| abcdefghijklmnopqrstuv a întrebat:

Va rog sa cititi.Este vorba despre prima mea dragoste! Referitor la baiatul despre care am spus in intrebarea anterioara.Pana la urma m-am intalnit cu el intr-o seara.Sa va spun totul: L-am pupat pe obraz si am inceput sa ne plimbam. Mi-a spus"tu trebuia sa-mi dai ceva". Trebuia sa ii dau un pupic.Si cand am vrut sa il pup (pe obraz) el nu a vrut si m-a sarutat! Bineinteles ca nu am acceptat. Una dintre prietenele mele il placea si nu stia ca sunt acolo. Mi-a spus ca nu ii pasa de ea. Apoi ne-am asezat la o scara si mi-a zis sa ma asez in bratele lui. Apoi a inceput sa ma sarute, eu am acceptat si l-am sarutat si eu.In momentul acela eram indragostita de el! Ma simteam asa de bine.Cand ne-am ridicat m-a luat in brate si m-a strans tare.Nu mi-a mai dat drumul minute in sir, timp in care ne sarutam in continuu. Inima imi batea mult prea tare si simteam ca ma iubeste. Apoi a trebuie sa plec si iarasi m-a sarutat. Dar cu atat pasiune, incat nu imi mai venea sa plec. In seara aceea am vorbit cu el non-stop si simteam ca sunt in al 9-lea cer. Insa in seara asta, s-a spulberat totul! I-a spus unei prietene ca nu mai tine la mine si ca nu sunt impreuna cu el doar daca l-am sarutat. Cand am auzit imi venea sa mor! Acum mi-a dat ignor. Eu l-am scos de la prieteni de pe facebook, nu mai am numarul lui de telefon, am sters orice urma! Incerc sa il uit dar nu pot, e prima mea iubire! Primul meu sarut! Nu stiu ce sa fac. Sper ca nu v-am plictisit. Poate ma ajutati cu un sfathappy

6 răspunsuri:
| giovannutzu a răspuns:

Ce sa zic... e o povezte de dragoste frumoasa cu un final drastic.
dar baiatu asta nu te merita.probabil ca el vroia sa obtina alceva de la tine.
nu te mai gandi la el
inceasca sa te combini cu un baiat care te place cu adevarat si datorita lui o sal uiti.stiu din propria experienta numai ca mie mi-a facut-o o fata big grin tongue.
observa si tu un baiat care te place, si datorita lui o sa-l uiti, dar nu-i povesti intamlarea ta pentru ca o sal indepartezi de tine. succes.

P.S:fundita tot o ast :p

| tonyman a răspuns:

Cine stie poate nu trebuie sa il uiti...gandeste-te la ceea ce vrei, ce anume te face fericita. ca sa uiti pe cineva nu e o solutie sa stergi nr de telefon, ignore etc. ci trebuie sa vrei asta ca sa poti dar nu din orgoliu. daca nu poti inseamna ca nu trebuie, fa ceea ce simti ceea ce te face sa fii implinita. sper ca ti-am fost de ajutor

| Becanee a răspuns:

Crede`ma.Este greu si uratsad.Fa`te nepasatoare cand esti pe langa el.Asa iti va simtii indiferenta.Iti zic euhappy.

| 96Madalina a răspuns:

Cum treci mai usor peste o despartire dureroasa
Ai ajuns la concluzia ca nu mai e cale de intoarcere. Persoana iubita  te-a parasit fara sa-ti mai dea nici o speranta, sau a plecat peste mari si tari sau te-a ranit atat de tare incat ai vrea sa-i dai "delete" definitiv din viata ta. Statistic vorbind, e nevoie cam de o luna pentru a depasi momentele cele mai grele care urmeaza despartirii de cineva drag. Cu cat relatia a fost mai de durata, cu atat mai mult dureaza recuperarea, dar perioda cel mai greu de depasit e cea de inceput. Mai apoi lucrurile incep sa se reaseze incetul cu incetul, pentru ca timpul favorizeaza uitarea si face fiecare noua zi mai suportabila decat precedenta, pana cand – treptat – durerea se atenueaza…
Iti propunem o cură care echivaleaza cu una de dezintoxicare, fiindca – dupa o despartire dureroasa – orice gand sau traire legata de voi doi e ca o otravă care ti se strecoara in suflet. Si nevoia de a fi cu fiinta iubita – daca inca tii la ea– e asemeni dependentei de un drog. Dar nu renunta la tine de dragul nimanui!
