| Andreea378 a întrebat:

In urma cu cinci zile am avut parte de primul act sexual ( protejat) totul a decurs normal in acea zi, a curs putin sange si nu a durut foarte tare. La doua zile dupa am avut parte de al doi-lea act sexual...iar a doua zi dimineata vaginul meu sangera. Este posibil ca rana sa nu se fi vindecat inca? :* Va rog un sfat bun!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte posibil. De aceea medicul recomanda dupa primul contact sexual o pauza de minim 5 zile. Nu e nimeni de vina ca nu ai ascultat un sfat atat de important. Totusi, dat fiind ca sangerarea nu e normala la al doilea act sexual, ar fi bine ca luni dimineata sa te vada un ginecolog sa stabileasca exact sursa sangerarii (sa nu fie ceva mai grav)

| Andreea378 explică (pentru Brigaela):

Sangerarea a tinut pe 25 toata ziua iar azi pe 26 continua.Am crezut ca este menstruatie, dar nu este deloc abundenta si am avut deja aceasa luna. poate tine atat de mult o sangerare din cauza himenului? :*

| Brigaela a răspuns (pentru Andreea378):

Da, poate tine mai multe zile, dar, asa cum ziceam, maine dimineata trebuie sa mergi al medic

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca da, poate reapare sangerarea si durerea. In unele cazuri himenul este mai consistent si mai intens vascularizat si in astfel de cazuri ruptura se cicatrizeaza mai greu si sangerarea se datoreaza acestui fapt sau in cazul celui de al 2- le sex este posibil sa se rupa/indeparteze un rest de himen ramas.

| kprone a răspuns:

Mergi la spital sa te coase! nu-i de gluma, poti sa mori