| anonim_4396 a întrebat:

Ginecologul isi poate da seama daca o fata este insarcinata dupa 5 zile de la actul sexual? A fost pusa la ecograf si ginecologul s-a uitat si acolo dar nu am fost pentru asta ci pentru o cistita. Va rog!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. la 5 zile de la actul sexual sarcina este extrem de mica, nu se poate vedea cu ecograful. La 3 saptamani de la actul sexual, un ginecolog foarte bun, dotat cu un ecograf performant, daca cauta cu mare atentie, va vedea sarcina. Un ginecolog care se uita doar de rutina la uter, fara sa caute o sarcina, o va vedea cam la 4 saptamani de la contactul sexual (chiar 5)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Abia pe la vreo 20 zile apar primele semne asa ca...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

O sarcină NU poate fi depistată la 5 zile!
Sarcina se poate constata la 3-5 săptămâni ( prin test de sarcină pe bază de urină, test de sânge HCG sau ecografie )!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este imposibil sa vada ceva deoarece chiar si in cazul in care ovulul a fost fecundat este extrem de mic, practic microscopic.

| Emilian65 a răspuns:

Nu are cum sa-si dea seama de sarcina la 5 zile de la ultimul act sexual.