Aceasta cură pentru inimile ranite urmeaza cronologic toate etapele prin care treci, dupa ce despartirea ti-a produs o adevarata trauma emotionala. In ordine cronologica, aceste etape sunt: negarea, revolta, acceptarea si – in cele din urma – vindecarea. De aceea, nu vei sari peste nici una din zilele procesului de recuperare. In fiecare zi vei avea ceva nou de facut. Fiecare zi in care ti-ai atins targetul inseamna un pas inainte, o batalie castigata. Daca nu reusesti, incearca in zilele urmatoare.  Cu perseverenta, vei reusi in cele din urma…
Ziua1: Descarca-te prin plans!
Rupe orice contact cu lumea din afara, cu prietenii. Spune-le ca ai nevoie sa fii singura cu gandurile tale…  Inchide-ti telefonul si ia-ti liber cateva zile de la scoala sau serviciu. Spune-le ca esti bolnava. Si chiar asa este. Inima ta e frântă in mii de bucatele…  Plangi atat cat simti nevoia… pana simti ca ti-ai mai usurat sufletul…
Ziua2: Iesi din rutina zilnica!
Azi ai voie sa faci lucruri pe care te feresti sa le faci de obicei.  Poti sa te indopi cu pizza, cola si dulciuri cat vrei, asta ca o compensatie… dar numai astazi…  Poti sa-ti neglijezi aspectul fizic…  pentru o zi… azi nu te piepteni, nu te depilezi, nu faci gimnastica de intretinere…azi ai voie sa nu dai cu aspiratorul si sa nu faci patul… ca oricum nu ai chef de nimic…
Ziua3: Faza de negare
Orice trauma emotionala trece prin faza de negare…  e poate o reactie de raspuns a mintii care nu accepta inca ideea despartirii de el… asa ca azi te vei comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat… nu te vei concentra pe durerea din sufletul tau…  lasa-i timp suficient mintii sa se obisnuiasca cu ideea despartirii, cu noua stare in care te afli… iti vei petrece ziua uitandu-te la filme si seriale… ca si cum nimic rau nu s-ar fi intamplat… urmareste mai ales comedii si evita filmele de dragoste… sau joaca jocuri pe calculator…
Ziua 4: Sterge-l din viata ta!
In faza de negare e posibil sa apesi din greseala butonul de panica. E posibil sa-ti fulgere o idee de genul: sa incerc sa vorbesc cu el, poate ca mai e o cale de intoarcere. Nu fa greseala asta! Analizeaza situatia. Motivele pentru care vrei sa te intorci la el, in faza asta – dupa ce zilele trecute voiai sa-l faci disparut din viata ta – sunt total irationale: nu stii cum e sa fii singura, te-ai obisnuit cu el, ti-e teama ca vei ramane pe dinafara…  Daca vrei sa te impaci pentru ca nu stii sau te temi sa fii un timp solitara, faci cea mai  mare greseala! Nu lasa panica sa-ti dirijeze viata!
Vei vedea ca singuratatea iti poate fi un bun aliat pentru ca iti arata lucrurile pe care nu le vedeai inainte. Te invata sa te asculti si sa te intelegi mai bine pe tine. Care iti sunt nevoile, dorintele, aspiratiile… Doar daca vei reusi sa fii un timp singura, doar tu cu tine, vei sti ce sa cauti la un partener, fara sa te arunci in bratele primului care iti iese in cale… vei vedea ca nu e bine sa-ti cladesti respectul de sine pe parerea barbatilor… vei invata sa alegi partenerul de drum lung potrivit pentru tine, alaturi de care sa te poti simti fericita si implinita…
Dupa ce ai reflectat mai adanc si ti-ai confirmat inca o data ca nu mai exista cale de intoarcere, vei arunca tot ceea ce iti aminteste de el (cadouri, scrisori, biletele, lucrurile lui etc). Sau le poti pune pe toate intr-o cutie pe care s-o ascunzi intr-un loc greu accesibil, ferit privirilor… Sterge-i numarul de telefon, adresa de e-mail si – in general – tot ce ti-ar putea aduce aminte de el…  Toate aceste gesturi concrete vor sugera mintii tale ca trebuie sa-l stergi si din amintirea ta… si din viata ta…
Ziua 5: Plangi din nou!
Acum, ca ai indepartat tot ce ti-ar putea aduce aminte de el, s-ar putea sa traiesti o senzatie de gol si singuratate… Asa ca fa-ti provizii de servetele si pune-te din nou pe plans. Nu incerca sa-ti opresti lacrimile, dă totul afara din tine, toata tensiunea acumulata in sufletul tau!  Imagineaza-ti ca cu fiecare lacrima cazuta din ochii tai se diminueaza si sentimentele tale pentru el, se estompeaza amintirea lui… si chiar asa este…  cu fiecare zi care trece, simti din ce in ce mai putina durere in suflet…
Ziua 6: Fii furioasa!
