| Ancah189 a întrebat:

Săptămâna trecută am făcut sex anal cu iubitul meu si a ejaculat putin in zona intimă din fata.Țin sa menționez că nu a folosit prezervativ si ca sunt virgină. Sunt şanse ca sperma lui să fi ajuns in o ar si sa raman însărcinată?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar putea exista o extrem de mica posibilitate de a se naste o sarcina in astfel de conditii doar in cazul in care in acel moment ai fost in perioada fertila a ciclului tau menstrual. Daca acel sex a avut loc in afara perioadei fertile/in orice alta perioada a ciclului, posibilitatea de a se forma o sarcina este complet exclusa, fiind practic IMPOSIBILA. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Virgină Nu mai ești dacă ai făcut sex. Chiar și anal. Că nu ești deflorată, e altă poveste.
Sexul anal fără prezervativ e periculos din cauza posibilității de infectare cu bacterii fecale a partenerului. Sau cu alte boli cu transmitere sexuală pentru ambii parteneri.
Prezența himenului nu împiedică spermatozoizii să ajungă în trompe pentru a fecunda un ovul. Dar oricât de vioi ar fi ei, chiar până în ovare nu urcă. Și nici nu e nevoie - așa cum spuneam, fecundarea are loc (în mod normal) în trompe.
Cred că faptul de a fi rămas tu însărcinată numai „șansă" nu poate fi numit. Dar (deși relativ mică) totuși există această posibilitate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, este posibil sa fi ramas gravida.

| Lorena7712 a răspuns:

Nu exista sanse sa ramai insarcinata chiar daca a ejaculat pe zona intima. Te pot asigura, asa ca stai linistita.

| Izabellamirela a răspuns:

Offf draga mea sad nu ramai insarcinata numa daca lasa chiar inăuntrul vaginului, sincer nu ai de ce sa te speri deoarece sperma cand iese dureaza cate-va secunde pana moare spermatozoiti, asa ca nu ai de ce sa iti faci grija si ar trebuie sa vorebesti cu mama ta ea te poate invata foarte multe nu iti fie rusine considero pe mama ta cea mai buna prietena, te pup si ai grija de tine :*

| Marquise a răspuns:

Din moment ce nu ati folosit prezervativ, chiar daca e vorba de sex anal, sunt sanse (foarte mici) sa ramai insarcinata. Faptul ca esti virgina (adica nu ai avut contact sexual vaginal) nu are importanta, atata timp cat tu te aflai in "perioada fertila" (ceea ce poate fi destul de greu de stabilit pentru majoritatea fetelor; plus ca exista cazuri documentate in care s-au gasit spermatozoizi viabili in vagin si dupa 5 zile de la contactul sexual).
In functie de momentul cand ati avut contact sexual saptamana trecuta, te poti orienta cam care ar fi sansele sa ramai insarcinata. Plus ca exista Postinor-2 ("pastila de a doua zi"). Poate fi luata in primele 72 de ore dupa contactul sexual (dar eficienta e mai mare daca e luata mai curand), iar al doilea comprimat se administreaza la 12 ore dupa primul.
In cazul in care observi modificari care te pun pe ganduri (absenta menstruatiei in principal), poti face un test de sarcina, dar nu te grabi de acum, pentru ca este mult prea devreme si rezultatul (deocamdata) va fi sigur negativ.
Aveti grija si cautati sa folositi prezervativ data viitoare, indiferent de ce fel de sex e vorba, daca vreti sa nu aveti surprize neplacute.

| Lucian2127 a răspuns:

Dacă a ejaculat destul de mult este posibil.Mai bine fă -ți un test de sarcină.