea despre ce sa vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrea un barbat in toata regula de la o copila? sex. nu trebuie sa fii Einstein sa iti dai seama.

| Happyjump a răspuns:

Daca e chiar perfect, e posibil sa meargă. Dar, daca e un tip banal, las-o balta, nu cred ca o sa meargă.

| Bogdan6969 a răspuns:

Ce treaba are varsta, ca are 19 sau 28 tot aia e. Ba chiar mai bine ca la 28 de ani esti mai cu capul pe umeri. Era o problema daca avea 45 dar asa nu vad de ce sa te sperii.

| ℳιѕѕecѕтαѕy a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa o lasi balta. Este mult prea mare fata de tine, tu abia ai facut varsta maturitatii.
Presupun ca ar fi bine pentru tine sa nu continui acest "inceput", deoarece faptul ca te "sperie putin" inseamna ca nu te face sa te simti cu adevarat ok in legatura cu o posibila relatie. Problema e ca l-ai cunoscut pe internet si chiar daca v-ati mai intalnit in realitate, poate sa-ti ascunda orice, fiindca nu va cunoasteti "de-o viata", asadar eu zic sa iti vezi de treburile tale, asa e cel mai bine.
Bafta.

| Snejok explică (pentru ℳιѕѕecѕтαѕy):

Inteleg... insa totusi pot sa incerc sa es o intilnire sau doua, sa vad ce prezinta, daca avem despre ce vb si daca ceva oricind pot renunta

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Snejok):

Doar prin contact nemijlocit vei reusi sa-l "descifrezi". Fara teama poti sa-i acorzi posibilitatea de a se "prezenta" pentru a-ti face o imagine cat mai apropiata de realitate.Esti matura nu mai esti o pustoaica naiva usor de pacalit. Iti doresc succes si de ce nu noroc.