| Ionela567 a întrebat:

vreau sa va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Eu am dereglare hormonala si iau anticonceptionale de 5 luni, si medicul meu ginecolog mi-a spus ca eu voi punea ramane insarcinata foarte greu si vreau sa sa intreb daca eu si iubitul meu am facut dragoste si el nu a ejaculat in mine si pe mine ( dar apoi am sters foarte repede ) este posibil sa raman gravida? Apoi dupa asta am vrut sa facem din nou dar mai intai s-a sters si s-a asigurat ca numai are nimic. Si va intreb din nou daca iau anticonceptionale de 5 luni, si chiar medicul meu mi-a spus ca pot ramane foarte greu insarcinata, atunci am sanse sa raman dupa cele intamplate?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, in nici un caz nu poti ramane insarcinata. Protectia oferita de pastilele AC administrate corect, zilnic mereu la aceeasi ora este de peste 99, 2%. Aceste pastile au fost inventate cu scopul de a permite barbatului sa intretina contacte sexuale neprotejate si sa poata ejacula intotdeauna in vagin fara nicio retinere. Iubitul tau poate ejacula fara teama in vagin, si intotdeauna deoarece este IMPOSIBILA formarea unei sarcini. Multa sanatate!

| Ionela567 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult, dar eu dupa astea am mici dureri de burta, oare este din cauza relatiei sexuale, ca eu pana sa o fac iar cu el, am avut 6 luni pauza la asa ceva. Sau doar sa fie o durere de burta banala?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionela567):

Durerea continua sa apara o anumita perioada dupa reluarea vietii sexuale, insa intensitatea durerii va scadea constant/continuu, deoarece fibrele musculare existente in muschii circulari ai vaginului tau inca nu s-au intins suficient de mult, adica nu au ajuns sa aiba lungimea care sa permita largirea vaginului suficient de mult incat sa se potriveasca la perfectie, ca o manusa pe penisul iubitului tau. In cazul unor femei aceasta largire a vaginului dureaza mai mult fata de altele fiindca este influentata in primul rand de structura si morfologia vaginului existent in stadiul initial. Incet incet totul va intra in normal. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat iei anticonceptionale regulat, nu poti sa ramai gravida!

| mihai69 a răspuns:

Nu.