| Secretkkk a întrebat:

am avut menstruatia pe dat de 15 pina pe 18, dupa a urmat perioada feritila, am facut sex pe 24, pe 25 dupa calindar era perioada de ovulatie, apoi am facut sex pe 27 si 28 si in toate zilele de sex a dat drumu interiorul meu, care este sansa sa fiu insarcinata? Mentionez ca imi doresc acest copil, cind pot face testul si care ar fi primele simptome? daca sincer de pe dat de 25 ma doare jos in parte dreapta la ovar si merg mult cu pipi dar putin? ce este?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai sanse mari sa fii insarcinata, pana la testul de sarcina mai ai insa de asteptat.
Initial, sa urmaresti daca iti va veni in 13-15 august,menstruatia,intarzierea ei este cel mai bun indiciu ca ar putea fi o sarcina.
Si,cauta teste de sarcina care pot da rezultate corecte cu prima zi de intarziere a menstrei,bine?
Iti doresc ce-ti doresti si numai bine!
Posibil sa ai si o mica raceala,dar,la fel, posibil sa urinezi mai des ca un prim indiciu al sarcinii care s-a instalat... urmareste-ti sanii, daca se intaresc sau isi maresc volumul, daca ai vreo pofta, sau nervi, sau ameteli nejustificate!
happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că ai dureri la ovarul drept şi urinezi des & puţin, cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală/cistită sau o anexită ( răceală/inflamaţie la ovarul drept )!

Un test de sarcină concludent se face la cel puţin 21 de zile ( aşa cum EXPLIC mai jos )!

De asemenea, NU ai precizat datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, nici durata CM - deci, bănuiesc că te orientezi după "calendare" de pe net - care NU sunt corecte :(

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

| sirD a răspuns:

Probabil e important sa mentionezi si varsta

| sirD a răspuns:

E mare posibilitatea
Sigur iti va fi bine cu acel copil?
Ori vei ajunge acea mamica divortata la 25 care isi sacrifiva viata si fiecare moment liber pentru copil

| Secretkkk explică (pentru sirD):

E un copil dorit, de ambii!
Tu cind nu ai ce face strici dispozitia la oameni?

| sirD a răspuns (pentru Secretkkk):

Ambii sunt mama si copilul?
Daca e asa dorit de ce iti stric dispozitia cu cateva cuvinte?
Esti cumva sceptica la decizia ta?
Daca te dezechilibreaza atata, esti sigura ca nu vrea sa-ti spuna subconstientul ceva?
Nu e totul construit pe vise?
La 22 de ani inca nu ati gustat viata si 100% veti regreta decizia asta (din punctul de vedere al unui psiholog)
Sau iese naspa tot si vei regreta, ori iese bine ( va descurcati, va iubiti, etc) si vi se va face dor de tineretea pierduta care nu o puteti savura, care o sa va creeze niste frustrari care cresc cu timpul si vor bubui (un cuplu perfect distrus de frustrari)
Habar nu aveti sa alegeti partenerul compatibil, mai rau la 22
Si-ti dovedesc
Cine zice da? cine ia ultima decizie? Femeia Rata de dicort este de 50% deci e ca si cum ai da cu banul 50-50 sansele.
Prin urmare puterea voastra de decizie este egala cu zero. Prin urmare nu decideti dupa criterii bune (mai ales la 22)
Deci sa te gandesti bine
Nu din rautate iti zic
Succes