| ElizaEliza2000 a întrebat:

am o nelamurire, pe data de 3-8 am avut menstruatia, iar in urma cu doua zile am avut o scurgere maronie spre rosiatica. Iar dupa s-a facut rosu aprins. Am avut contact sexual protejat dar s-a rupt prezervativul, e posibil sa fie sangerarea de inplantate?! Precizez ca fix cu o zi inaintea ovulatiei a inceput si a tinut timp de 1-2 zile

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea amintita poate sa aiba o anumita origine de natura medicala, fiindca altfel este cu totul exclusa chiar si cea mai mica posibilitate ca acea sangerare sa reprezinte sangerare de nidatie (implantare). Aceasta explicatie si apreciere bineinteles ca este valabila in cazul in care ciclul menstrual NU este extrem de NEREGULAT sau complet DEREGLAT. de la un ciclu la altul.
Sangerarea de implantare poate sa se produca cel mai repede, numai dupa ce au trecut MINIM 7 zile de la data la care a fost fecundat ovulul de catre spermatozoid,