| amm1996 a întrebat:

in data de 14 februarie am avut menstruatie, apoi mi-a intarziat o saptamana si ceva. Mentionez ca doua luni am avut contact sexual neprotejat deoarece imi doresc tare mult un copil. Dupa intarzierea de o saptamana mi-a venit menstruatia, foarte diferita, era sange si un fel de mucozitati, oare exista sansa sa fiu insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea prezentata nu se poate trage o concluzie pertinenta deoarece datele sunt neconcludente dar mai ales insuficiente. Insa se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna imediat dupa producerea fecundarii ovulului deci formarea si instalarea unei sarcini, organismul femeii declanseaza imediat un sistem de aparare al sarcinii respective prin izolarea uterul in care se afla viitoarea sarcina si a endometrul, de exterior prin creera unei bariere, a unui dop de ceara preparat din mucusul cervical in canalul de legatura dintre vagin si colul uterin. Rolul acelei bariere/dop este cel de a nu mai permite sa patrunda sau sa iasa nimic din uterul respectiv pe perioada urmatoarelor 9 luni. In concluzie orice scurgere indiferent de aspectul sau de cantitatea acesteia la sfarsitul unui ciclu menstrual devine imposibila in cazul formarii unei sarcini si implantarii acestuia in endometru. Astfel ca se poate presupune ca respectiva scurgere de sange si mucus (probabil resturi de endometru) a reprezentat o menstruatie adevarata chiar daca a fost mai diferita ca aspect si mod de producere. Deoarece au trecut circa 30 de zile din momentul ultimei posibile/probabile menstruatii, in acest moment se poate determina exact/corect prin orice test de sarcina existenta sau lipsa hormonului hCG. In cazul in care dupa data de 14 februarie nu s-au continuat actele sexuale neprotejate care sa se termine mereu cu ejaculare in vagin, probabilitatea de a fi insarcinata teoretic este extrem de mica sau altfel spus imposibila. Conceperea unui copil se poate realiza DOAR in PERIOADA FERTILA. Multa sanatate

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta ca ai ramas gravida. Sa va traiasca si sa va bucurati de venirea lui pe lume!