| Anonimabtm a întrebat:

Mi-a venit menstruatia de 3 ori intr-o luna. Care ar putea fi cauzele?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de o dereglare hormonala deosebit de intensa, importanta a carei cauza trebuie determinat cat mai urgent/rapid, fara intarziere. Ar fi indicat ca de urgenta sa fii consultata/examinata de un medic endocrinolog, urmand sa prezinti pe urma rezultatele analizelor hormonale unui medic ginecolog, pentru ca in deplina cunostinta a cauzei care provoaca dereglarea, sa-ti prescrie tratamentul corect si obligatoriu intr-un astfel de caz deosebit de grav. Multa sanatate!

| Anonimabtm explică (pentru corbulalbrosu):

Am suferit recent o despartire, destul de dureroasa care s-a soldat si cu scadere in greuta, lipsa poftei de mancare sj un pic de depresie as zice... Oare poate fi asta cauza?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonimabtm):

Depresiile NU pot produce dereglari atat de mari/masive/importante ale activitatii hormonale. Sangerarile menstruale sunt dirijate si se produc strict pe baza activitatii hormonale. Dereglarile activitatii hormonale se datoreaza functionarii incorecte a unuia sau a mai multe glande endocrine din motive strict medicale care se pot determina doar prin intermediul unor investigatii endocrine si ginecologice. Vizita medicala in cazul tau este OBLIGATORIE. Si de asemenea URGENTA. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pot fii dereglari hormonale/endocrine, chisturi ovariene, fibroame, endometrioza sau cine mai stie ce. Trebuie investigat la un medic ginecolog pentru inceput.

| Romulus_Mihai_2000 a răspuns:

**** in excess