| Mia999 a întrebat:

Bună ziua. Am o problema și as dori ajutor. Am întreținut relații intime luna trecuta, apoi mi-a venit menstruația. Însă luna aceasta nu a venit deși nu am întreținut relații. nu am mai pățit niciodată. și am aceleași simptome ca de obicei greata crampe dureri de burta. Ce factor credeți ca a dereglat ciclul menstrual? Poate fi stresul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia produsa dupa intretinerea ultimelor contacte sexuale reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format si nu s-a instalat nicio sarcina. Singurul motiv care poate fi considerat ca fiind plauzibil cu privire la neinceperii unei noi menstruatii este reprezentat de existenta unor dereglari hormonale care pot fi continue sau permanente si atunci apare fenomenul de ciclu menstrual neregulat, sau doar ocazionale care pot deregla uneori cu cateva zile ciclul menstrual chiar daca acesta este regulat. Astfel de dereglari minore pot fi provocate atat de stres cat si de anumiti factori de natura medicala care pot afecta pe termen scurt, buna functionare a glandelor endocrine. Deoarece nu ai intretinut acte sexuale in actualul ciclu menstrual, posibilitatea de a exista o sarcina se exclude complet in acest caz si drept urmare simptomele premenstruale aparute/existente anunta producerea iminenta a menstruatiei. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ciclu peste sarcina ai auzit?
Fa-ti un test de sarcina, ca sa fii sigura de ce nu ti-a venit menstra!

| ChrystianSandu a răspuns:

1. Exista ginecolugu`, site-ul asta nu cred ca te poate ajuta cu o informatie valida.
2. Ai ramas gravida, si fix de asta exista ginecolog.