| Daiii a întrebat:

Am o problema. In data de 7 februarie am luat EllaOne pentru ca prezervativul a alunecat. Inainte cu vreo doua luni am mai luat o pastila de a doua zi, pentru ca nu am folosit prezervativ. Mentruatia trebuia sa inceapa in data de 26 februarie, dar a intarziat 4 zile. Am simptome premenstruale cum ar fi sani durerosi daca ma apas pe ei, la fel ca pana acum. Am facut un test de sarcina (seara, desi stiu ca se face din prima urina) si a iesit negativ. Intrebarea mea este daca poate fi vorba de o sarcina sau o dereglare hormonala din cauza pastilelor? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca intr-un interval de timp atat de scurt de doar circa 2 luni ai folosit 2 pastile contraceptive, se poate doar aprecia si la fel doar presupune ca intreaga activitate hormonala din corpul tau este FOARTE GRAV dereglata si din acest motiv si desfasurarea ciclurilor menstruale in ultima perioada a fost si in continuare va fi intr-o anumita, posibil foarte mare masura afectata.
In majoritatea cazurilor dupa ce s-a folosit pastila contraceptiva, de regula in urmatoarele cateva luni, al caror numar este cu totul imposibil de anticipat ca vor fi doar 3-4 luni sau se vor manifesta pe termen lung de 8-12 luni, lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual se poate modifica dramatic si drept urmare unele cicluri sa fie foarte/extrem de scurte de doar 2-3 saptamani si multe sa fie ANOVULATORII, sau sa devina lungi sau foarte lungi uneori chiar si de 3-4 luni. Din acest motiv dupa ce s-a folosit pastila contraceptiva, o anumita perioada nu se va mai putea folosi formularea : ''Mentruatia trebuia sa inceapa in data de 26 februarie, dar a intarziat 4 zile.'' fiindca de REGULA lungimea ciclului se DEREGLEAZA si din acest motiv este cu totul IMPOSIBIL sa se poata anticipa in ce moment se va produce de fapt urmatoarea menstruatie.
Insa revenind la cazul tau concret, si citind cu atentie cele relatate in prezenta intrebare se constata ca ai facut 3 afirmatii si anume :
1.) In data de 7 februarie am luat EllaOne pentru ca prezervativul a alunecat.'
2.) Inainte cu vreo doua luni am mai luat o pastila de a doua zi, pentru ca nu am folosit prezervativ.
3.) Mentruatia trebuia sa inceapa in data de 26 februarie, dar a intarziat 4 zile.
Chiar daca sunt cunoscute aceste 3 informatii, cu toate acestea NU se poate efectua o analiza temeinica, obiectiva si corecta a cicului menstrual actual fiindca :
-- NU ai precizat modul in care si cum s-au desfasurat celelate probabil 2 cicluri menstruale care s-au produs dupa ce ai folosit prima pastila contraceptiva
-- daca menstruatiile anterioare au pornit la momentul asteptat si/sau cel calculat sau in cu totul alt moment/alta data,
-- fiindca NU sunt informatii privind ce s-a intamplat inainte de a fi folosita din nou, a 2-a oara pastila contraceptiva EllaOne, in aceasta situatie in privinta actualului ciclu menstrual trebuie sa fiu retinut in a ma exprima si sa-mi im dau... cu parerea.
Si totusi, daca am presupune ca ciclul tau menstrual NU a fost prea mult afectat de prima pastila folosita in urma cu 2-3 luni si presupunand ca intr-adevar ar fi urmat ca sangerarea menstruala sa se produca in 26 Februarie, atunci se poate aprecia ca :
-- In acel moment adica in 7 Februarie era 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL sa fi fost intr-o ZI FERTILA fiindca PERIOADA FERTILA REALA ar fi putut sa inceapa din data de 10 Februarie
-- si de asemenea ar fi trebuit sa fi ajuns SPERMA autentica IN VAGIN fiindca doar in acel caz ar fi putut sa exista o INFIM DE MICA posibilitate de a se putea forma sarcina.
-- In astfel de situatii atat de INCERTE, prima data ar fi trebuit sa mergi la farmacie pentru a-ti cumpara prima data un TEST DE FEERTILITAT/OVULATIE cu ajutorul caruia ti-ai fi determinat cu o PRECIZIE si GARANTIE de 98-99% daca ERAI sau NU ERAI intr-o zi FERTILA si fiindca rezultatul era dupa parerea mea SIGUR NEGATIV, reiese ca NU ai mai fi folosit aceasta pastila nenorocita si blestemata EllaOne. Pastila se folosea doar in cazul in care rezultatul testului de fertilitate ar fi fost POZITIV.
-- Asa ca se poate presupun ca ai folosit ABSOLUT INUTIL si cu totul FARA ROST pastila contraceptiva EllaOne, fiindca a fost atat teoretic cat si practic IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in conditiile existente in acel moment, dar in schimb se poate afirma ca ABSOLUT SIGUR ti-ai dereglat si mai mult, mai grav si mai sever ciclul menstrual si din acest motiv inca NU a pornit sangerarea menstruala.
Fiindca este IMPOSIBIL sa poata exista o sarcina chiar si una pur ipotetica, au aparut si au inceput se manifesta simptomele premenstruale care indica ca in perioada urmatoare va porni negresit menstruatia. De asemenea rezultatul NEGATIV al testului de sarcina efectuat se poate aprecia si considera ca este VALIDA, VALABILA si CORECTA fiindca testul a fost facut dupa ce au trecut 21 de zile de la actul sexual cu problemele amintite. In a 21-a zi testul de sarcina se poate efectua fara nicio retinere pe o proba de urina recoltata in orice moment al zilei.
In concluzie menstruatia NU a pornit din cauza faptului ca ciclul menstrual este DEREGLAT fiindca si activitatea hormonala este grav perturbata si dereglata. De asemenea sa NU fii surprinsa si ingrijorata, daca si urmatoarele cicluri menstruale vor fi la fel de neregulate. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Ely1234567 a răspuns:

Dacă ai luat pastila nu este vorba de sarcina

| Nonolita a răspuns:

Nu pastilele sunt de vina. Dar cred ca a doua nu si-a mai facut efectul. Nu se pot lua permanent.
Fa-ti un test la laborator. Al tau, facut seara, are rezultat eronat.