| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce sanse ar fi sa raman insarcina daca am un singur ovar si iau anticonceptionale? Facand sex neprotejat.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Renunta la anticonceptionale pentru a creea un copil, astfel sansele sunt minime 1% de a ramane. Consulta alt medic, mie mi se pare ciudat ca unul sa-ti spuna sa iei AC si sa mai vrei sa ramai si insarcinata cu asa protectie de 99% pe care o dau.
Si eu sunt aceeasi situatie desi un pic diferita, merg pe un ovar si celalalt doar o ciozvarta (85% din ovarul drept mi-a fost extirpat din cauza unui chist) si nu iau anticonceptionale de 6 ani.
In acesti ani s-a intamplat sa am o sarcina pierduta, avort spontan.
La a doua nici nu se mai aude momentan

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Pai e cam fara alegere problema mea pentru ca doctorul mi-a recomandat sa iau AC pentru a nu mai exista un risc asa mare sa am chist ovarian si la celalalt ovar(mie mi-a scos ovarul stang).Imi doresc si copii...desigur ca da si nu le iau ca sa nu mai fac.Am relatii sexuale si de aceea am intrebat(stiu ca nu am voie sa raman insarcinata la mai putin de un an de la operatie). Multumesc oricum pentru gandurile bune big grin Inteleg prin ce ai trecut din cauza operatiei(bine ca eu nu stiam dinainte ce ma asteapta ca sa nu ma sperii ca dupa aceea mi-a fost foarte frica laughing iar dupa operatie eu nefiind obisnuita cu durerea m-am simtit prea ciudat sa zic asa).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă iei corect AC ( fără să uiţi vreo tabletă ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!
Ele asigură o protecţie de 99-100 %.

Toate cele bune.

| vocea a răspuns:

Stai linistita daca iei anticonceptionale nu ramai, dar pentru siguranta incearca sa faci protejat succes

| Mussette a răspuns:

Mergi la medic si faci analize ca sa vezi cat de fertila esti. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PS:Introduc si odata pe saptamana ovule(miercurea) iar sex fac doar duminica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai facut-o deja, ar trebui sa intrebi un doctor daca in situatia ta e bine sa iei AC (si specific acelea pe care le folosesti).
AC dau o protective buna, numai sa nu uiti sa le iei conform instructiunilor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai chiar doctorul ginecolog mi-a recomandat sa iau AC pentru a evita riscul sa fac chist ovarian si la celalalt ovar.