| irinadiana a întrebat:

Am 19 ani si sunt clasa a XII-a la un liceu din Bucuresti. Am o colega in clasa care este grasa. Are 20 de kg in plus fata de inaltime. Se simte bine in pielea ei, toti baietii vorbesc cu ea, are mereu un zambet pe fata. Toata lumea o baga in seama.
Eu arat bine, am forme, nu am nici un pic de grasime, dar cu mine nu prea vorbesc baietii. Ma saluta, imi zic ca sunt buna, se uita dupa mine, dar in rest nimic.
Cum de prefera o fata grasa, in locul uneia "buna"?

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca aspectul fizic este extrem de putin important. Poate, intr-o relatie de amicitie sa fie 1 la milion, iar intr-o relatie de dragoste 1 la mie. Restul de 999 de parti care conteaza tin de minte si de suflet. Daca vrei o femeie pentru o noapte, te vei uita doar la cum arata. Daca vrei o prietena sau o iubita, vei vrea sa aiba un suflet bun, sa fie draguta, amabila, fidela, sincera, curajoasa, sa ii pese de tine, sa fie inteligenta, sa poarte o conversatie placuta, sa fie harnica si poate sa nu fie extrem de urata. Oricat de frumoasa ar fi, nu compenseaza absolut deloc pentru lipsa niciuneia din calitatile anterioare

| FataCuChitaraMun?ilor a răspuns:

Când un bărbat spune că eşti bună, se gândeşte la sex. Fata plinuţă ştie să se facă plăcută prin felul ei de a fi.Tu vrei să te faci plăcută prin intermediul aspectului.Asta e problema.

| butterfly27 a răspuns:

Buna,eu zic ca nu conteaza ff tare aspectul fizic, ci mai degraba caracterul, mentalitatea...fii si tu mai sociabila si mai prietenoasa, poate reusesti sa te imprietenesti chiar cu ea, cine stie, veti avea acelasi cerc de prieteni.Te pup

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sa iti zic cum sta treaba de fapt, ce traieste ea e mai trist decat ce traiesti tu, baietii aia vorbesc cu ea din mila, le e mila de ea ca sa nu se simta complexata

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ei, poate este mai buna fata grasuta. Fa si tu ceva ca sa fii bagata in seama de toti baietii.

| LoveSleep a răspuns:

Nu e că preferă "o grasă în locul uneia bune". Sunt sigur că dintre voi două, pentru o relație majoritatea băieților te-ar alege pe tine. Toată lumea caută aspectul fizic. Dar faza e că nu trebuie să fii model să te înțelegi bine cu ceilalți, oricum ai arăta, dacă știi să te comporți, o să fii plăcută de multă lume. O comunicare între două persoane nu ține de aspectul fizic.

| Lawliet14 a răspuns (pentru LoveSleep):

Lumea cauta aspectul fizic si da, si daca ar arata bine si ar fi proasta, tot vor fi destui care vor dori sa profite de ea. Hai sa fim seriosi, cine naiba sta cu o proasta? Si nu ma refer neaparat la faptul ca nu poate mai mult, ci si la caracter. Sau doar cu o tipa de caracter josnic. Mai repede sunt cautate persoanele cu defecte fizice, decat persoanele cu aceste defecte. De persoanele normale ca noi, nu vorbim de curvari si sinonimele feminine.

| h3r a răspuns:

Poate când n-o să mai judeci și n-o să te intereseze de alții, o să fii altfel văzută. Și nu o pune mai presus de tine...Te doresc, așa e. Dar ar putea s-o facă și cu tine, dar și cu alta. Alta poate mult mai frumoasă. Sunteți colegi, are prieteni, înseamnă că este o fată de treabă și ei se bucură de asta. Și-a câștigat oricum respectul. Încă un caz în care contează și interiorul.

| Oana92 a răspuns:

E simplu: are un caracter mai frumos ca al tauwinking Tu esti o fata ''buna'' la corp, dar explodezi de rautate si invidie! Cinste acelor baieti, s-au dovedit mai putin superficiali decat tinewinking

| Lawliet14 a răspuns:

