| alexutza222 a întrebat:

Vreau sa va prezint o "poveste" din afara pentru a vedea rezolvarea problema. mele. Erau 4 prieteni foarte buni(2 fete, 2 baieti). Fetele sunt indragostite de acelasi baiat, iar el o place pe una din ele.De acest lucru ei sunt constienti abia dupa 4 ani de cand s-au cunoscut(toata povestea se petrece in gimnaziu).La sfarsitul clasei a 8-a ei au cartile pe fata. Baiatul a vrut sa fie cu una din ele(cea pe care o placea) dar ea nu a vrut sa o raneasca pe prietea ei cea mai buna. El a taiat pisica in 2 si a zis "ori estiiubita mea ori ramai prietena cu ea" Ea a cerut timp si a incercat sa impace si capra si varza, insa el a zis "e mai bine sa fiti voi 2 pritene si gata" chiar daca tinea mult la ea. Cealata fata daca era in locul prietenei ei ar fost u el, chiar daca tinea la pitena ei. Relatiile intre cei fete si baiatul de care s-au amorezat s-au racit foarte mult, chiar daca mai exista sentimente. Fetele au ramas in continuare cele mai bune prietene. Cum vedeti voi ca s-ar putea ezolva problema, ar putea iesi o relatie de dragoste de aici? Acum sau peste ani? Ati mai auzit de astfel de povesti de draoste? Cum s-au incheiat? Ce sfat ati da tuturor celor implicati? PS: Este povestea traita de mine, va las pe voi sa chititi cine sunt eu. Si totusi ore mai exista sansa de a fi toti prieteni ca la inceput si sa Iasi si o relatie de dragoste?

5 răspunsuri:
| 2dmv a răspuns:

Era evident ca tu esti tipa care l-a refuzat pe tip...trecand peste...eu zic ca nu va mai fi nimica!

| alexutza222 explică:

Eu sunt fata care s-a indragoti de el dar nu si el de mine. prietena mea l-a refuzat pentru a nu ma rani. CE sa fac pentru fi cu el sau pentru a reinoda prietenia?

| h3r a răspuns:

Miroase a început de prostie, adică naivitate maximă, nici vorbă de o relație de dragoste.

Răspuns utilizator avertizat
| OchiiDinUmbra a răspuns:

Pai da-mi voie sa te dau de gol.tu esti fata care la refuzat pe baiatul respectiv, ca sa nusi raneasca prietenatongue.
iar in legatura cu prietenia voastra(toti 4) e foarte putin probabil.foarte multe prietenii dintre 1 fata si 1 baiat se destrama pentru ca au sentimente pentru celalalt. dapai sa fiti 4.mult mai mari sansele.
tu ar trebui sa te duci la prietena ta si sa o intrebi:"inteleg.tu il placi pe el.dar chiar iti place de el asa de mult incat te-ai supara p mine? el ma place pe mine si eu pe el.si vreau sa fiu cu el, da nu prea pot fiidnca iti place si tie.deci,nai putea sa treci peste?"
iar daca raspunsul ei este nu,si ea chiar il iubeste pe baiatul asta,atunci trebuie sai bagi in cap ideea ca el nu o place, si nu o so placa niciodata, dar ca o prietena, nu sa-i faci in ciuda.iar dupa cateva zile sa-i spui:"nu am nimic cu tine, doar sutnem prietene dar eu vreau sa fac ce e corect pentru mn.am asteptat atata, eu il plac pe el si o sa fac tot posibilu sa fiu cu el.pana la urma e si alegerea lui.
si pentru voi 4 ar fi foarte frumos daca prietenei tale iar place de celalalt baiat.ia incearca sa pornesti o scanteie intre eiwinking.
daca mai vrei sa vb lasa-mi id-u
am trecut si eu prin ceva asemanatorhappy