Ti-ai plans destul de mila!  Nu e bine sa ramai prea mult in starea asta, ca risti sa te transformi intr-o victima…  De aceea, azi e timpul sa privesti relatia voastra dintr-o alta perspectiva. Cea de combatant. Asa ca azi ai voie sa fii furioasa. Ai voie sa te enervezi pe el pentru ceea ce ti-a facut. Chiar daca v-ati despartit in termeni relativ amiabili, de genul "ne-am despartit dar ramanem prieteni", tot sunt motive sa dai frâu liber furiei. Nu se poate sa nu fi gresit el cu ceva, altfel ati fi si acum impreuna. Trebuie sa incerci sa iti eliberezi furia si sa o indrepti asupra lui! Daca nu vei face asta, iti vei redirectiona toata furia asupra ta si asta ar fi foarte rau. Risti sa cazi in depresie… Nu te condamna la o viata lipsita de sperantă!
Aminteste-ti toate momentele in care te-a suparat si elibereaza-ti furia! Poti sa-ti suni prietenele si sa le spui toate lucrurile astea. Sau sa intri pe mess, sa discuti cu altii …  fii nemiloasa cu el!
Ziua 7: Elibereaza furia din tine!
Vei mai sta un timp in aceasta zona a furiei, pâna reusesti sa dai afara tota amărăciunea acumulata. Fa o lista cu toate defectele lui si toate minusurile din povestea voastra: indoielile, otrava din suflet cand ii fugeau ochii la alta, durerea de a te sti inselata, umilinta la care te supuneai acceptandu-i toanele, modul indiferent sau agresiv in care te trata uneori, ispravile sale amoroase de prin cartier  etc. Gandeste-te ca nu va mai trebui sa le suporti. Parca incepi deja sa te simti mai bine. Striga in gura mare sau fa o listă cu toate invectivele pe care ar merita sa i le arunci in fată: nemernic, obsedat, jegos, libidinos, imbecil, trepanat, retardat, mitocan, ticalos…  si lista poate continua cu cele mai urate si murdare cuvinte care iti vin in minte…
Ziua 8: Razbuna-te!
Bineinteles, nu e indicat ca razbunarea sa ia forma concreta, de genul: pun niste gealati sa-l bata sau arunc cu vitriol pe fata noii lui prietene care se intampla sa fi fost si cea mai buna prietena pe care credeai ca o ai…  Nu te cobora la nivelul asta. Esti mai buna de atat. Alege razbunarea ca exercitiu de imaginatie. Cum o sa-l faci sa se simta umilit si sa isi regrete comportamentul fata de tine. Imagineaza-ti situatii, scenarii in care tu esti in pozitie favorabila si el e pus in inferioritate. Amuza-te pe seama acestor scenarii!  Incearca sa apelezi la simtul umorului din tine. El va iesi la iveala, ca o compensate psihica dupa tristetea din zilele trecute. Poti exprima furia fata de el, razand la orice situatie din trecutul vostru sau situatie prezenta care ti se pare comica!  Fa haz de necaz!
Ziua 9: Iesi in natura!
Dupa ce ai stat mai mult in casa plângând moartea relatiei voastre, iesi undeva in sânul naturii, in afara orasului cu masina sau intr-un parc linistit, inconjurat de multi copaci.  Verdeata din jur are proprietatea de a absorbi gandurile negre si tristetea din sufletul tau. Stai la umbra unui copac mare sau – daca e iarna – mergi sub copac si reazemă-te de trunchiul lui. Stai asa cateva minute, incercand sa te linistesti. Cand te vei intoarce acasa o sa vezi ce revigorata o sa te simti.
Ziua 10: Comunica tuturor despartirea voastra!
Azi vei fi in stare sa discuti cu cunoscutii, prietenii, anuntandu-le despartirea, daca nu ai facut-o pana acum… Ai ajuns in etapa in care esti capabila sa abordezi acest subiect dureros. Chiar daca durerea mai e inca prezenta… E si un mod de a te obisnui treptat cu ideea ca nu mai sunteti impreuna.
Prietenii vor incerca sa te consoleze si vor prelua o parte din incarcatura negativa din mintea si sufletul tau.  Dar, in fond, pentru asta sunt prietenii, ca sa ne ajute cand avem nevoie…  O sa simti ca o parte din greutate s-a mai luat de pe sufletul tau…
Ziua 11: Schimba-ti obiceiurile!
