| CataV a întrebat:

Bună ziua, ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns? Am avut un contact sexual in timpul menstruatie sunt sanse sa o fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cadrul unui ciclu menstrual exista 2 perioade cea de dinaintea ovulatiei care poate sa difere chiar foarte mult ca numar de zile, deci este o perioada variabila ca lungime si perioada de dupa ovulatie care are mereu o durata fixa de 14 zile. Ovulul poate fi produs de foliculul ovarian cel mai devreme incepand cu a 7-a zi a ciclului menstrual. Intr-un astfel de caz perioada fertila adica cea in care exista posibilitatea de a ramane insarcinata incepe din a 2 zi de menstruatie. Acest lucru se intampla in cazul celui mai scurt ciclu menstrual cel de 21 de zile, care este considerat ca fiind normal din punct de vedere medical. In concluzie in cazul ciclului NEREGULAT o sarcina se poate naste incepand din a 2-a zi a ciclului menstrual in urma unui sex neprotejat daca este finalizat cu ejacularea spermei invagin. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Destule, de ce nu va respectati si nu va protejati?!
Cum puteti "uita" ca prezervativul va fereste si de boli transmisibile sexual - BTS -?!
Daca nu, invatati sa faceti Petting, si gata, va jucati cat vreti, si cu ejaculare si sigur!

| AFR81 a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijorezi, sansele sunt mici.

| corbulalbrosu a răspuns:

In concluzie daca ciclul tau menstrual este neregulat sau unul foarte scurt de 21-22 de zile o sarcina se poate forma incepand cu a 2-a zi de menstruatie (a ciclului menstrual). Chiar daca ti se pare greu de crezut exista o probabilitate depana in 10-15% sa se produca o sarcina in cazurile enumerate.

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât contactul sexual a fost neprotejat șansele să fi rămas însărcinată sunt foarte mari.

| neutrino a răspuns:

Chiar daca nu-ti vine a crede, sunt asemenea "sanse"!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti ramane gravida.

| Lorena7712 a răspuns:

Atata timp cat ejacularea nu a fost interna, nu exista sanse.

| RaulBING a răspuns:

Da. vreau funda

| CataV explică:

Va multumesc mult