| anonim_4396 a întrebat:

Vin si eu cu intrebarea clasica:" Cum sa fac sa-l uit?"Adica nu chiar sa-l uit dar sa nu ma mai gandesc mereu la el si sa nu mai pun totul la suflet
. Sunt cu el de 4 luni.Am mai avut noi niste certuri dar erau infantile.Nu a fost ceva serios.Insa eu ma preocup prea mult, asta e firea mea. Poate si pentru faptul ca il iubesc.Desi el mi-a spus de la inceput s a nu ma indragostesc de el...nu am putut sa-l ascult.Si e prima mea dragoste. El e mai mare deacat mine.Eu am 16 el 22. El e o fire mai complicata.Are mania jocurilor pe calculator, fumeaza... e o fire mai inchisa.Si eu sunt mai inchisa dar nu m-am izolat ca el in diferite vicii.In una din discutiile noastre mai serioase(pe mess:d)mi-a spus ca eu merit ceva mai bun, ca el nu poate sa ma plimbe, sa ma duca in cluburi etc.Eu stiu ca a suferit mult si poate inca mai sufera pentru ca acum aproape un an s-a despartit de iubita lui, pe care am inteles ca o iubea mult.Nu mi-a vorbit niciodata despre ea dar nici nu prea am insistat pe tema asta.Am crezut ca pot sa-l fac sa uite durerea pe care i-a provocat-o ea pentru ca l-a inselat(el a aflat ca la banchetul ei s-a sarutat cu altul si a insultat-o, dupa accea i-a parut rau si a vrut sa-si ceara scuze dar ea nu l-a mai primit inapoi)dar parca simt ca ma lupt in zadar.La inceput vorbeam mereu pe mess pentru ca nu ne puteam intani prea des(era iarna)dar incetul cu incetul se departa.Deabea dupa paste a inceput sa se ataseze din nou de mine, si imi spunea lucruri care ma mirau si care nu mi le-a spus pana atunci(lucruri frumoase). Ne-am intalnit de cateva ori si totul a mers bine.Pana acum cateva zile cand iar nu ma mai contacta cand intra pe mess(poate par exagerata dar obisnuindu-ma asa ma intristeazasad)si cand m-am intalnit iar cu el, parca nu era in apele lui. N-am mai vorbit si n-am mai glumit cum obisnuiam sa facem.Nu-i mai place de mine?:s voi ce spuneti? Dar nu vreau sa-l las pentru ca mi-ar fi foarte greu mai ales acum cand vine vara si am mai mult timp la dispozitie ca sa ma intalnesc cu el.Stiu ca trebuie sa ies mai mult cu prietenele, sa-mi ocup timpul cu altceva dar fetele cu care ma inteleg eu nu stiu de el(am preferat sa evit sa povestesc tuturor despre viata mea personala mai ales ca el este fratele profesoarei mele de franceza:d)si nu sunt chiar asa de buna prietena cu ele.Singura mea prietena buna este o fata elena dar acum locuieste in suediasadVa rog ajutati-ma ca nu mai vreau sa continui cu incertitudinea asta care ma deprima din ce in ce mai mul! Multumesc!

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, dar de ce nu ii propui o intalnire si sa vb.cu el despre tot ce te framanta? Poarta o discutie serioasa in care sa il intrebi ce are de gand sa faca, spune-i tot ce simti, vei vedea ce ramane de facut...intr-o relatie e nevoie de comunicare.
Scapa de incertitudine vorbind cu el serios, sa vedeti daca mai are rost sa continuati relatia, sau e cazul sa iti indrepti privirile catre alt baiat care sa nu fie asa inchis, care sa te iubeasca cu adevarat si care sa nu traiasca din trecut.
Sunt atatia baieti draga, el e cu tine dar se pare ca nu e asa deschis catre aceasta relatie si nu se prea implica, spui ca nu prea e in apele lui; are el ceva pe suflet, dar intraba-l ce e cu el si spune-i ce vrei de la relatie si daca el nu e in stare sa te faca fericita si sa te simti iubita, mai bine renunta la relatie, chiar de vei suferi pana il uiti, gandeste-te ca poti intalni pe altul mult mai diferit, bafta!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Prima dragoste. si mai ai si 16 ani. asta explica totul!
Citeste, cultiva-te, invata serios, asculta muzica buna - si clasica! - si incearca cu tarie sa nu te mai gandesti la el!

Daca ati fi semanat mai mult, poate era mai bine, si cu mai multe sanse, dar la cei 22 de ani ai lui, iar tu abia la prima dragoste, era aproape previzibil! nu-ti lipsea un fumator, si care peste putin timp poate iti mai si pretindea "dovada suprema" a iubirii tale!

Repet: citeste, invata, afla despre viata si lume, si despre corpul tau cum e si cum functioneaza - invata intai teoretic despre Petting! - fii curata, instruita si manierata si ai sa vezi ca va aparea si cel ce te merita! Incearca si fa-ti cel putin o prietena apropiata si de incredere (ca Suedia e prea departe!) si va fi bine!
Success!

| mihaela007 a răspuns:

Nu te mai gandi ...viata ta acum incepe...