Alege un traseu diferit spre serviciu sau scoala, schimba magazinul in care faci de obicei cumparaturile, schimba cluburile si cafenelele pe care le frecventai, evita locurile in care l-ai putea intalni… Ai ajuns in faza in care incepi usor sa te desprinzi de amintirea lui, nu risca o intalnire cu el!  Daca totusi te intalnesti cu el inopinant, evita-l, treci pe partea cealalta a strazii, nu-l privi, nu-i vorbi…  Sau poti trece indiferenta pe langa el, ca si cum n-ar exista…  daca incearca sa te salute sau sa te abordeze, ignora-l…  Indiferenta ta o sa-l doara mai mult decat orice… Daca il intalnesti impreuna cu prietena, aduna-ti toate fortele si adopta aceeasi atitudine de detasare… contactul cu realitatea te va motiva cu atat mai mult sa incerci sa-i ingropi amintirea, sa scapi de obsesia lui… Daca treci cu bine peste momentul intalnirii, savureaza-ti victoria… si rasplateste-te cu ceva! O prajitura delicioasa, o carte interesanta, sau ceva nou care sa-ti faca placere!
Ziua12: Ziua purificarii spirituale
Daca esti credincioasa, mergi la biserica, fie in timpul unei slujbe religioase, fie cand e putina lume, daca te simti mai bine asa… Ti-ar face bine si daca te-ai spovedi astazi…  Stii cat de usurata te simti dupa o spovedanie, daca ai mai facut asta pana acum…  Daca ai tendinta sa  iti indrepti toata revolta asupra divinitatii pentru trauma emotionala prin care ai trecut, nu uita ca totul se intampla cu un motiv… poate ca tot raul e spre bine, dar tu nu poti sa vezi limpede acum…  peste un timp vei privi lucrurile altfel, din alta perspectiva…
Stai in biserica cat de mult poti, cu sufletul deschis spre divinitate…  Roaga-te intens!  Esti intr-o stare psihica in care te poti ruga profund, cu lacrimi in ochi ! Ai incredere in ajutorul divin!  Vei reusi sa treci cu bine peste aceste momente grele…
Daca nu esti credincioasa, alege un loc in care te simti bine, linistita, in natura sau la tine acasa si fa un exercitiu mental:  incearca sa-ti imaginezi ca te scalzi intr-un ocean de iubire…totul in jur e iubire, o iubire care ti se ofera neconditionat, te simti aparata si protejata,  ti-e bine, mintea se goleste de ganduri si in suflet simti o stare de pace interioara… Reia aceste exercitii oricat de des poti, in zilele urmatoare.
Ziua 13: Redescopera-te!
Azi vei medita asupra ta…  vei incerca sa te apropii de esenta ta, de sinele tau…  de cine esti tu cu adevarat, dincolo de aparente… vei constata ca esti capabila de atatea lucruri de care nu te credeai in stare, pentru ca pana acum le faceai doar in doi… Acum te poti aprecia mai mult cand iti dai seama ca poti si singura!
Mediteaza si asupra tristetii de moment, spunandu-ti ca e doar o stare de tranzitie, ca tristetea din suflet se atenueaza cu fiecare zi care trece… Vei face acest exercitiu mental de mai multe ori in timpul zilei.
Ziua 14: Invata sa te iubesti pe tine insati!
Parca durerea sufleteasca s-a mai diminuat … Dar e inca prezenta… gandeste-te la sufletul tau ca la o floare de o frumusete neasemuita  si incearca sa-l inconjori cu iubire, cu caldura, ca pe ceva delicat…  e o iubire pe care vei incerca sa o indrepti asupra propriei persoane… invata sa te iubesti, daca nu ai facut-o pana acum… nu vei avea parte de iubire in viitor daca nu inveti sa te iubesti in primul rand pe tine… Daca ai reinceput  activitatea, fa acest exercitiu mental in timpul zilei cand ai cateva momente de ragaz, sau seara, inainte de culcare… te vei simti mai bine, revigorata…
Ziua 15: Dispari pentru o zi!
Rupe contactul cu cei apropiati si incearca sa mai petreci o zi cu tine insati. Azi vei incerca sa te agati – ca de un colac de salvare – de acele lucruri care te fac sa iti spui ca viata e frumoasa si merita traita!  Fa ceea ce iti place cel mai mult!  Umple-ti rucsacul cu provizii pentru ziua intreaga si viziteaza locuri pe care iti doreai de mult sa le vezi, mergi prin galerii de arta, muzee, la film, la teatru, la un concert, urca pe munte, fugi pentru o zi la mare! Sau asculta muzica daca asta iti linisteste sufletul… pana nu mai poti!  Dar fara sporturi extreme, oricat de mult te-ar tenta! Inca nu ti-ai refacut echilibrul interior si cine stie ce idee nebuneasca ar putea sa iti vina! Traieste, fa ceva ca sa simti ca esti vie, pana ajungi sa recunosti ca sunt atatea lucruri frumoase pe care nu le-ai cunoscut inca si pe care merita sa le incerci!
Ziua 16: Shopping!
