| anonim_4396 a întrebat:

Am 23 de ani si am avut contact sexual cu iubitul meu cu 2 zile inainte sa se termine menstra; a ejaculat in mine iar in prima si a doua zi dupa menstra a ejaculat afara dupa care imediat a bagat-o inauntru(fara sa se spele sau sa se stearga). Eu am ciclul menstrual neregulat, cam de 20-21 de zile… Mi-am calculat ovulatia doar cu calculatoare pe internet si toate mi-au dat acelasi rezultat…cum ca as fi fertila chiar din timpul mentrei. Precizez ca nu am luat niciodata anticonceptionale! Daca voi ramane gravida ne vom bucura enorm pentru ca iubim copii! As vrea sa stiu oare daca este posibil sa raman gravida asa? Mi-am facut un test de sarcina la 7 zile dupa contact dar a iesit negativ; acum astept sa se faca 2 saptamani de la contact ca sa-l repet. Astept raspuns urgent! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Din descrierea ta, probabilitatea unei sarcini ar parea foarte mare si ti-o doresc la fel de mult cat ti-o doresti si tu.
Numai ca initial ar trebui sa iti rezolvi problema hipertiroidismului, oricat de usoara ar parea.
Uite:

"O glanda tiroida hiperactiva (ceea ce se numeste hipertiroidism) este adesea intalnita la femeile tinere. Deoerece femeia poate crede ca valurile de caldura, bataile puternice si rapide de inima, nervozitatea, tulburarile de somn, sau greturile insotite de pierderile in greutate sunt lucruri normale in timpul sarcinii, semnele si simptomele hipertiroidismului pot fi trecute cu vederea in timpul sarcinii.

La femeile care nu sunt insarcinate, hipertiroidismul poate afecta menstruatiile, facandu-le neregulate, cu cantitati mici de sange, sau facandu-le pur si simplu sa dispara. Femeile care au hipertiroidism pot ramane mai greu insarcinate si au un risc mai mare de avort spontan. Daca o femeie care are infertilitate sau avorturi spontane repetate are simptome de hipertiroidism, este important sa fie eliminata aceasta boala prin intermediul testelor de sange. Este foarte important ca hipertiroidismul sa fie controlat la femeile insacinate deoarece riscul de avort si de defecte congenitale este mult mai mare in absenta tratamentului. Din fericire, exista tratamente eficiente.
[...]
Deoarece tratarea hipertiroidismului in timpul sarcinii poate fi dificila, este de obicei mai bine pentru femeile care intentioneaza sa ramana insarcinate ca boala tiroidiana sa fie definitiv vindecata. Numai medicamentele antitiroidiene in sine pot sa nu fie cea mai buna abordare a acestor cazuri deoarece hipertiroidismul revine adesea atunci cand inceteaza tratamentul medicamentos. "

Pentru conformitate, citeste intregul articol, aici:

http://www.desprecopii.com/......arcina.htm

Cu alte cuvinte,ca sa nu fii mereu dezamagita, rezolva dezechilibrul tau hormonal, cauta sa determini exact perioada ta de fertilitate, discutand cu medicul si acum, pentru un test de sarcina care sa nu dea un rezultat fals, fa-l abia la 21 de zile de la contactul sexual pe care-l banuiesti ca a avut efect...
Bine?
:)

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Odata cu inceperea vietii sexuale ar fi trebuit sa te prezinti la medicul ginecolog, e o transformare majora si orice femeie din lumea moderna considera o datorie sa-si cunoasca starea exacta a sanatatii.
Daca ai fi fost la medic, ti-ai fi putut rezolva probabil regularitatea ciclului menstrual si ovulatia ar fi fost previzibila, pentru ca un ciclu normal are 24 de zile, iar la tine posibil sa existe o dereglare hormonala care doar un medic o poate diagnostica.
Calculatoarele de pe internet sunt instrumente matematice generale, pentru care cazul tau particular nu e tratat ca atare, deci mai mult decat posibil ca data de ovulatie sa fie eronata.
In aceste conditii e greu de prevazut care e situatia ta exacta.
Un test de sarcina, pentru a fi concludent se face la 21 de zile de la contactul sexual, pentru ca in conditiile casnice HCG-ul se evidentiaza mai greu si poti avea un rezultat fals.
Mergi la medic si cere-i sfatul, nu lasa la voia norocului si intamplarii un asemenea eveniment important din viata fiecarui om!
happy
Si atunci, vei avea motive reale sa te bucuri, cu siguranta!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Ai dreptate! In general am mare grija de mine, in ultima perioada insa m-am neglijat ocupandu-ma mai mult de alte probleme, servici si etc. Sunt foarte curioasa daca e posibil sa fi ramas insarcinata, si daca ar fi asa m-as bucura! M-am stersat foarte mult zilele astea pentru ca ma roade curiozitatea. Si m-am tot gandit ca eu sunt fumatoare inraita si nu mi-as dori sa fie asta un factor care sa impiedice o sarcina! In plus nu mi-as dori sa am ciclu anovulatoriu avand in vedere faptul ca este mic, de 20 zile. M-am gandit si ca exista posibilitatea sa fi fost la ovulatie imediat dupa menstruatie si atunci contactul sexual nu s-a termiant cu ejaculare in interior, ci in exterior dar a bagat-o imediat inauntru, la circa 5 secunde dupa ejaculare. De doua ori s-a intamplat acest lucru. Acum ramane dect sa merg la medicul ginecolog, desi nu ma poate anunta daca sunt sau nu pentru ca a trecut prea putin timp. Astept sa-mi fac testul de sarcina! Sa-l fac la 2 saptamani sau mai tarziu? Iti multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Medicul ginecolog mi-a zis ca nu am probleme. Imi fac controlul periodic de cand mi-am inceput viata sexuala. Acum vreau sa merg si alt medic. E posibil ca dereglarea mea hormonala sa fie din cauza glandei tiroide deoarece am o forma usoara de hipertirodism. Astept sa fac testul de sarcina dar parca nu mai am rabdare pentru ca sunt foarte curioasa! M-am gandit ca poate cele mai mari sanse ca sa fii ramas insarcinata sunt atunci dupa menstruatie cand dupa ejaculare m-a penetrat imediat. Asta intamplandu-se 2 zile la rand. Nu am decat sa astept! Iti multumesc pentru raspuns!

