| Valeriuv a întrebat:

Bună ziua tuturor! As vrea sa va cer parerea in legatura cu masturbarea! Adica, placere este dar cum este privit acest lucru? Ar trebui sa ma opresc sau nu exista nici un fel de risc? Am 13 ani! Va rog sa argumentati raspunturile! Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Placerea simtita, atunci cand te masturbezi este din cauza hormonului numit dopamina.
Acest hormon il activeaza si heroina.
Cand iei drogul, ridica acest hormon, numit dopamina.
Este probat stiintific ca acesta dopamina distruge organismul.
Concluzia:
Faptul ca simti euforie(placere) atunci cand te masturbezi, nu inseamna ca este sanatos.
Te poaye distruge, si iti provoaca dependenta.
Orice dependenta apare, prin consum, nu apare asa din senin.
Medicii recunosc ca exista dependenta sexuala dar nu stiu cauza.

8 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

La 13 ani, zau, ia mana de pe penis, pune-o pe o masinuta

| Andreeaa19 a răspuns:

Nu exista riscuri, e ceva normal, stai linistithappy

| mihai69 a răspuns:

Riscuri nu sunt, dacă păstrezi o igienă perfectă i dacă nu folosești metode brutale de autoexcitare.
E un lucru perfect normal, în special la adolescență când „explodează" hormonii în noi.
Mai ales în trecut (dar și acum, de către ultra-religioși) nu era un obicei bine privit - dimpotrivă. Dar asta nu împiedica aproape pe nimeni s-o facă! rolling on the floor În prezent, nimeni aproape nu mai crede că ar fi ceva rău sau nedemn.

| SkyPilot a răspuns:

Parerea dominanta curenta este ca nu exista efecte negative pe termen lung. Nu ti se schimba caracteristicile penisului, nu iti este afectata fertilitatea si nu apar efecte negative privind nici alte functii ale organismului. Parerea curenta este ca ajuta la eliminarea toxinelor si la o "eliberare" hormonala.
http://sfatulparintilor.ro/......asturbare/
In general parerile contrare sunt postate pe siteuri cu o agenda religioasa. Ai aici si o exceptie pe care am "imprumutat-o" de la alt user:
http://www.nhs.uk/news/2009/01January/Pages/Masturbationprostatecancer.aspx
Dar pareri negative din lumea medicala sunt foarte putine.

| Seba2013 a răspuns:

Medicii, spun ca masturbarea este o necesitate, si spun ca este asa ca foamea si setea.
Mint, pentru ca nu este o necesitate, daca nu te masturbezi nu mori.

Masturbarea nu trebuie incadrata la necesitati, ia trebuie incadrata la stres.
Daca studiezi despre reactia de lupta sau fuga, o sa iti dai seama ce boli provoaca masturbarea, pentru ca acolo se explica.
Reactia de lupta sau fuga cu excitatia sexuala activeaza acelasi mecanism.
Freud, Mclean, spun ca se gasesc il aceeasi zona si activeaza acelasi mecanism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu fac asta...dar e normal te eliberezi de bacterii si iti satisfaci penisul.