Esti urata probabil. Dupa scris, proasta nu pari. Sau poate ca fata acea este o amica de consumatie a multora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer pe cineva care nu se crede nu stiu ce model, ci mai degraba pe cineva care pot vorbi mai de toate. asta cand caut prieten, cand caut iubita e altceva. si asa nu caut pe Shakira, o obsedata de sine, dar cineva care seama cu mine la corp,
desigur ca iti zic ca esti buna, in ziua de azi sexul e "In floare" deci cand te vad vad doar un corp care ofera placere nu o persoana. soarta. vine cu teritoriul (adica corpul tau cu forme )

| irinadiana explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca are si prieten. Tine la ea, o respecta, o rasfata, iar eu care arat bine, nu am.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ps: plus ca fetele ca tine sunt cunoscute ca au pretentii foarte mari la persoanele din jur si pentru asta sunt fazute ca fitoase. cu una grasa, cel putin stii ca nu are pretentii de vedeta la persoanele din jurul ei. e ceva bun

| irinadiana explică (pentru anonim_4396):

Chiar am intrebat un coleg despre asta si mi-a spus ca un barbat nu are nevoie numai de sex.

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinadiana):

Tocmai ce ziceam la al 2 post. cum am mai zis, din pacate, esti vazuta ca un obiect care ofera placere, nu ca un om. vorbele altora, nu ale mele. lumea nu iti acorda timp sa te cunoasca. asa credeam si eu de ex, era o frumusete, si credeam ca e o rasfatata idioata, dar dupa putin timp am vazut cum era de fapt si am avut o relatie de 3 ani si. dar ce sa ii faci, nu toate sunt cum era ea. majoritatea sunt piti

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinadiana):

Da un barbat nu are. dar un frustrat sexual care vezi domne nu poate fara sex 2 saptamani e diferenta. ce sa ii faci. cand ii vad pe astia pe site ca au o varsta cu mine, 21, si ies cu fete de 15 ani numai sa aiba parte de sex mi se face greata. sunt de vreo 2 ani pe bara vorba aia, dar nu ai iesi cu una de varsta aia nici sa ma impuste cineva. aia e diferenta intre unu frustat si unu mai "normal"

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru irinadiana):

Sti de ce, fiind grasa si urata nu are standardele inalte unei fete frumoasa, de obicei fetele urate se multumesc cu ceva prejos, fiindca stiu ca nu au sanse la o partida mai buna, asa ca tin de el cu dintii. o fata frumoasa poate avea oricand un baiat frumos, de aceea au standarde mai inalte

| irinadiana explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu este urata, doar grasa.
La fata, are trasaturi de fata superba. Nu are pic de burta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru irinadiana):

Cum e grasa daca nu are burta?

| irinadiana explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Are picioarele groase si curul mare.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru irinadiana):

Halelelee maica sfanta treime miluiestene pe noi, nu pot sa cred ca o fata frumoasa e invidioasa pe o vaca...

| Lawliet14 a răspuns (pentru irinadiana):

Ai si o problema de mentalitate. Ti-ai putea si cauta, sau ai putea macar sa socializezi si mai mult daca nu o faci deja.

| Lawliet14 a răspuns (pentru irinadiana):

Fundul ei e cheia. laughing Pe bune, ea e draguta iar tu cred ca te supraevaluezi! happy

| TanteMarianne a răspuns:

Uite sexy nu inseamna doar cum arati cu corpul ci si cum te comporti. dar oricum, daca ti-au zis ca esti

| Silvia93 a răspuns:

Increderea in sine happy
Faptul ca nu ii pasa daca arata bine sau rau, daca e grasa sau prea slaba.
Increderea in sine e sexy, fie baiat fie fata.
Tu ai incredere in tine si va veni si vremea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Sweet155 a răspuns:

Nu conteaza cum arati ci conteaza cum arati in interior asta e smecheria.Lumea o baga in seama pentru ca o fii de treaba, desteapta si are un stil de milioane si plus de asta o felicit din toata inima ca cucereste lumea fara sa fie slaba

| bombonikahhdhga a răspuns:

Baietii simt care fata este pe placul lor deci inseamna ca ti nu esti pe placul lor.