| AnDrEi992 a întrebat:

Buna ziua TPU as dori si eu niste sfaturi. M-am atasat foarte tare de o fata cu care am vorbit timp de vreo 6 luni. Am iesit de vreo 3 ori. La inceput totul mergea bine, chiar cred ca ii placea mai mult de mine decat imi placea mie de ea. Am decis sa ma implic si sa pun suflet in speranta ca v-a iesi ceva. Am fost tot timpul deschis la discutii dar l-a un moment dat ia a inceput sa aiba o atitudine asa mai rece, indiferenta si m-a facut sa cred ca nu ii pasa, astfel incat m-a facut sa ma comport ciudat in preajma ei in sensul de a avea anumite retineri de a vorbi cu ea.Uneori cand o intrebam, ce parerea are despre mine sau daca vrea sa incercam ceva sau o invitam in oras zicea ca o agit si ca nu am de unde sa stiu eu ce simte ea.Asta mi se pare normal dar din cate stiu eu daca iti place de cineva ii spui cate ceva, nu ii spui totul, asta e absurd dar ii mai spui cate ceva pentru ca daca nu ii spui o sa ii zica ca nu iti pasa, desi poate iti pasa, nu avem cum sa citim gandurile. Vorbeam mai mult prin scris dar cand venea vorba de a spune ce ii place la mine niciodata nu prea spune sau spunea intr-o maniera : As minti sa spun ca nu imi place de tine sau ca nu m-am atasat de tine. Dar tot timpul dupa o cearta sau dupa ce ne contraziceam. S-a indoit ca am sentimente pentru ea desi am fost tot timpul deschis la discutii, mi-am facut timp pentru ea si tot timpul am fost acolo cand a avut nevoie si nu am avut mari asteptari. Cand ne certam dupa ce ne impacam abia atunci imi spunea ca ii place cum gandesc si alte chestii dar pana sa ne certam nu zicea nimic. Am decis sa ma opresc pentru ca m-a obosit si m-am agitat desi ea, prin modul ei nu prea mi-a mai dat de inteles ca vrea sa mai avem o relatie, ciudat e faptul ca inca ma cauta si vorbea cu mine. Acum doua saptamani i-am zis ca nu vreau sa ma mai gandesc la asta si fiind colegi am decis sa ramanem prieteni pentru ca ne intelegem destul de bine cand nu vorbim despre sentimente sau despre "noi". Chestia e ca, acum cand sunt in jurul ei ma simt ciudat si simt ca ma cuprinde cateodata un sentiment asa de ura, desi nu i-as face nimic niciodata.Nu stiu ce sa fac, sa mai fiu prieten/amic cu ea sa nu o mai bag in seama, sa ma prefac ca nu s-a intamplat nimic ( desi nu sunt genul si nu cred ca o sa pot ). Nu sunt genul sa stau suparat sau sa plang si alte chestii de astea siropoase doar ca simt asa o caldura in zona pieptului cand o vad sau cand ma gandesc la ea desi incerc sa nu o mai fac, care ma face sa fiu nervos desi sunt o fire calma si nu se vede. Ce ar trebui sa fac? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Fata nu stie ce vrea. Nu te place suficient incat sa se implice, dar nici nu ti-ar da drumul.
In situatia asta fii egoist. Si ea a fost. Mergi pe calea pe care suferi cel mai putin. Eu as zice sa vorbesti cu ea exact cum vorbesti cu orice alta colega si sa nu te mai implici in nici un fel. Nu mai vorbi pe net cu ea, daca intra te scuzi si iesi tu. Si fii deschis la o relatie cu altcineva.

8 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Ai ieşit cu ea de 3 ori în 6 luni? Asta nu se poate numi relaţie.Şi ea are dreptate.Nu o iubeşti.Sau,nu suficient de mult.Ce simţi tu e respect, nu afecţiune. Când mai creşti, o să faci diferenţa.Şi ea e îndreptăţită să nu îţi spună nimic, pentru că a simţit asta. Abia când vă certaţi arătai şi tu o fărâmă de afecţiune. Cert e că fata nu se mulţumeşte cu jumătăţi de măsură.Mai bine fiţi amici. Oricum, o urăşti.Chiar nu are rost să te mai complici.Şi nici de amic nu eşti bun.În faţă îi zâmbeşti, hihihi, hahaha şi în sinea ta o urăşti.Las-o.Mai creşti puţin şi maturizează-te.

| AnDrEi992 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Cred ca nici nu ai citit ce am scris. 1. Eu am incercat sa ies de mai multe ori. 2. Dupa ce ne certam aratam afectiune?, read again, ea zicea asta, eu ii ziceam cand nu ne certam. 3. Cand discutam mai serios facea o afirmatie si apoi daca nu ii convenea zicea : i'm not in the mood si ramanea asa...

| Emilian65 a răspuns:

Faci cum iti dicteaza inima.

| AnDrEi992 explică (pentru Emilian65):

Ideea e ca amandoi aveti dreptate. Si-a batut joc de mine dar a facut-o involuntar pentru ca eu i-am permis. Dar o sa o iert cu adevarat pentru ca daca nu fac asta o sa ma comport cu toata lumea la fel. Cum zicea si baiatul de mai sus, faci totul in gluma. Nu o sa fac totul in gluma dar nu o sa mai pun suflet asa decat daca simt eu si ma facea si persoana respectiva sa simt asta. Nu mi-am ascultat intuitia si asta m-a costat. Sa imi bat joc de altcineva, asta inseamna sa fac ca ea, sa devin ea. In general persoanele care nu pot trece peste cineva care le-au ranit se comporta la fel cu toata lumea, cred ca toata lumea e la fel, ca toata lumea o sa le faca la fel si asta e greseala, atat la fete cat si la baieti. Nu toata lumea e la fel. Have a little faith...

| HELLBOY32 a răspuns:

I-ai dat prea multa atentie, ar trebui sa fii mai indiferent, asa poate la un momentdat o sa vina ea la tine, asa sunt femeile.

| AnDrEi992 explică:

Vreau sa mai adaug ca la inceput mi-a zis ca daca consider ca merita sa astept sa astept... si am asteptat, plus ca desi mi-a zis ca ii place de mine mi-a zis ca nu vrea sa imi faca rau, sa stau dupa ea si i-am zis ca sunt dispus sa fac asta si s-a bucurat. Mentionez ca am vorbit aproape in fiecare zi, ma cauta ea, o cautam eu.

| RAY a răspuns (pentru AnDrEi992):

Sincer fara sa fiu rau cu tine cred ca fata tia batut joc de tine, la multe fete le place asta, joaca teatru la inceput vede ca pui botu si pa, sunt oamenii care traiesc din a cauza suferinta altora se hranesc din asta, cauta pe alta, si data viitoare numai fi bolovan, nu trebuie sa pui suflet pentru fete ca cam 90% sunt la fel, zi-mi tu o fata sincera pe care ai intarnito vreodata? nu vreau sa fiu misogin dar nu exista asa ceva, adica eu n-am intarnit asa ceva, ea totul in gluma si totul va vi bine

| HELLBOY32 a răspuns (pentru RAY):

^Subscriu, e mai bine sa fii indiferent, asa o sa se simta ele atrase si o sa puna ele botu'