| đïεŋųŧşą a întrebat:

Bună ziua. Am o problemă. Am un ciclu regulat. Am fost în 25 noiembrie 2015 şi 22 decembrie 2015. În 01.01. 2016 am avut primul contact. Am fost îngrijorată și am luat Escapelle. În 09.01 am avut sângerarea specifică pastilei, a durat normal, cam 4-5 zile. Au mai urmat contacte, cu metoda retragerii. Acum suntem în 18.02 şi încă nu mi-a venit menstruația. Am făcut un test dar a ieşit negativ. Ce ar putea fi? dereglare de la pastilă? Ori de la stres/faptul că a fost prima dată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In principiu dupa folosirea pastilei Escapelle in mod teoretic nu s-ar mai putea forma o sarcina insa in cazul descris sexul din data de 1 ianuarie a avut loc in a 9-10 a zi a ciclului menstrual cu circa 4-5 zile inainte de ovulatie. Fiindca a fost folosita cu mult inainte de data ovulatiei (fiind eficienta max.3 zile), intr-un astfel de caz exista posibilitatea ca hormonii din pastila contraceptiva sa-si fi pierdut din eficacitate si la data ovulatiei acestia sa nu mai impiedice aparitia si fecundare ovulului si ca atare sa se fi format o sarcina, mai ales daca se ia in calcul ca in data de 18-19 ianuarie nu s-a mai produs menstruatia, asa cum era normal. Deoarece a mai trecut inca un alt ciclu menstrual si menstruatia care trebuia sa inceapa prin 14-15 februarie continua sa nu se produca sa intarzie, apare probabilitatea conform careia existenta unei sarcini devine cat se poate de plauzibila. De asemenea, insa tot la fel de bine s-ar putea intampla ca in cazul tau dereglarile hormonale provocate de hormonii din acea pastila sa fie deosebit de intense si sa persiste inca o anumita perioada de vreme. Ar fi indicat sa-ti faci testul de sarcina prin analiza de sange, singura metoda care are mereu rezultatul corect si de necontestat. Multa sanatate.

| DarkCrina a răspuns:

Mai provoaca deregrari pastila.