| ZaineaM a întrebat:

Am si eu o problema. In urma unui contact sexual neprotejat, la cateva zile (adica ieri) am observat niste bubite foarte mici rosii pe gland (capul penisului), astazi cand m-am uitat acele bubite erau in relief si albe ca si cum ar secreta ceva, fata cu care am intretinut contactul sexual spunea ca avea mancarime acum vreo saptamana sau doua si ca a luat tratament, tin sa mentionez ca sunt singurul cu care a intretinut contacte sexuale deci nu se pune problema unei boli venerice. Am cautat pe cautat si o posibila cauza gasita ar fi Candidoza. Imi este urat sa merg la un medic. Vi s-a intamplat cv asemanator? Stiti cum se poate trata? Aveti vreo sugestie? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te la doctor,desi nu uita sa te speli cu ceai de musetel, sunt cosuri care pot aparea de la transpiratie nu mereu sunt bts da, e vara ne inclazim ea se trezeste si transpiram,man vezi si tu de iubyta ta, fa-o protejat mereu da, ca mascul gandesti naibi ca doar ai minte in cap, acuma te duci iei trimitere si mergi la dermatolog acolo vei intarni una super cool sexy, si ea te va consula, multa bafta, faza cu secretile feminime tin de menstruatie, exictatie etc e greu sa afirm ceva legat de fete

| corbulalbrosu a răspuns:

Cred ca este vorba de aparitia papulelor peniene care nu sunt deloc periculoase insa pot deveni inestetice. http://www.ekilibrium.ro/afectiuni/Papule_perlate_peniene-941.html sau http://www.romedic.ro/papule-perlate-peniene

| ZaineaM explică (pentru corbulalbrosu):

Nu cred ca este vorba de aparitia papulelor, sunt documentat si nu prezinta deloc caracteristicile papulelor perlate. acestea sunt un fel de cosuri mici, sunt milimetrice, cat un varf de ac, merg stoarse

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ZaineaM):

Mi-am dat cu parerea, deoarece nicio boala cu transmitere sexuala nu se manifesta in acest mod.

| ZaineaM explică (pentru corbulalbrosu):

Exact. Ideea este ca nu este o boala, e posibil sa fie candidoza din ce am citit pe net, candida albicans este o "ciuperca" ce exista in vagin. Aceasta in mediu faborabil se dezvolta si se inmulteste si creaza candidoza, "boala" in sine. Un factor al dezvoltarii este excesul de zahar iar prietena mea mananca foarte multe dulciuri de asta ma gandesc ca asta ar putea fi cauza aparitiei bubitelor. Trece repede cu tratament, abstinenta si igiena stricta, maxim o saptamana - doua, ideea e ca trebuie consultat un medic specialist pentru a recomanda tratamentul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ZaineaM):

In general da, trebuie facute obligatoriu analize de laborator.Deci daca nu esti prea pudic ar fi indicat sa mergi la o consultatie, macar la medicul de familie.