| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la care sunt incepatoare si nu stiu ce este aceasta. Nu am avut ni-ci o data relatie sexuala, sunt virgina, am 21 de ani, menstruatia imi venea pe data de 23 24, la inceputul lunii i-am permis prietenului meu sa se joace la mine, sex nu am facut, am primit placere de la el (orgasm) si atit, asa de vreo 4 5 zile, pe data de 14 iulie mi-a venit menstruatia, mai devreme cu 10 zile cum era normal, nu intelegeam ce-o fi, a trecut, acum zuntem in 24 azi iarasi mi-a venit deacum in data normala care venea tot timpul, ce-o fi asta? rog seriozitate mersi mult...

15 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ni-ci? 21 de ani? orgasm fara sex? din priviri sau ce? rolling on the floor

| trixiiie a răspuns (pentru JohnnyBi):

Stimularea clitorisului, care îți provoaca orgasm clitiroidian. Care, apropo de asta, e foarte fain laughing.
Nu vreau să știu ce-i faci prietenei tale în pat, dar nu prea cred că e mulțumită rolling on the floor

| JohnnyBi a răspuns (pentru trixiiie):

Tot sex e. cel putin dpdv juridic este act sexual. deci fara sex nu poti avea orgasm. sex nu inseamna neaparat penetrare vaginala. raportul sexual este orice actiune cu tenta sexuala, deci si stimularea clitorisului.

| trixiiie a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ea nu a privit lucrurile așa când a scris. S-a referit la faptul că penisul nu a intrat în vagin și nu a rupt himenul, nu că dpdv juridic bla-bla-bla.
Nu e nevoie să mă iei de sus, pentru că pot urca și până acolo pentru o discuție în aceiași termeni happy.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu creşti câte 2 ani într-un singur an?

Acum 2 ani aveai 17 anişori =))
http://www.tpu.ro/......nisul-lui/

NU ai dat detalii : vârsta corectă/REALĂ, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, câte zile a ţinut sângerarea din 14 iulie şi ce aspect avea ( comparativ cu lunile anterioare ), etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Consultă un ginecolog.

Răspuns utilizator avertizat
| Lavii007 a răspuns:

Se mai intampla sa iti vina de 2 ori intr-o luna, si eu am patit. Daca se mai repeta poti totusi sa consulti un ginecolog.

| Diana1417 a răspuns:

Nimic anormal stai linistita

| bobo37 a răspuns:

Calugarestete

| Violet111 a răspuns:

Stai calma. E ceva normal. Nu te ingrijorawinking

| jackk a răspuns (pentru Violet111):

Ati patita si voi asa ceva?

| Roberta10 a răspuns:

Probabil au fost unele dereglari hormonale. Este posibil sa-ti vina menstruatia de 2 ori in aceiasi luna.

| jackk a răspuns (pentru Roberta10):

Adica de azi in kolo sa-mi vina de 2 ori pe luna?

| Roberta10 a răspuns (pentru jackk):

Nu o sa-ti vina de 2 ori pe luna. Se intampla mai rar acest lucru. Da si eu am patit sa-mi vina de 2 ori in aceiasi luna dar apoi s-a reglat.