| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa faci avort si esti minora trebuie sa vina unul din parinti cu tine sau se poate sa vina si altcineva care este adult?

16 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Pai juridic de tine raspunde parintele, nu altcineva, rezulta ca vine un parinte

| dydy22 a răspuns:

Unul dintre parintii tai logic

| gigiro a răspuns:

Imi pare sincer foarte rau pentru situatia dificila in care te afli. E o lectie buna insa pentru toate tinerele care debuteaza in viata sexuala fara sa se gandeasca la consecinte.Se pune problema daca ai 15 sau 16ani. Daca ai pana in 16 ani, doctorul trebuie sa anunte Directia de ingrijire a copilului. In orice caz trebuie sa te insoteasca un parinte.Se mai pune problema in cate luni esti si a faptului ca daca esti minora, numai in 18 spitale din tara se face avortul. Daca esti din provincie, incearca sa mergi cu un adult(eventual cu tatal prietenului), poate se face ceva, cu bani, nu stiu.

| MikyMi a răspuns:

Mai bine pastreaza bebelu. el nu are saracu nici o vina ca mamica lui nu-l vrea. Daca pe tine t-ar fi avortat parintii tai ti-ar fi fost mai bine?
Dc pe el nu-l lasi sa vada lumina zilei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

straight face crima pe fata

| Black_Cherry a răspuns:

Mai bine il dai spre adoptie decat sa il omori straight face

| catthshshshs a răspuns:

Cu unul din parinti obligatoriu.

| OanaG a răspuns:

Cu unul din parinti. Tu gandeste-te inainte de a face acest lucru, bietul ingeras nu are nici o vina ca nu e dorit.Ar fi pacatul tau:-s

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bineinteles ca unul din parinti care sa semneze ca-si asuma responsabilitatea daca mori sau faci o complicatie sau ramai cu infertilitate definitiva.

| Ruxyana a răspuns:

Ceau:*:*
am intrebat'o pe mama ca nha...si ea a facut un avort acum ceva timp ...si mi-a spus ca nu trebuie sa mergi cu un parinte. dar ar fi bine sa ii spui mamei talewinking in astfel de cazuri parintii trebuie sa fie alaturi de copii lor ca sa'i sprijine.:*:*ai griji si gandeste-te de doua ori inainte sa faci avortul ca este vorba de o viata aici.:*:*

| adiuca a răspuns:

Vezi ca nu e chiar asa... poti sa faci si fara parinti si fara sa afle nu stiu ce protectie si chestii din astea... conteaza sa ai bani pregatiti sa fi pana in 3 luni si cel mai important sa dasesti doctoru potrivit. bafta. nu pastra copilu daca nu-ti doresti tu nu te lua dupa nimeni o sa strici si viata ta si a lui si a parintilor tai si a prietenului tau. fa copii atunci cand iti doresti

| Tso a răspuns:

@adiuca. Sunt de acord cu faptul ca trebuie sa faci copii cand iti doresti, dar, daca tot nu ii vrei, de ce sa nu te protejezi? Nu traim in vremea lui Stefan cel Mare, cand mass media inexistenta de atunci nu era plina de informatii. Traim in prezent, metodele contraceptive ne invaluie din toate partile, deci. de ce sa nu cand putem sa da?

| kytty a răspuns:

Buna. daca te duci la o clinica particulata, e de ajuns sa te duci cu cineva major. dar unii dr nu cer nici o semnatura. te poti duce cu iubitul tau. dar ai grija ca daca esti insarcinata in 12 saptamana sau mai mult nu mai poti face avortul.gandeste.te bine inainte de a face acest pas si discuta si cu iubitul tau.mult noroc!

| Dan23 a răspuns:

Unu dintre parinti

| danluvug a răspuns:

Inainte sa te grabesti la avort e bine sa te informezi ce este avortul.

Stii oare ce inseaman a face avort si care sunt urmarile pe termen scurt si lung, de la cateva zile, saptanni al cativa ani si toata viata...

Nu te grabi in a face avort, asteapta cateva zile, gandeste-te bine avortul te poate marca toata viata, asculta marturiile de pe siteul de mai jos:

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- Prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala? Este prezervativul sigur sau este o pacaleala, o "ruleta ruseasca"?
http://www.adevaruldespreavort.ro/......al-hpv-etc

Perspectiva crestina:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Despre greseala avortului, dar si unde ajung sufletele copiilor avortati? (in rai nu pot ajunge cum nu au fost botezati) http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Informeaza-te nu te lasa manipulata, afli adevarul despre avort in linkurile de mai sus dar si alte informatii utile pe: http://www.AdevarulDespreAvort.ro

Numai bine.

PS: Orice s-ar fi intamplat de cand ai dat mesajul si pana acum daca-l citesti trebuie sa stii ca sunt asociatii Pro-Vita care ajuta fetele, femeile care sunt in criza de sarcina sa nu ajunga la avort(le ajuta sa nasca, copilul se poate da la infiat. De ce sa iei asupra ta pacatul pruncuciderii, al avortului?), sau le ajuta si post-avort moral, psihologic si dupa caz chiar financiar o astfel de asociatie este: Asociatia "PRO-VITA pentru nascuti si nenascuti" vezi filialele din tara sau siteul filialei din Bucuresti http://www.ProVitaBucuresti.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 16 ani si sunt gravida ...Sunt in aceeasi situatie. Daca ai peste 18 ani nu e nevoie de parinti.Sincera sa fiu sunt distrusa,, am o luna jumate...am citit destule articole despre avort dar nu stiu ce sa mai cred.Am citit pe net ca poti veni si cuprietenul daca e major,, dar alti spun ca nu se poate.Nu stiu ce sa te sfatuiesc, imi pare rau. Poate sunt intr-o perioada mai dificila ca a ta, Mult noroc!