| BebelinaxD a întrebat:

Întrebarea aceasta este adresata in mare parte fetelor... a pățit vreodată cineva din cauza candidozei vaginale sa ii iese din vagin... erau ca niste bulgari mici de 4-6 cm spongiosi ca un burete albi si o mâncărime foarte mare pe lângă?

2 răspunsuri:
| NyanMei a răspuns:

Intreaba la farmacie un tratament puternic, de regula tratamentul se face prin insertia unui ovul (e ca o pastila gumoasa) in vagin, o pastila cu doza unica (pe care o inghiti) si un unguent asa cum a spus si alexandraad. (Nu mai stiu cum se numeau fiecare, dar daca intrebi farmacista, o sa stie ce sa iti dea). Cu unguent trebuie sa te dai aproximativ 2 saptamani. Chiar daca ti-a trecut, trebuie sa continui sa te dai pentru cel putin inca o saptamana. Stai linistita ca o sa treaca.

| alexandraad a răspuns:

E normal, depinde cât de avansată e. Ți as sugera sa o tratezi corect cu un antibiotic și unguent clotrimazol. Dacă nu e tratată corespunzător, revine mereu. Cum mi se întâmpla și mie.