| ReTz a întrebat:

vin si eu cu o intrebare cu privinta la dragoste(desi nu credeam ca va veni asa repede). Sunt baiat, 22 de ani, fara relatii in trecut si implicit fara experienta in dragoste.Sunt o fire romantica, zic eu.De curand, mai exact acum 5 zile am cunoscut o fata nu la foarte mare distanta de mine pe o aplicatie pe internet.Ideea e ca fetita asta mi-a pus capac, neintalnindu-ne pana acum, evident.Doar din ce am discutat prin mesaje si la telefon mi-am dat seama ca vreau sa fiu cu ea si viata mea incepe sa se schimbe.Eu, tipul flegmatic, usor arogant si dur in acelasi timp, nu ma gandeam sa mi se intample asa ceva, si in asa perioada scurta.Ideea este ca tipa aceasta se lasa greu, chiar daca are numai 18 ani, e foarte matura pentru varsta ei, zic eu.Acum ma gandesc la faptul ca ne-om intalni sa nu o dau in bara, nemaiavand relatii deloc pana acum, habar nu am sa sarut macar, am fost cam anti-social in ultimii ani din viata mea, m-am axat mai mult pe cariera si alte interese personale.Ea spune ca sunt genul ei, ca ii place ce aude deocamdata dar mai are inca de descoperit.De ce dracu sunt asa cretin si ma gandesc mereu doar la ea? In concluzie as dori multe sfaturi in legatura cu comportamentul meu, sa fiu mai barbat si mai sigur pe mine.Pot spune ca de cand am inceput sa vorbesc cu ea dorm cateva ore pe noapte, ma gandesc numai la ea si pe langa asta, la fizicul meu de 1.83 si 92 de kg, nu prea mai pot manca nimic, mi s-au taiat toate poftele, fumez mult ca prostul si ma gandesc numai la ea.Asa grea e dragostea oare sau o sa treaca asa de repede precum a venit? Am scris mult, stiu, insa orice l-as aprecia si m-ar ajuta enorm.Acord funda daca pentru cineva daca este atat de importanta, insa am nevoie de sfaturi multe din experiente personale, fara texte preluate de pe net.Astept raspunsuri, o zi buna.

Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Primul lucru este sa-ti lasi mintea sa incetineasca. Acesta e singurul lucru pe care trebuie sa il ai in minte: fara ganduri la viteza luminii si mai ales fara dialog intern. Inteleg ca iti vin un milion de ganduri pe minut in legaura cu ea si cu tine dar lasa gandurile sa treaca. Nu incerca sa planuiesti nimic, nu te gandi daca esti bun pentru ea sau nu pentru ca lucrurile *** mult prea complexe pentru ca tu sa iti poti da seama de tot ce se intampla acum. De fapt iti pot spune ca nu tit dai seama de mare lucru in acest moment pentru ca pur si simplu nu ai cum.
Iota dew lipsa de experienta, uita de toate chestiile la care te gandesti si concentreaza=te pe ce simti: orice ai simti trebuie sa acorzi atentie acelui sentiment si nu lasa gandurile sa fie mereu insotite de cuvinte, gandeste mai relaxat. De exemplu daca te gandesti obsesiv ca nu te-ai descurca din lipsa de experienta, atunci "scufunda-te" complet in acel scenariu de care te temi asa de tare. Ce se poate intampla? treci prin toata chestia asta si in final te vei simti mai usor
Ea nu conteaza in toata chestia asta, iti spun direct. Tot ce conteaza este ce simti tu si cum navighezi. E normal sa te gandesti mult la ea, dar cauta sa iti pastrezi individualitatea in sensul de a fi atent la tine si de a nu conditiona totul sa fie despre ea, desi intr-un fel este.
Sa stii ca ea poate disparea fulgerator de repede chiar daca ati fi intr-o relatie. Mereu sa stii asta. Daca alegi sa vezi asta atunc iti va fi mai usor sa fii activ si sa nu stagnezi in vreo situatie
Gasind-o pe ea s-a declansat un mecanism prin care subconstientul tau, vazand o 'potrivire' de 'factori', cauta sa materializeze si sa manifeste o dorinta pe care tu o ai de foarte mult timp. Deci, in cuvinte mai simple, iti pui speranta in ea. ca ea ar putea sa iti dea ceva de care simti ca ai nevoie si lipseste. Poate un gen de 'conexiune' autentica intre doi oameni. Si asta e perfect normal si de inteles. asa decurg lucrurile. Dar sa stii ca e foarte posibil sa nu mearga si sa fie un 'dezastru'. Eu nu sugerez sa te astepri la nimic rau, ba din contra, asteapta-te doar la lucruri bune, doar nu pune fericirea ta in mainile ei. Daca vede ca tu esti independent si nu ai asteptari desi o vrei foarte mult, atunci se va simti mai atrasa de tine
Ti-am scris toate lucrurile astea in ideea ca ai deja o anumita deschidere
In orice caz iti doresc mult succes

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deja o iubesti dupa cateva zile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine ca te Axezi mai mult pe interese personale, dar o datã ce ai facut rost de nr ei de telefon nu o mai lungi, si nu fi tipul ala care ii dã mesaj imediat ce iti raspunde sau o suna doar el. O sa isi dea seama ce lucru ai tu la cariera ta
Chestiilea alea cu mai vedem, mai are de descoperit sunt niste mari rahaturi. Cu cat o lungesti mai mult si o bagi in seama mai mult cu atat e mai rau!

| ShamelessQboy a răspuns:

La naiba, ai cam dat de belea, din ce spui se pare ca te-ai cam îndrăgostit de cineva cu care încă nici nu te-ai intalnit!
Dar nu te speria, dacă si ea simte la fel, prevăd o viata frumoasa între voi, si daca mai sunteti si deschisi la minte chiar un colt de rai viitorul vostru cămin.
Te mai documentezi putin despre prima intalnire, si urmatoarele. vezi sa nu lipseasca floarea, fii atent si cu bun simt, fetele apreciaza asta!

| BAD17 a răspuns:

Din experienta mea iti spun sa te comporti normal pentru daca spune ca ii place de tine inseamna ca trebuie sa te bata cu tot cu defectele tale.

| Txt_Marius_1994 a răspuns:

Și mie mi s-a întâmplat să nu știu să sărut o fată sau cum să o abordez, singurul lucru care îți trebuie este curajul. Te duci te vezi cu ea undeva vorbiți glumiți și dacă te acceptă așa cum ești bine dar dacă nu mai are balta pești.