| TreiSurori a întrebat:

Nu sunteti aici sa judecati ci sa raspundeti la intrebari.
Am fost cu un tip timp de 8 luni si sunt prima lui iubire (cica) doar ca am ajuns la un punct in "relatie" in care pur si simplu nu mai vreau,ma enerveaza,ma streseaza,nu mai sunt atrasa de el,e ca un copil mic. Am tot incercat sa ma despart de el, sa blochez nr dar nu ma lasa..tot ameninta ca fara mine nu poate,o sa moara,ca sunt prima lui iubire si ca mine nu o sa mai gaseasca,ca nu vrea alta si tot asa.
Sa o spun pe direct: vreau sa scap de el fara sa se raneasca / sa ii stric viata. Am incercat sa ii explic in mii de feluri si frumoase si urate,i-am spus sa ramanem prieteni daca tot nu stie ce sa faca cu viata lui daca nu vorbeste cu mine.
Un sfat va rog? Sfat, ca nu sunt la judecatorie sau in fata lui Dumnezeu. Multumesc

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de el fara sa sufere. Daca a pus botul, acum o sa traga. In alta ordine de idei, nici sa stai cu el din mila. In cel mai rau caz se sinucide sau face alta timpenie, ghinion. Asta cu ramasul prieteni functioneaza la un anume tip de persoane. Cu el se pare ca nu o sa functioneze. Cel mai practic ar fi sa ii bagi o prietena/cunostinta pe git cumva ca sa fie ocupat.winking

| Violleta2022 a răspuns:

Wow... slabe sperante sa primesti de la mine vreun raspuns cu asemenea comportament!
Invata sa fii politicoasa cu noi, ca nu-ti suntem obligati cu raspunsul, raspundem pe timpul si banii nostri, asa ca, de astepti raspuns corect, invata sa pui intrebarea frumos!

| mihai69 a răspuns:

O să se tot țină ca scaiul de tine orice ai face.
Been there, done that... (doar că la mine nu se dezlipea o tipă, deși nu eram nici primul, nici nu cred că mă iubea - cel puțin, niciodată nu mi-a spus-o; n-am prea înțeles motivul).
Lasă-l să sune, nu mai răspunde, anunță-ți și prietenii/rudele să-i dea ignore.
Dacă poți, pleacă din localitate măcar două săptămâni.
Dacă nu... ghinion. Pentru amândoi.
Oricum, nu ai ce să-i mai explici, n-o să-nțeleagă.
Variantă alternativă: plătește o „parașută" să-l vrăjească și sigur te uită. Și o să te și distrezi să vezi când n-o mai putea aia să scape de specimen.

| LoveSleep a răspuns:

Ignora-l, n-o să se sinucidă, stai calmă.

| Nemessys a răspuns:

Daca nu stii ce fel de iubit sa-ti alegi, nu e vina mea. Sfatul meu ar fi sa-l lasi sa moara, daca e prost, asta e. Al doilea sfat, ignora-l, du-te si vorbeste cu parintii lui si sa-i interzica sa se mai atinga de tine. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e tipul de om care daca te desparti de el te ucide si iti f t3 cadavrul de cel putin 20 de ori, apoi iti omoara si parintii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De am zis asta? Pentru ca tu ai zis "Am tot incercat sa ma despart de el, sa blochez nr dar nu ma lasa..tot ameninta ca fara mine nu poate, o sa moara, ca sunt prima lui iubire si ca mine nu o sa mai gaseasca, ca nu vrea alta si tot asa."

Nu e singurul om care a facut asta. Nu e nici primul, nici ultimul. Poate are ptulburari psihice. Sfatul meu e sa fi precauta.

| MidnightR a răspuns:

Ai facut ceva mai rau fata de el de incerci atat de mult sa scapi de aceste presupuse "judecati"?
Oricum, asta e doar un caz de "tu nu mai esti interesata, el inca e nebun dupa tine". Desparte-te de el repede.Cam vad ca profita de aceste amenintari ca sa mai lungeasca putin relatia. Daca o sa moara fara tine, asta e.

| TreiSurori explică (pentru MidnightR):

Nu am facut nimic,doar ca el vrea sa se grabeasca sa ne casatorim, copii, m`a pus sa stau cu "soacra" in casa sa ma invete aia nu stiu ce ii place lu fisu` etc.
Mi se pare prea mult din prima si ma sperie, inca vreau sa imi mai traiesc "copilaria" sa zic asa.
Stiu ca tot trage.dar imi e aiurea sa il las asa, tin la el totusi pentru ca a fost cu mine prin situatii grele dar na.

| MidnightR a răspuns (pentru TreiSurori):

Wowwwwowow,pauza.Casatorie,copii? Cu soacra in casa? Inteleg ca e frumos sa-ti prezinti iubita parintilor, dar se intrece masura.Cati ani aveti?

| viperra a răspuns:

Aici e problema lui ca nu intelege, incearca sa nu ii mai raspunzi sau sa o lasi mai moale cu el...cat cu amenintarile, nu cred ca-s o sa i se intample ceva, stai linistita.nu incheia brusc cu el, pur si simplu indeparteaza-te usor de el.ai grija data viitoare sa nu mai ranesti baietii, mai, mai laughing))