E timpul sa iti schimbi decorul din camera ta. Fa planuri si proiecte despre modificarile pe care ai vrea sa le faci! Cumpara cateva lucruri noi, o veioza, draperii, o floare, un bonsai, un sfesnic, un tablou, o icoana, obiecte de decor etc… Sunt doar cateva sugestii… Alege culori vesele, calde, care sa-ti schimbe starea psihica… Mergi prin magazine si clateste-ti ochii cu lucruri frumoase! N-ar strica sa iti iei si prietenele cu tine! Ele vor face tot posibilul sa te inveseleasca!
Ziua 17: Redecoreaza-ti camera!
Camera ta a fost locul in care ti-ai plans nefericirea.  A sosit momentul sa faci curatenie, atat la nivel fizic, cat si spiritual… Azi vei face curatenie generala, vei rearanja mobilierul, vei plasa obiectele noi cumparate…  Scoate din casa orice lucru care are legatura cu el, care iti aminteste de el…  La final aprinde tămâie sau smirnă, sau  niste lumanari…  Si vei schimba nu numai decorul, dar si mirosul camerei… Alege tămâie si lumanari parfumate, dar in nici un caz arome care iti amintesc de el… Fa tot posibilul sa iti creezi un ambient cat mai placut!
Ziua 18: Exercitii de autosugestie!
Schimbarea de decor sugereaza si schimbarea din viata ta, din care el nu mai face parte… Imagineaza-ti ca toate sentimentele tale pentru el sunt adunate intr-un sertar din dulap, dupa care arunci dulapul… definitiv…
Puterea autosugestiei e mare…  Poti sa-i sugerezi subconstientului orice, pentru ca el asimileaza orice trăsnaie, e lipsit de simt critic si de discernamant… Foloseste doar afirmatii pozitive si fa acest exercitiu cat de des poti…. Dar fara a folosi cuvintele "nu" si "trebuie"…  Un exemplu: " Simt o stare profunda de liniste interioara… Ma scald in lumina… Lumina imi patrunde tot corpul si ma simt bine, protejata… Camera arata mai bine acum si asa este si viata mea !  Mai luminoasa si mai plina de satisfactii!  Ma bucur din plin de ea".
Gandeste-te ce vrei sa schimbi in viata ta si cauta pe net exemple de afirmatii pozitive care sa-ti sporeasca increderea in tine si optimismul. Alege maxim 10 afirmatii pe care sa le citesti zilnic cu voce tare, dupa ce le-ai copiat  in format mare pe o foaie A4.
Toate aceste exercitii iti vor hrani fondul mental si fondul emotional, sustinandu-le si incurajandu-le  sa se dezvolte armonios…  Vei recrea armonia mai intai in interiorul tau si vei vedea ca treptat aceasta stare de armonie se va rasfrange si in exteriorul tau… Reia aceste exercitii si in zilele urmatoare pana obtii efectul scontat…
Ziua 19: Autoanaliza
A sosit momentul adevarului. Fa-ti o autoanaliza si sa vezi ce a mai ramas din sentimentele tale pentru el. Chiar daca imaginea lui te mai bantuie inca  si te bufneste plansul cand vezi anumite scene de dragoste din filme sau indragostiti pe strada,  incurajeaza-te spunandu-ti ca ce a fost mai greu a trecut! Ce a ramas nu sunt decat niste ramasite palide, care o sa se risipeasca si ele pana la urma…  Imagineaza-ti niste bucati de hartie luate de vant care dispar duse departe…  Vantul a risipit in cele patru vanturi si ultimele ramasiste ale sentimentelor tale pentru el… Te simti bine, purificata… Imagineaza-ti ca alergi prin zapada, ca totul e alb in jur, de o puritate si frumusete neasemuita…
Ziua 20: Alungarea depresiei
Daca inca te simti trista si debusolata, azi e momentul sa-ti aduni toate fortele si sa spui adio trecutului. Azi vei trai in prezent si – pentru a constientiza mai bine acest lucru – fa ca intreg corpul tau sa simta ca esti vie, ca traiesti, ca esti ancorata in AICI si ACUM. Azi vei face multa miscare si efort fizic: jogging,  skateboard, inot, tenis, patinaj, dat cu saniuta, bataie cu bulgari de zapada etc si lista poate continua…  in functie de preferinte si sezon… sau poti merge la sala sa tragi de fiare… Daca esti genul sportiv, probabil ca ai facut-o si in zilele anterioare. Poti alege un sport individual dar mai bine unul de echipa sau unul in care lupti cu un adversar… Competitia iti va antrena vointa si te va scoate din starea de pasivitate, daca nu ai reusit inca sa scapi de ea…  Miscarea – de preferat in aer liber – iti va asigura un somn profund, sanatos. Si daca in aceasta zi te-ai simtit mai bine ca de obicei, n-ar strica sa faci din asta o obisnuinta pentru viitor…
Ziua 21: Iesi cu fetele!
