| anonim_4396 a întrebat:

nu doresc răspunsuri prea lungi sau copiate după internet.Întrebarea va fi undeva la finalul "povestii".
Timp de un an,ne-am protejat cu prezervativ,viața sexuala mi-am inceput-o cu el,avem o relație exact așa cum ne dorim,stabila. După un an, am devenit alergica la prezervativ si am inceput sa ne protejam folosind pharmatex ovule.Luna trecuta,mi-a întârziat cm o săptămână si am intrat in panica,crezând ca am rămas însărcinată cu toate ovulele folosite (corect, plus ca niciodată nu il lăsam sa ejaculeze in interior).Sa zicem ca mi s-a facut frica si de ovule. si de 8 zile iau anticoncepționale,novynette! Le-am inceput intr-o doua zi de ciclu si le-am luat așa cum trebuie,dar am urmat si un tratament cu antibiotic, 5 zile, după alte 8 zile cică voi fi iar protejata.Sincer am rămas cu frica si întrebarea e: in anticoncepționale pot avea încredere? Daca sunt luate corect,oferă siguranță,poate ejacula in interior fara sa stau cu grija? Stiu ca daca beau sau mănânc grape-fruit sau administrez antibiotic, am nevoie de protecție suplimentara 7 zile.Dar daca asta nu se întâmpla,ele oferă siguranță? Pot sau nu sa stau fara grija? Si acum, după ce am luat antibiotic..ar trebui sa aștept mai mult de 7 zile pentru protecție?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu ai pus toate intrebarile astea medicului care ti a prescris respectivele anticonceptionale? Cine putea sa iti raspunda mai bine decat el?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

AC asigură o "protecţie" de 99-100 % dacă sunt luate CORECT şi se poate ejacula intravaginal :)

Dacă ai început administrarea AC în zilele 2-5 ale CM, atunci sunt necesare metode contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule/creme spermicide, etc. ) timp de 7 zile; efectul contraceptiv intervine DOAR din a 8-a zi de administrare!

La fel şi în cazul în care iei antibiotice, sau consumi produse pe bază de sunătoare, ori pe bază de grapefruit!
Şi în acest caz efectul contraceptiv este diminuat şi TREBUIE să foloseşti metode contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule/creme spermicide, etc. ) pe perioada administrării + ÎNCĂ 7 zile de la terminare!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.05.pdf

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Anticonceptionalele ofera cel mai inalt grad de protectie de cca. 98%-99% similar cu protectia oferita de STERILET la care rata de succes se situeaza la 99%. ""Institutul pentru Politici Publice spunea că mai mult de 75% dintre românce nu au auzit de sterilet sau de diafragmă. În schimb, 88% dintre românce ştiu ce este şi cum se foloseşte un prezervativ, 79% ştiu despre pilule contraceptive, iar 49% ştiu despre contracepţia de urgenţă. La polul opus, doar 8% au auzit despre spermicide şi aproximativ 10% despre plasture, contraceptive injectabile sau inel"" http://www.csid.ro/......-12329235/

| mihai69 a răspuns:

În general e bine să combini două metode contraceptive pentru o protecție maximă. Atenție! Am spus maximă, nu totală. Pentru aia, ar trebui să-ți legi trompele și nu cred că vrei asta. Sau nu încă.
În special la vârste tinere, când fertilitatea ambilor parteneri este la cote maxime, există un risc. Extrem de mic, dar diferit de zero.
Pentru liniștea ta sufletească - folosește și ovule, și pastile.
Nu de alta, dar dacă o să fii mereu stresată de eventualitatea unei sarcini, o să ajungi până la urmă ori să nu mai vrei sex, ori să nu-i mai poți savura plăcerea.

| Emilian65 a răspuns:

Citeste prospectul anticonceptioanalelor si el te va lamuri ce ai de facut.

| AnnnaMarrria a răspuns (pentru Emilian65):

Clar ca l-am citit înainte sa iau

| ywar a răspuns:

1. Pui niste intrebari care in contextul acestui site sunt total aiurea. Nu exista specialisti pe care TPU sa ii plateasca sa va raspunda voua celor cu intrebari de acest gen.
2. Nu stiai ca exista si prezervative care nu au latex? Intreb.

| Alcyon a răspuns:

Singurul sex 100% sigur e cel pe care u-l faci. In rest, intotdeauna exista un risc de 0, 001%. Daca stai sa te gandesti numai la asta, mai bine n-o mai faci deloc, sau o faci atunci cand stii ca poti intretine un copil.

| e1xtz a răspuns:

Cea mai buna solutie pentru tine este sa renunti la sex, deoarece paranoia ta depaseste placerea normala a actului in sine.

| IoanaPsy a răspuns:

Cel mai bine e sa intrebi medicul care ti-a prescris anticonceptionalele. Daca esti alergica doar la prezervativele de latex, sa stii ca mai exista un tip de prezervative din poliuretan pe care le poti folosi. Se gasesc in sex shop-uri, nu in supermarket, dar le poti comanda si de pe net. Nicio metoda nu iti ofera 100% protectie, asta e bine de stiut, dar daca anticonceptionalele sunt luate corect, sunt prescrise de medic si iti iei si masuri suplimentare, sansele de a ramane insarcinata sunt foarte mici.