| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU. Am 19 ani.Va scriu deoarece sunt disperata, pe data de 19 aprilie,am fost la prietenul meu,nu conteaza, suntem impreuna de 2 ani,avem o relatie stabila si am crezut ca e momentul perfect, tin sa mentionez ca sunt virgina si sincer imi este si rusine sa scriu.Deoarece nu am fost penetrata el s-a "frecat" de mine,sa spun asa,stiu ca suna urat dar nu am cum sa va explic,nu a ejaculat deloc, stiu ca exista acei stropi ai placerii dar el era foarte uscat.Ingrijorarea mea a aparut deoarece mi-a intarziat ciclul 2 zile,tin sa mai mentionez si ca am avut o durere groaznica de spate,de rinichi cred, de pe data de 21.Conform duratei mele menstruale,ciclul meu a venit luna trecuta pe 22, am dureri de burta ca si cum trebuie sa vina.Stiu ca sunt inconstienta, a fost prima si ultima oara neprotejat.Va implor sa ma ajutati, oare sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Vektor a răspuns:

Nu esti insarcinata... poate ai racit, poate esti stresata, poate, poate.

pentru toti bisericosii sa stiti ca aici nu e vreun forum de rugaciuni si post.

| biancaluiza07 a răspuns (pentru Vektor):

Multumesc mult de tot. sper sa fie bine.sad

13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că este vorba de o sarcină!
Cel mai probabil, e vorba de o dereglare hormonală :)

Mai mult, durerile de spate pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Oricum, o întârziere de 3-7 zile ( din diverse cauze ) este acceptabilă;)

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul ).

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

În privinţa întârzierii menstrei, aici este o altă "discuţie" :

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Având în vedere că ai 19 anişori şi NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Nu. dar nu te mai juca cu... focul!

| biancaluiza07 a răspuns (pentru mihai69):

Nu,va multumesc mult pentru raspunsuri, m-am mai linistit putin. Sper sa vina curand.

| Alcyon a răspuns:

Nu esti insarcinata, ci doar paranoica. De Paste v-ati gasit si voi sa faceti chestii de-astea?

| biancaluiza07 a răspuns (pentru Alcyon):

Sunteti sigur? poate intarzia si din vina stresului?

| Hαppiηеss a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu cred ca se pune problema de vreo sarcina daca nu a existat o penetrare.
Cumva acei sperematozoizi trebuiau sa ajunga adanc in vaginul tau si nu cred ca a fost posibil.
Menstruatia mai intarzie se mai produc schimbari ale organismului, nu esti robot sa iti vina chiar asa la fix.
Mai asteapta.

| TOOL a răspuns:

Nu esti insarcinata, incearca sa te protejezi pana cand vei fi gata de o sarcina.

| AleexaIoana a răspuns:

Cand iti arde de prostii in Vinerea Mare a Pastelui nu te astepta ca Dumnezeu sa te rasplateasca...
Trebuie sa mai ti cont si de anumite aspecte si ca exista o forta divina care vede orice.
Poate ai totusi noroc si nu s-a intamplat de data asta nimic, asteapta sa-ti vina.

| biancaluiza07 a răspuns (pentru AleexaIoana):

Stiu,m-am gandit mult la asta, dar nu stiu ce sa fac, ma omoara asteptarea.

| Hαppiηеss a răspuns (pentru AleexaIoana):

Din pacate tinerii din ziua de astazi nu mai au nici un Dumnezeu, nu mai tin cont de sarbatori si de post. Sexul e mai important decat orice. Si apoi se mai intreaba de ce nu-i ajuta Dumnezeu si li se intampla fel si fel de nenorociri.
Trist dar adevarat!

| anonim_4396 explică (pentru Hαppiηеss):

" Si apoi se mai intreaba de ce nu-i ajuta Dumnezeu si li se intampla fel si fel de nenorociri." nu ca mi-ar pasa cand face cineva sex, fie paste craciun etc (sunt ateu) dar de aia nu au aia bogatii viata buna si frumoasa, ca fac orgii in orice zi a anulului fie sarbatoare sau nu?
faza ca nu "au dumnezeu" nu ma deranjeaza, daca ar avea putina minte ar vedea prin furtuna de **** care ne-o indeasa pe gat bunicii, dar cu sexul e mai important decat orice, acum depinde de fiecare, nu-s toti asa, stai linistit/a

| Hαppiηеss a răspuns (pentru anonim_4396):

"dar de aia nu au aia bogatii viata buna si frumoasa, ca fac orgii in orice zi a anulului fie sarbatoare sau nu?"
Aia bogatii cum le spui tu, cand se imbolnavesc de cancer sau de orice alta boala grava ce crezi ca fac? se refugiaza in credinta si in Dumnezeu fiindca realizeaza ca oricat de multi bani ar avea nu vor putea cumpara sanatatea...
Ai spus ca esti ateu, asta inseamna ca nu vei intelege niciodata ce inseamna Dumnezeu in viata noastra.
Nici eu nu sunt cea mai credincioasa persoana din lume dar cred si il iubesc pe Dumnezeu si am invatat sa ii multumesc pentru fiecare lucru care imi umple inima de bucurie.
In fine am intrat in niste discutii care nu isi au rostul!
Cat despre "sexul e mai important decat orice" poate ca nu pentru toti dar pentru marea majoritate a tinerilor este!
O zi faina sa ai!