Baietii vin si pleaca, dar prietenele raman… daca nu ai prietene adevarate, de suflet, iesi cu amicele sau colegele…  poti merge chiar si intr-un club, dar alege unul in care esti sigura ca n-o sa dai ochii cu el… Incearca sa aprinzi atmosfera prin glume si discutii de-ale fetelor… elibereaza-te prin râs,  flirteaza cu necunoscuti, zambeste baietilor frumosi pe care ii vezi pe strada si fa orice lucru nebunesc care te-ar putea inveseli…  dar fara sa te pui in pericol si fara consecinte pe termen lung…  Ingredientele acestei zile sunt: buna dispozitie, dezinhibare, exaltare si o mica doza de nebunie…
Ziua 22: Scapa de obsesia lui!
Avantajul – atunci cand nu esti intr-o relatie – este ca ai voie sa-ti lasi imaginatia sa zburde in voie si sa visezi la printi si feti frumosi…  Intra pe net si cauta poze cu actori, cantareti, in general good looking men… admira frumusetea masculina…. te va ajuta sa te concentrezi si pe alti baieti  sau barbati…  mintea nu va mai gravita in jurul lui ca pana acum…  imagineazati ca esti cu unul din tipii astia, imagineaza-ti scene hot…  Acest exercitiu de imaginatie te va ajuta sa ramai deschisa si altor optiuni…  pentru ca ceva sa se intample cu adevarat, primul pas e sa creezi acel lucru in mintea ta…  Legea atractiei functioneaza  si in relatiile interumane…
Vei face acest exercitiu mental si in zilele urmatoare…  vei simti in timp efectele lui binefacatoare…
Ziua 23: Gusta din plin libertatea!
Dupa faza de negare si de revolta,  ai facut deja primul pas spre vindecare, care este acceptarea. Esti libera sa visezi la cine iti place, ai scapat de teama ca l-ai putea face gelos…  Gandeste-te la tine asa cum erai inainte de relatia cu el… plina de viata, amuzanta, atractiva… redescopera acea parte din tine care inainte iti placea, te definea… elibereaza-ti toate trairile reprimate in timpul relatiei cu el…  parca incepi deja sa te simti mai bine…  Si pentru ca astazi incerci sa te simti libera ca pasarea cerului, priveste-te in oglinda si vezi ce schimbari poti sa aduci aspectului tau fizic…
Ziua 24: Schimba-ti look-ul!
Cel mai dificil lucru e sa iti rezolvi problemele legate de increderea in propria persoana. Un respect de sine sanatos e cea mai buna protectie. Dar, la o fata, increderea in sine merge mana in mana cu aspectul exterior.
Schimbarea look-ului – cu asta trebuie sa incepi marea transformare. Parul e cel mai usor de schimbat… il tunzi si ii schimbi culoarea… cauti prin reviste si pe net ceva care crezi ca te-ar avantaja…  ceva in acord cu personalitatea ta, cu cea de acum, cea schimbata… poti incerca o tunsoare noua,  la care ai visat pana acum, dar nu ai avut curajul sa o pui in aplicare… dar pentru ca succesul sa fie garantat, apeleaza la specialisti… un stilist nonconformist si care isi cunoaste bine meseria va sti ce sa-ti sugereze in caz ca nu ai nici o idee sau esti inca indecisa…
Ziua 25: Reinnoieste-ti garderoba!
Azi vei colinda prin magazine cautand haine noi si incercand sa-ti creezi un nou stil vestimentar… Daca vrei sa-ti pastrezi stilul de pana acum, o sa-l imbogatesti cu piese de vestimentatie noi si accesorii… nu te zgarci, daca iti permite buzunarul… tot ceea ce faci e pentru tine… Ideal ar fi sa te insoteasca si prietenele, cu care sa mai faci glume, sa schimbi impresii…  Febra cumparaturilor si flecareala cu prietenele sunt tot o forma de terapie…
Ziua 26: Ziua renasterii
Azi te vei simti ca o persoana noua, renascuta… Si noul tau look contribuie din plin la asta…  Vei proba toate hainele noi pe care le-ai cumparat, te vei admira in oglinda si iti vei spune: "sunt frumoasa, sunt atractiva, sunt irezistibila"…  si daca esti inca foarte tanara, ai de partea ta inca un atuu… Chiar daca nu arati ca fetele de prin reviste, trebuie  sa stii ca secretul femeilor percepute ca fiind frumoase sta in capacitatea de a se simti bine in pielea lor…  daca vrei ca inimile barbatilor sa bata mai repede cand te intalnesc, elibereaza-te de inhibitii, fii increzatoare in sarmul tau aparte si arata ca te simti  frumoasa… Visele nu zboara daca nu le dam aripi…
Ziua 27: Reinventeaza-te!
