| aanndddrrreeaa a întrebat:

Am nevoie de o parere in situatia mea. Am apelat la prietene, care au mai trecut prin asta dar tot nu pot scapa de griji. Cu mama nu pot sa vorbesc oricat as incerca, chiar daca am 19 ani, o respect prea mult si nu vreau sa o dezamagesc. In luna iulie mi-a venit menstruatia pe 27, pe 14 august am avut ultimul contact sexual neprotejat, metoda coitului. Ciclul meu variaza intre 27-31 de zile maxim. Luna aceasta trebuia sa imi vina cel tarziu pe 25-26, dar suntem in 30 si nu a venit inca. Ieri am facut un test Sure Check si a iesit negativ, mentionez ca l-am facut la pranz, si am facut altul astazi, cu prima urina de dimineata, a iesit tot negativ. Dar menstruatia mea nu intarzie de regula, nu am nici simptome care sa o prevesteasca, dar nici alte simptome. Probabil stresul de care am avut parte aceste zile, dar nu stiu. Ce imi recomandati? Sunt deja 5 zile intarziere, mai astept 2 zile si ma gandeam sa imi fac analizele de sange, in caz ca testele au fost eronate.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila cu o oarecare aproximatie s-a putut situa intre 7-13 august cu ovulatia intruna din zilele de 11-12 august. Deoarece afirmi ca : " pe 14 august am avut ultimul contact sexual neprotejat metoda coitului"". rezulta ca exista posibilitatea sa fi intretinut raporturile sexuale anterioare exact in cea mai fertila perioada a ciclului menstrual. In acest caz probabilitatea existentei unei sarcini devine destul sau chiar foarte mare. Singura metoda cu adevarat exacta de testare a existentei hormonului de sarcina hCG in corpul tau este cea prin analiza de sange al carui rezultat INTOTDEAUNA este in proportie de peste 98% cel real/adevarat. Multa sanatate.

| aanndddrrreeaa explică (pentru corbulalbrosu):

Am uitat sa mentionez asta, imi cer scuze, pe 14 august a fost ultimul, cel dinaintea lui a fost cu o zi inainte de venirea menstruatiei, adica 26 iulie. M-am gandit si la posibilitatea asta, dar daca sarcina s-ar fi instalat atunci, erau deja 5 saptamani. M-am gandit la toate posibilitatile, mi-am calculat perioada fertila de 10 ori, de obicei folosesc si metoda calendarului, dar ultimul act sexual nu a fost nici planuit nici asteptat. De aici si stresul.
Multumesc mult pentru raspuns. O sa mai astept doua zile si apoi voi face analiza de sange.

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Mai asteapta cateva zile, poate vine. Daca nu, mergi la ginecolog si vezi daca ai ramas gravida sau nu.

| Holiday a răspuns:

E trist ca la 19 ani nu poti vorbi cu mama ta despre asta, si asta in sec XXI, dar si daca ai putea vorbi, tot nu ar rezolva situatia, pentru ca nu are cum sa stie daca esti insarcinata sau nu.
In mod normal, dupa 2 teste de sarcina negative nu ar trebui sa-ti faci griji prea mari, dar totusi mai fa unul la macar 21 de zile de la contactul sexual pentru siguranta. Sau mergi la medic, niste analize simple iti arata exact ce vrei sa stii.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, din ce ai scris tu aici, sunt cateva sanse sa fi ramas insarcinata, dar nu pot sti. Cel mai bine ar fi sa mai faci un test, din acela la vreo 20 de lei, nu unul ieftin, pentru ca acelea nu sunt prea bune, la 21 de zile dupa contactul sexual. Daca iese tot negativ, nu cred ca este vorba despre o sarcina, dar insa daca vrei sa fii sigura, mergi la un ginecolog. Bafta! happy

| aanndddrrreeaa explică (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Am folosit Sure Check

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns (pentru aanndddrrreeaa):

Ok,atunci scuze, nu stiu, cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog

| Eu93llr a răspuns:

Buna ziua! Eu zic sa nu iti faci prea multe griji, eu si iubitul meu folosim aceasta metode de 3 ani de zile, chiar si in perioada fertila, si pana acum nu s-a intamplat nimic, la noi un copil nu ar fi o tragedie, dar daca nu iti doresti un copil iti sugerez ca pe viitor sa renunti la aceasta metode deoarece este foarte stresanta. Si eu am un ciclu regulat si de cateva ori, s-a intamplat sa imi intarzie chiar si 3 saptamani. Eu zic sa mai astepti cateva zile, si sa iti mai faci un test iar daca iese negatic si ciclul tot intarzie, ai putea merge la ginecolog pentru un consult.