| Andreeadede1234 a întrebat:

Am si eu o problema si doresc un raspuns. In luna ianuarie am administrat contraceptie de urgenta(postinor) si a intarziat 3 zile menstruatia, in luna februarie a intarziat doua saptamani si jumatate si aveam o scurgere albicoasa branzoasa iar dupa ce mi a trecut menstruatia am fost la ginecolog si am primit tratament pt candida. Luna martie ciclul a avut 31 de zile iar in aprilie mi a venit la 28 de zile.azi, in mai, sunt deja 35 de zile si nu mi a venit iar de o sapt am o scurgere maro si de 3 zile este mai abundenta. Mentionez ca ultimele contacte sexuale am avut usturimi si am facut spalaturi cu tantum rosa si am luat un antifungic( pastila) De asemea toate contactele sexuale au fost protejate cu prezervativ, de la inceput pana la sfarsit, finalizarea a fost cand era iesit din mine si au fost mereu umplute cu apa, nu erau gaurite. Ce pot sa am? Vreau raspuns serios

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este mica posibilitatea sa fie o tumora, dar ea exista. Eu inteleg ca tu ai fost in februarie la ecografie, de atunci a trecut destul de multa vreme. Nu face nimic pana ajungi la medic, e important sa ajungi cat mai repede, adica in cursul zilei de luni si sangerarea sa fie activa, asa incat in cursul examenului ginecologic sa se poata stabili de unde provine. Este posibil ca aceasta sangerare maro sa fie de fapt menstruatia, dar o menstruatie anormala, cu sange invechit, degradat. Trbuie sa te vada ginecologul, esti in primele 6 luni de la administrarea pilulei de a doua zi, ar trebui sa fii foarte atent supravegheata de medic

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil infectia nu s-a vindecat, ci s-a agravat, contraceptivul de urgenta scade dramatic imunitatea locala, o infectie care inainte putea fi banala si vindecabila in 2-3 saptamani de tratament, se poate acum agrava si croniciza si sa necesite tratamente mult mai lungi si mai complexe. E posibil sa ai si dereglari hormonale, contraceptivul de urgenta este o bomba cu hormoni, dureaza uneori ani de zile pana la reechilibrare hormonala. Exista si alte posibilitati, unele mai serioase (o tumora de endometru sau ovar), de aceea trebuie sa te vada urgent ginecologul tau.

| Andreeadede1234 explică (pentru Brigaela):

Pai cand am fost mi s a facut si ecografie si nu mi a zis nimic deci presupun ca totul era ok asa ca ma gandesc ca daca era vreo tumora de endometru sau de ovar s ar fi vazut, nu? Si ce pot face pana ajung la medic ca sa treaca? Menstruatia o sa mi mai vina?

| Andreeadede1234 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspunsurile bune! azi insa cred ca mi a venit, s a transformat in rosu, a inceput putin sange sa curga. Cum procedez? Ma duc dupa la ginecolog?

| Brigaela a răspuns (pentru Andreeadede1234):

Da, din pacate va trebui sa astepti pana trece sangerarea

| Andreeadede1234 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri, sunteti minunata! Inca o intrebare, sa inteleg ca aceasta este menstruatia? Chiar daca este mai putina? Ma gandesc ca sarcina este exclusa total din moment ce toate contactele au fost dupa cum am mentionat... oricum, ma voi duce si la ginecolog

| Brigaela a răspuns (pentru Andreeadede1234):

Nu e menstruatie, e o sangerare de dezechilibru hormonal (probabil privare de estrogeni). Excluderea sarcinii a facut-o ginecologul prin ecografie. Oricum, sa stii ca ai probleme mult mult mai severe decat o sarcina.

| Andreeadede1234 explică (pentru Brigaela):

Insarcinata nu am cum sa fiu, inca nu am fost la ginecolog deci nu a exclus nimic pentru ca nu am ajuns dar e imposibil sa fie o sarcina.cat despre sangerare vreau sa va spun ca sunt si mici chegulete de sange chiar daca e mai putina decat imi venea de obicei ceea ce ma face sa cred ca e menstruatia.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreeadede1234):

Menstruatie este o sangerare care intervine regulat in urma unui ciclu hormonal. cand ciclul hormonal nu se desfasoara corect, apar sangerari neregulate, cu acelasi substrat a menstruatia (eliminarea endometrului). Faptul ca are mici cheaguri, iti arata ca e o sangerare, nu ca e o menstruatie (poti folosi termenul doar daca sangerarea apare ritmic, ideea asta este inclusa si in denumire). daca vrei o abordare mai ca la tara, da, e menstruatie, orice sangerare genitala poate fi numita astfel. daca vrei o abordare mai stiintifica, este o sangerare anormala produsa in urma unor dereglari ale ciclului hormonal.

