| Andreea2821 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste pareri.Am un ciclu menstrual neregulat, intre 28-34 de zile(doar o data sau de doua ori pe an imi vine la 34 de zile).Am intretinut relatii sexuale, dar nu complet protejate(ma refer la inceput) evitand perioada de mijloca lunii in care ne-am protejat complet.Astazi sunt in ziua 34 a ciclului menstrual, dupa calculele mele ar fi trebuit sa imi vina acum 4 zile cum mi-a venit in ultima perioada.Nu am niciun simptom in afara faptului ca sanii sunt putin durerosi la atingere si am fooarte slabe dureri abdominale.Mi-am facut de dimineata din prima urina un test Barza(tip banda) la care a aparut dupa mai bine de 10 minute,o liniuta extreeem extreeem de slaba, nici nu imi dau seama daca mi-o inchipui eu pentru ca se vede doar in anumite pozitii si e ca o umbra, fara nicio tenta.M-am speriat si am mai luat imediat un test de data asta sure Check iar acesta a iesit clar negativ.Am citit pe net ca testele barza au si o banda de uscare care te poate duce in eroare.Este adevarat? voi ce credeti? ati trecut prin asemenea situatii? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din fericire nu am trecut prin asemenea situatie, dar te-ai gandit ca, facand si sex neprotejat, norocul tau nu poate sa te tina mereu in brate?

| Andreea2821 explică (pentru neutrino):

Am pus intrebarea in ideea ca cineva a trecut prin asemenea situatie si are un raspuns ajutator.In niciun caz sa fiu criticata pentru mai stiu eu ce.Nu am 15-16 ani si cred ca stiu foarte bine ceea ce fac.In cazul in care nu ai un raspuns care ma poate ajuta atunci te-as ruga sa te abtii ca nu am nevoie de critici.iti multumesc! o zi frumoasa!

| neutrino a răspuns (pentru Andreea2821):

Nu te-am criticat, nu-mi permit asa ceva si daca vei reciti, mai calma, raspunsul meu, poate ca imi vei da dreptate. O seara buna!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex partial protejat inseamna ca si tu ai fost partial protejata si sansele de a ramane gravida sun foarte mari.

| SkyPilot a răspuns:

Da, este adevarat. Daca ai facut corect testul SureCheck poti avea incredere in el. Din ce povestesti ai facut ce trebuie si nu cred ca ai probleme.

| halvitza a răspuns:

Stai linistita, nu trebuie sa iti faci griji, dereglarile hormonale sunt normale, si adesea sunt influentate si de conditiile de stres, administrarea de antibiotice, si mai sunt alti factori care iti pot deregla ciclul menstrual! Oricum, pentru siguranta ta, poti cere parerea unu medic!