| AnonimulProb a întrebat:

Buna ziua TPU, am o problema. Prietenei mele nu i-a venit ciclul de 5 zile. Suntem minori. Nu am facut sex sau altceva, doar ca ne.am frecat unul de altul doar cu lenjeria intima pe noi aproximativ 20 de minute, e posibil sa fie insarcinata? sad

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina NU se poate forma oricand, oricum sau in orice conditii. Fiindca ati ajuns la varsta la care probabil in curand veti intretine contacte sexuale, trebuie sa detineti informatiile corecte privind procesul prin care se poate forma o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, care sunt pe punctul de a-si incepe sau si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fii deja informata ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) CONDITIA PRINCIPALA pentru ca fata/femeia sa ramana insarcinata este aceea ca sexul sa fie intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei care poate fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Fiindca NU ati intretinut sex si NU a ajuns sperma in vagin, rezulta ca formarea si existenta unei sarcini devine IMPOSIBILA. Neinceperea menstruatiei cel mai probabil se datoreaza faptului ca ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, sau ca au existat dereglari hormonale mai insemnate in ultima perioada, care au dereglat ciclul menstrual. Menstruatia in mod absolut sigur se va porni la o data viitoare dar acel moment este imposibil de anticipat. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Nu este

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost penetrare si ejaculare in vagin, nu poate fi gravida.

| lpavel a răspuns:

Mai mult ca sigur NU! Cum crezi ca ar fi posibil asa ceva? laughing

| SG1995 a răspuns:

Nu daca aveati chiloti pe voi slabe sanse, si daca prin absurd sperma ar fi trecut prin ei sansele sa ajunga in vagin sunt de 0%.

| FlappyXXX a răspuns:

Cum v-ați frecat voi unul de altul cu lenjeria intimă pe voi 20 de minute?
Explică-mi puțin te rog!

| ady2005 a răspuns:

Da! Are gemeni