| Andreeadede1234 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos! Sa inteleg ca sarcina este exclusa total in situatia mea? Oricum ma voi duce la ginecolog in perioada urmatoare la un control, cred ca am dereglari hormonale avand in vedere ca am si o varsta frageda de 18 ani aproape.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreeadede1234):

Sarcina, dupa administrarea pilulei de a doua zi, se face printr-o ecografie cu sonda transvaginala la 5--6 saptamani de la administrarea pilulei. Tu spui ca ai facut o ecografie in luna urmatoare administrarii, atunci medicul ti-a spus daca a exclus sau nu sarcina. Nu exista alta metoda.
Pilula de a doua zi are efecte adverse mult mai serioase la fete sub 19 ani, poate opri dezvoltarea genitala si poate induce dereglari pe termen lung (exista raportate cazuri de fetite de 17 ani carora le-a indus menopauza), deci cu atat mai important este sa mergi la ginecolog, pentru a face tot ce este posibil sa revii la o viata normala si sa iti recuperezi sanatatea

| Andreeadede1234 explică (pentru Brigaela):

Eu am fost la ecografie in martie iar incidentul in urma caruia am luat pastila de a doua zi a fost in ianuarie.de atunci am mai avut contacte sexuale si mi a venit menstruatia destul de normal, in fiecare luna cu exceptia lunii februarie cand mi a intarziat doua saptamani( am facut si 3 teste, toate negative) si lunii acesteia.eu va intrebam de sarcina referindu ma la aceasta luna, mai exact dupa luna aprilie cand mi a venit menstruatia si am avut 2 contacte sexuale, toatr cum v am explicat in prima mea intrebare postata.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreeadede1234):

Ai zis ca acele contacte sexuale au fost protejate de prezervativ, edci psoibilitatea unei sarcini in aceste situatii este neglijabila, nu ai de ce sa te gandesti la ea.

| Andreeadede1234 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, m ati mai linistit, o sarcina la varsta mea ar fi fost un dezastru. Voi merge la medic si voi rezolva celelalte eventuale probleme.Multa sanatate va doresc!

| Brigaela a răspuns (pentru Andreeadede1234):

Reaiu prin a-ti spune ca problemele pe care le ai par a fi mult mai dezastruoase decat o sarcina. Nu poti sti daca la medic se vor rezolva, poti sa speri ca se vor ameliora suficient incat sa poti duce o viata normala. Niciodata nu vei mai fi la fel de sanatoasa ca inainte de administrarea pilulei ed a doua zi, niciodata sansa ta de a trai o viata lunga si sanatoasa nu va mai reveni la valoarea de dinainte.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreeadede1234):

Este mica posibilitatea sa fie o tumora, dar ea exista. Eu inteleg ca tu ai fost in februarie la ecografie, de atunci a trecut destul de multa vreme. Nu face nimic pana ajungi la medic, e important sa ajungi cat mai repede, adica in cursul zilei de luni si sangerarea sa fie activa, asa incat in cursul examenului ginecologic sa se poata stabili de unde provine. Este posibil ca aceasta sangerare maro sa fie de fapt menstruatia, dar o menstruatie anormala, cu sange invechit, degradat. Trbuie sa te vada ginecologul, esti in primele 6 luni de la administrarea pilulei de a doua zi, ar trebui sa fii foarte atent supravegheata de medic

| MadRabbiT a răspuns:

Uite aici citeste atenta! http://www.csid.ro/......-11870010/

| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici introdusi in organism prin administrarea acelei pastile contraceptive ti-au dereglat activitatea hormonala normala a glandelor endocrine si drept urmare ciclurile menstruale urmatoare pot sa devina complet neregulate. Pot sa apara sangerari cu totul neasteptate intre menstruatii, iar producerea menstruatiilor poate sa devina complet imprevizibila, fiind posibil ca dereglarea sa se manifeste uneori chiar pe durata multor luni de pana la un an. Scurgerea de care amintesti este posibil sa reprezinte inceperea menstruatiei asteptate, dar care din cauza dereglarilor se poate manifeste foarte diferit fata de cele anterioare. De asemenea este posibil sa existe si o infectie care a recidivat pe fondul unei imunitati scazute induse de pastila contraceptiva. In astfel de situatii consultatia ginecologica nu ar trebui evitata, deoarece ar fi chiar bine venita. Multa sanatate!

| MadRabbiT a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si eu ce i'am prezentat acolo acelasi *** ..ma rog cred ca trebuie sa ii explici ca la copii