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din descrierea ta, probabilitatea unei sarcini ar parea foarte mare si ti-o doresc la fel de mult cat ti-o doresti si tu.
Numai ca initial ar trebui sa iti rezolvi problema hipertiroidismului, oricat de usoara ar parea.
Uite:

"O glanda tiroida hiperactiva (ceea ce se numeste hipertiroidism) este adesea intalnita la femeile tinere. Deoerece femeia poate crede ca valurile de caldura, bataile puternice si rapide de inima, nervozitatea, tulburarile de somn, sau greturile insotite de pierderile in greutate sunt lucruri normale in timpul sarcinii, semnele si simptomele hipertiroidismului pot fi trecute cu vederea in timpul sarcinii.

La femeile care nu sunt insarcinate, hipertiroidismul poate afecta menstruatiile, facandu-le neregulate, cu cantitati mici de sange, sau facandu-le pur si simplu sa dispara. Femeile care au hipertiroidism pot ramane mai greu insarcinate si au un risc mai mare de avort spontan. Daca o femeie care are infertilitate sau avorturi spontane repetate are simptome de hipertiroidism, este important sa fie eliminata aceasta boala prin intermediul testelor de sange. Este foarte important ca hipertiroidismul sa fie controlat la femeile insacinate deoarece riscul de avort si de defecte congenitale este mult mai mare in absenta tratamentului. Din fericire, exista tratamente eficiente.
[...]
Deoarece tratarea hipertiroidismului in timpul sarcinii poate fi dificila, este de obicei mai bine pentru femeile care intentioneaza sa ramana insarcinate ca boala tiroidiana sa fie definitiv vindecata. Numai medicamentele antitiroidiene in sine pot sa nu fie cea mai buna abordare a acestor cazuri deoarece hipertiroidismul revine adesea atunci cand inceteaza tratamentul medicamentos. "

Pentru conformitate, citeste intregul articol, aici:

http://www.desprecopii.com/......arcina.htm

Cu alte cuvinte,ca sa nu fii mereu dezamagita, rezolva dezechilibrul tau hormonal, cauta sa determini exact perioada ta de fertilitate, discutand cu medicul si acum, pentru un test de sarcina care sa nu dea un rezultat fals, fa-l abia la 21 de zile de la contactul sexual pe care-l banuiesti ca a avut efect...
Bine?
:)

| neutrino a răspuns:

Ai toate sansele sa te bucuri!

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Unii zic ca nu am ...as vrea sa fiu insarcinata sincer, dar nu stiu ce sa mai cred. Unii zic ca nu prea am sanse, altii ca am...si ma omoara asteptarea asta pana sa fac testul sad

| Alcyon a răspuns:

Daca ai ciclul neregulat, data ovulatiei e greu de calculat. In afara de asta, nu se ramane asa usor insarcinata. Dupa cum a zis Greece, ar fi bine sa mergi la un ginecolog, sa te asiguri ca totu-i in regula. Femeile au anumite afectiuni ginecologice (care nu dau mereu simptome) si care pot avea efecte nedorite asupra sarcinii.

| Hakuouki a răspuns:

Cat ziceai ca ai, 13 ani?

| anonim_4396 explică (pentru Hakuouki):

Am 23 de ani; dereglarea ciclului meu este posibil sa fie din cauza glandei tiroide deoarece am hipertirodism. Fac tratament in sensul asta! Am fost la medicul meu ginecolog periodic insa mi-a spus ca nu sunt probleme.Acum vreau sa-mi schimb medicul! Sunt destul de informata despre tot ce tine de ciclu menstrual insa voiam sa aud parareri! Un copil e binevenit in relatia noastra intrucat noi vrem sa ne formam o familien.Nu am programat nimic deoarece nu e momentul din punct de vedere financiar, dar daca se intampla va fi o bucurie!

| eduard1 a răspuns:

˝menstra... mentrei˝
Vrei să spui ciclul menstrual?
Circa 10 zile de la începerea ciclului menstrual nu eşti fertilă. Deci dacă ceea ce ai descris tu a avut loc în aceste 10 zile este extrem de probabil să nu se întâmple nimic.