Acum – ca ai renascut – e timpul sa incerci o transformare mai mult sau mai putin radicala asupra ta. Ai reusit deja o transformare a aspectului exterior, dar nu te vei opri aici. Vei incerca sa scapi de unele mici obiceiuri rele (sedentarismul, indopatul cu dulciuri, prea mult timp pierdut la calculator sau vorbind la telefon etc.) si sa incepi sa iti cultivi cateva obiceiuri sanatoase (preocuparea pentru silueta si  eventual tinerea unei diete, forma fizica buna, practicarea unui nou sport, lectura, plimbarile in aer liber,  invatarea unui nou instrument, a unei limbi straine, pictura etc). Sunt doar cateva sugestii, posibilitatile sunt nenumarate, in functie de preferinte si inclinatii… s-ar putea sa iti gasesti o noua pasiune, trebuie doar sa incerci… Cultivarea unor obiceiuri sanatoase, care cu timpul sa devina deprinderi inseamna un pas urias inainte…  Incepe sa lucrezi asupra ta, iesi din starea de lene si pasivitate! Incearca sa devii o persoana noua, mai dinamica, mai vesela, mai plina de viata! Activitatea intensa te va face sa simti ca traiesti, ca respiri viata prin toti porii…
Ziua 28: Iesi din nou in lume!
Din momentul in care ai inceput sa te reinventezi, te indrepti deja cu pasi mici spre ideea unei noi relatii…  Va mai trece ceva timp pana te vei simti pregatita sa-ti deschizi inima catre altcineva, dar – cu fiecare zi in care faci ceva pentru dezvoltarea ta personala -  te apropii de acel moment… care trebuie sa te gasesca in forma maxima!
Ai ajuns in faza in care esti pregatita sa socializezi si sa-ti extinzi cercul de cunoscuti. Sa iesi pe piată – cum se spune. Poti sa te inscrii intr-o retea de socializare (gen facebook) daca nu ai facut-o pana acum, sau poti sa-ti faci un blog in care sa iti exprimi idei, trairi, opinii, tot ce-ti trece prin minte… Poti flirta cu necunoscuti pe mess, daca ti se pare amuzant,  ca sa te antrenezi pentru intalnirile viitoare… Spune-ti tot timpul ca esti o persoana pe care oricine si-ar dori-o ca partenera…
Inscrie-te la cursuri de instruire intr-un domeniu care te intereseaza, ia-ti abonament la sala si apuca-te de fitness daca nu ai facut-o pana acum,  inscrie-te la diverse cursuri de dezvoltare personala…  Pe langa faptul ca te vei initia in domenii care te intereseaza, iti vei crea oportunitati de a-ti face noi prieteni, printre care e posibil sa il intalnesti pe el, viitorul prince charming. Poate ca nu va fi neaparat ceea ce-ti doreai, poate ca va fi doar o relatie de tranzitie, dar stii cum se spune: "cui pe cui se scoate". Cert e ca amintirile alea dureroase legate de "raposatul" se vor estompa si iti vei indrepta atentia asupra celui de langa tine.
Ziua 29: Ziua bilantului
Ai intrat deja intr-un ritm de viata care s-ar putea sa ti se para ametitor daca ai facut prea multe transformari in viata ta. Dar asta a fost si scopul: sa te ingropi in munca si in activitati, ca sa nu cazi in butoiul cu melancolie gandindu-te in fiecare zi la ce-ai avut si ce-ai pierdut.  Azi e momentul sa-ti acorzi putin  ragaz. Vei medita la tot ceea ce s-a intamplat intre tine si fostul. Poti face aceasta analiza intr-o maniera mai obiectiva, pentru ca ai reusit in mare parte sa te detasezi de umbrele trecutului. Unde ai gresit tu? Unde a gresit el? Ce ai invatat din aceasta experienta? Pana unde poate merge compromisul intr-o relatie? Ce vei face in viitor ca sa nu mai suferi din iubire? Cum sa-ti creezi relatii armonioase?
In trecut nu te-ai complicat cu planuri de viitor. Ai lasat viata sa curga in ritmul ei, fara sa incerci sa-i schimbi cursul, fara  sa lupti pentru fiecare pas care duce la implinirea viselor tale.  Despartirea de persoana iubita a fost traumatizanta, dar a reusit sa te scoata din starea de inertie. A fost catalizatorul care te-a determinat sa te transformi, sa lucrezi asupra ta, sa evoluezi.  E meritul tau ca ai reusit sa faci dintr-o experienta negativa un lucru pozitiv. Oricat de mandra esti de realizarile tale, nu te culca pe laurii victoriei!  Ocupa-te in continuare de dezvoltarea ta personala si fii pregatita pentru orice provocare pe care ti-o rezerva viata!
