| georgiana_5779 a întrebat:

Cam la ce varsta ar fi ok sa aiba loc primul actul sexual? ce parere aveti de fetele care ince la 12 -13 ani?

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, varsta minima recomandata este de 17 ani si jumatate. Sunt extrem de putine fete care isi incep viata sexuala la 12-13 ani si majoritatea au probleme grave de educatie, provin din familii dezorganizate unde morala nu are nici o valoare sau au un comportament imoral ca urmare a unor mici suferinte psihice (care se pot corecta in timp si la majoritatea chiar se corecteaza). Din pacate raman cu handicapul inceperii vietii sexuale la o varsta nepotrivita si majoritatea au mari probleme de sanatate dupa 30-35 de ani, probleme care adesea le fac sa-si piarda viata in plina tinerete.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este o vârstă anume dar organismul se maturizează între 18 și 20 de ani și de aceea nu este recomandat mai devreme de această vârstă. După 20 de ani ai un pic de experință față de viață și lume și te poți pregăti de a face pasul cel mare cu persoana care te iubește și te respectă, te apreciază la adevărata ta valoare.
Fetele de 12-13 ani nu au o relație deschisă cu mamele lor, anturajul, alcoolul, drogurile, etc.
Pa, pa.

| Vizitiul a răspuns:

Fetele care incep sa aiba relatii sexuale inca de la varste fragede, o fac datorita curiozitatii, naivitatii, ori manipularii unor baieti ceva mai mari.
Nu exista o varsta optima, in schimb exista momentul oportun!

| Octavutzu a răspuns:

Pai pentru persoanele care sunt nerabdatoare 16 ani ar fi o varsta cat de cat acceptabila... Insa despre acele fete de 12-13 ani care isi incep viata sexuala nu mi se pare o idee prea buna si cred ca de vina este mai mult lipsa de informati si incapacitatea baietilor care sunt sigur mai mari decat ele. Le este mai usor sa convinga o fata de 12-13 ani sa intretina o relatie sexuala cu ei fara a se gandi la consecinte. Corupere de minori plus ca acea fata poate ramane cu traume sau mai stiu eu. Le recomand fetelor de aceasta varsta sa mai astepte parerea mea, aveti destul timp sa va satisfaceti placerile asa ca incercati sa va mai jucati cam pana la varsta de 16 ani sau incercati alceva in afara de sex. sper sa fie de folos parerea mea.

| SiMpLa a răspuns:

Eu una nu stiam nimic despre sex pana la 14 ani apoi am aflat si acum am 16 ani si mai sunt si nici nu ma intereseaza. Deci mi-e greu sa cred ca la 12-13 ani ati poti incepe viata sexuala

| TabooR a răspuns:

Ar fi bine sa mai astepti daca nu ai rabdare pana la 18 macar pe la 17straight face

| evoke a răspuns:

Varsta recomandata este 18, sau mai mult.Pana la 18 ani corpul este in dezvoltare.
Cele care isi incep viata sexuala la 12-13 ani... Proastestraight face Mai tarziu regreta foarte mult.

| Missbabydoll a răspuns:

Nu conteaza varsta, important e ca fata sa fie suficient de matura si informata. Nu cred ca o copila de 12-13 ani e destul de documentata in ceea ce priveste sexul, nu isi da seama care pot fi consecintele unui act sexual, dar cred ca naivitatea sau curiozitatea o indeamna sa faca pasul asta. Fetelor aveti rabdare! Sexul e ceva frumos atat timp cat are loc la timpul si momentul potrivit si mai ales cu persoana potrivita.

| gabriela a răspuns:

Valeuuuuuu...am impresia ca nu au bani sa cumpere papusi! Inadmisibil, la varsta asta... unde este mama ta? Te ajutam noi, dar trebuia sa ai discutii pe aceasta tema, de mult cu mama ta. Esti o biata fata nevinovata, daca este vorba despre tine! Vinovati sunt mamele care nu abordeaza subiectul cu fetele lor! Corect, dupa mine este varsta de 18-19!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| matt25 a răspuns:

Fetele care incep la asemenea varste ori sunt proaste, ori sunt naive, ori le conduc hormonii in loc sa fie conduse de ratiune. :-)

| alina6344 a răspuns:

Nu exista varsta potrivita... ce momentul potrivit.happy

dar as nu o faci niciodata din curiozitate sau ca un baiat pentru care nu ai nici un sentiment pentru ca o sa regreti toata viata...:d

| atianin a răspuns:

Si fetele si baietii ar trebui sa isi inceapa viata sexuala de preferat dupa 18 ani atunci sunt mai maturi dar in nici un caz la 12 13 ani

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgeRadu a răspuns:

Intrebarea 1: Varsta adecvata sa iti incepi viata sexuala este 18 happy. Dar majoritatea deja o incep intre 13-16 ani.
Intrebarea 2 :Is proaste pentru ca majoritatea regreta dupa. Cunosc cazuri reale. Stiu si de 16 care a inceput la 15 si acum regret nespus de mult happy

| crazygamer a răspuns:

Sunt baiat si eu cred ca varsta potrivita a unei fete de as incepe viata sexuala este 17-19 ani. Sa inteleg ca ai 12 ani si vrei sa faci sex? daca da nu fi stupida si te lasi prada golanilor mai mari...ai destul timp! nu-ti rata viata

| KoWalSky a răspuns:

Bravo lorlaughing

| delisha_5380 a răspuns:

Sunt niste fete fara minte. unele din ele nici nu sunt pregatite pentru asa ceva dar curiozitatea si de multe ori presarile de la baieti aduc la acest lucru. iar cand or fi mai mari regreta enorm de mult. una poate sa se nenoroceasca pe viata ...sa apara fel si fel de boli cu trasmiterel... si nu numai asta.

| Lorena a răspuns:

Bunahappy
Ce pot sa spun despre ele, ca sunt niste fete fara minte e putin spus.
Sunt niste fete care nu realizeaza ce fac, obsedate, proaste, usoare.etcbig grin
Baietii isi bat joc de ele cum vor.straight face
Mai tarziu o sa le para foarte rau, acum nu realizezastraight face
kiss

| vnvrgvskjdv a răspuns:

Varsa recomandata din punct de vedere medical, fizic si psihic este de 18-20 ani.In pluc, actul sexual sub 18 ani este numit viol.

| Sufletzel_3959 a răspuns:

Viata sexuala e bine so incepi la o varsta de 17 -18 ani minim.trebuie sa fi destul de informata despre acest subiect...acum majoritatea fetelor isi incep viata sexuala la o varsta frageda dar regreta apoi foarte mult...

eu am 16 ani si sunt virgina.si crede-ma ca nu regret.am multe prietene mai mici la ani si mai mari care regreta nespus ca siau inceput viata sexuala asa de repede.incearca sa le faci toate la randul lor, nu te grabi ca nu fuge nimeni dupa tine:*:*:*:*:

grij de uh:*