Ziua 30: Sarbatoreste succesul! Party time!
Cura de "dezintoxicare" de fantasmele trecutului a luat sfarsit!  Te simti vesela si puternica. O supravietuitoare. Desigur, victoria a avut pretul ei, dar tu ai fost dispusa sa-l platesti. Si victoria e cu atat mai placuta daca batalia a fost grea. E momentul sa sarbatoresti victoria ta cu o petrecere. Cheama-ti vechii prieteni si pe cei noi. Invita-i si pe prietenii prietenilor. Poate in cercul asta mai larg de cunostinte o sa pui ochii pe cineva. Daca inca nu te simti pregatita, nimic nu te impiedica sa te simti bine, sa te distrezi, sa flirtezi. Viata e frumoasa. Priveste senina spre clipele ce vor veni. Asteapta plina de incredere pana trenul va opri in din nou in gara iubirii. Ai inca atat dragoste de daruit si de primit… Trebuie doar sa lasi ca lucrurile sa se intample…
Sfaturi generale:
In toata perioada de recuperare fa-ti promisiuni fata de tine si ai grija sa le respecti. Sub nici o forma nu vei ceda ispitei de a-l contacta.
Nu te amagi singura spunandu-ti ca despartirea este poate temporara si ca se va intampla o minune care sa va readuca impreuna. Exista o posibilitate, dar cel mai adesea nu se intampla asa. Si daca totusi se intampla, puncteaza faptul ca e ultima sansa pe care i-o acorzi!
Nu il suna, chiar daca ai impresia ca – auzindu-i vocea – o sa te simti mai bine. S-ar putea ca dupa aceea sa te simti mai rau si el s-ar putea sa se folosesca de acest prilej ca sa te faca sa il ierti. Daca vocea ta interioara iti spune ca despartirea – oricat de dureroasa – e cea mai inteleapta optiune, ascult-o si nu ceda sub impulsul unei slabiciuni de moment.
Daca simti nevoia sa discuti despre relatia voastra, despre starile prin care treci, suna pe oricine altcineva (mama, o prietena, o cunostinta, terapeutul etc).
Nu ii trimite mesaje pe telefon sau e-mailuri, nici macar acele materiale funny, pe care le trimiti tuturor cunoscutilor din agenda ta. Ca sa te asiguri de acest lucru, sterge-i adresa de e-mail de la contacte.
Nu incuraja pornirile prietenilor sa aduca vorba despre el, indiferent daca e vorba de lucruri pozitive sau negative.
Daca mai ai lucruri ramase la el sau el mai are lucruri la tine, nu-ti da intalnire cu el sub acest pretext si roaga pe cineva cunoscut sa se ocupe de problema asta.
Nu raspunzi la telefon daca te suna, iar daca cineva te suna cu numar restrictionat nu raspunde. Motivul pe care il poate invoca atunci cand te suna e ca vrea sa vada cum te simti, dar de fapt el incearca terenul, sa vada daca ii mai acorzi o sansa.
Nu apelezi sub nici o forma la ghicitoare sau oracole, care ar putea sa te induca in eroare. Esti vulnerabila, suferi de dorul lui si s-ar putea sa te agati de o umbra de speranta, fara sa fie cazul.
Mai greu e atunci cand el iti este coleg de scoala sau de serviciu. Nu il vei putea evita, dar nu i te adresa direct si nu-i raspunde atunci cand te interpeleaza. Cand acest lucru nu este posibil (sunt probleme de serviciu sau legate de scoala in care e absolut nevoie sa comunicati sau sa colaborati) vorbeste-i cat mai rece, indiferent si strict la obiect.
Daca iti poti permite, cateva sedinte de psihoterapie s-ar putea sa te ajute sa treci mai usor peste trauma despartirii. Confesiunile iti elibereaza sufletul de incarcatura emotionala acumulata. Daca nu-ti poti permite sa mergi la cabinetul unui psiholog, un prieten adevarat poate sa iti fie de mare folos, daca este plin de compasiune si un bun ascultator.

| Roz20 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-l uiti.E un nesimtit si nu te merita, gandeste-te ca st alti baieti care te plac si care vor sa aiba o relatie cu tine.

| br2 a răspuns:

Are dreptate pinkuss...indiferenta este arma nr 1winking
Sincer chiar daca sunt baiat, voi fetelor nu ar trebui sa va lasati asa usorin fata tuturor boschetarilor!
Pasul 1 - priviti
pasul 2 - cantariti
pasul 3 analizati
pasul 4 alegeti
pasul 5 faceti tot posibilul ca ''prostul'' sa isi dea seama ca pe el il vreti si vrajiti-l putin cate ptin, nu ii dati totul odata ca se invata si va cere tot mai mult.winking bft