| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cand o femeie ii spune unui barbat ca il iubeste, ce crezi ca vrea ea de fapt sa-i spuna acelui barbat in adevaratul sens?

44 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din pacate, netul m-a "luminat" si pe mine, mai demult, ca se pare a fi cea mai folosita minciuna!
De obicei, faptele, implicarea, sacrificiile, solidaritatea, tonul, privirea si zambetul, sarutarile, imbratisarile si mai ales modul in care faci dragoste sunt adevaratele dovezi in acest sens.
Simplist vorbind, avem nevoie de altul, din foarte multe puncte de vedere, singuratatea este printre cele mai triste si mai rele situatii pentru psihicul si sanatatea omului!
Fiecare iubeste relativ altfel, cu alta intensitate si din alte motive/nevoi.
Si viata si literatura si filmele sunt pline de exemple in care unii simt si actioneaza ca atare dar nu spun niciodata cele 2 cuvinte, dar si situatia antipodica in care se spune de 10 ori pe zi, dar e doar declarativ demonstrativ, fara a fi nici pe departe asa!
Un caz trist, pe care l-am consiliat mai demult, mi-a aratat cum, un tip ii spunea sotiei asa, dar la o faza minora de divergente de opinii, a lovit-o de a bagat-o in spital, iar apoi au divortat!
Iubirea adevarata e un lucru foarte mare si tot mai rar, cu adevarat.

| JeSa a răspuns:

Vrea sa ii spuna ca are si simte sentimente pentru el!

| darrio2007 a răspuns:

Cand o femeie spune asta sa stii ca asa este.Ce ti se pare curios? La barbati este o problema cand spun asta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Este o remarca subtila sub care se ascunde "vreau sa fiu ceruta"

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Grija mare fratelo pune-o la respect nu o lasa sa stearga pe jos cu tine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

întrebă o, ce i ti e asa de greu, noi nu stim.

| RAY a răspuns:

Personal nu cred ca femeile iubesc cu adevarat, adica ele sunt egoiste si simt nevoie de a profita de un barbat pentru nevoile ei, asa zis plangeri si alte vrajeli de dupa despartire sunt ceva normal de cand se nasc ele plang dar de iubire nici nu se pune vorba, cu barbati ei simt o iubire dar prima oara cand intarnesc o femeie ca apoi si ei sa stea doar pe acelasi criteri ca o femeie, o fata te lasa mann dupa cateva zile asta e iubire? o femeie e nemultumita non stop asa ca nu se pune in discutie asa zisa iubire desi despre ele ce spune ca ar f mai emotionale nu e adevarat asa ceva, vezi si zona prieteni in care aia te baga si profita de tine ca apoi poate sa faca un copil si tu sa o intreti sau sa aiba motiv de a profita de tine, o femeie are nevoie de ce in spatele unui barbat nu de persoana fizica el ma intelegi?

| NiKoLeT a răspuns (pentru RAY):

Tin sa te contrazic. Nu toate femeile sunt la fel, lucru ce se poate spune si despre barbati. De ce invinuesti toate femeile din cauza uneia? Aceeasi intrebare si in cazul femeilor: de ce sa invinnuesti toti barbatii din cauza unuia? Cu parere de rau in lumea asta doar comportamentul oamenilor rai se vede. De ce nimeni nu observa persoanele care se jertfesc pentru altii? De ce nimeni nu se plinge pe binele primit? Invatati-va sa vedeti sticla pe jumatate plina!

| RAY a răspuns (pentru NiKoLeT):

Asta numi va schimba afirmatia sa stii asta, daca ar fi contraargumentat rational da aveam ce discuta da asa, femeile stau cu barbati pentru ce ofera el asta e adevarul

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Si lumea zice ca eu-s rea :o
Daca tu dai de fete care iti fac asa asta-i partea a 2-a.
Si daca vrei ca o fata sa te iubeasca nu-ti face una dintr-aia de prin cluburi.
Si sa ai stii ca nimeni nu-i responsabil pentru "greselile" tale.~Sau ale oricarei altei persoane~ Adica nimeni nu-ti "baga pe gat" fata respectiva, tot tu o alegi.Si daca mereu faci aceleasi alegeri ajungi sa crezi ca toate fetele/femeile sunt asa.Asa ca incearca sa-ti mai schimbi "meniul". Incearca sa fii cu diferite tipuri de fete si ai sa vezi ca nu-i asa.
Nu zic ca nu exista femei cum zici tu. Exista si inca foarte multe.Le zice materialiste ...am dat si eu de ele ~cu toate ca-s fata~ si ma enerveaza extrem de tare.Si m-am luat de ele si le-am zis asta, dar nimic, deci nu le poti schimba.(am 2 asemenea specimene si in familie dar ce sa fac laughing )
Dar sa stii ca si materialistele iubesc (Daca nu mereu, o data macar au iubit si ele). Probabil ca le place sa aiba mereu tot ce le trebuie.Adica sa fim seriosi...cui nu-i place sa traiasca "ca in puf".
Si de multe ori chiar aud vorba asta "Ce as vrea sa imi gasesc unu cu bani, frumos care sa ma iubeasca".Eu una chiar nu le inteleg, adica pot avea o viata extrem de frumoasa si fara multi bani.
Si acum sa revin. Daca tu vezi ca respectiva fata este cu tine doar pentru bani, poti sa-i dai "papucii" si sa iti faci alta.Sunt extrem de multe fete pe planeta asta.
Bafta big grin

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eu n-am afirmat ca o femeia sta doar pentru banii unui barbat si pentru a isi satisface nevoile cu el ceea ce e altceva

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Daca tu nu vrei sa intelegi...Asta=i problema ta.
Ai sa mori singur ~Nu zice nimeni ca ar trebui sa mori cu cineva, dar asa ar fi frumos~ cu o gramada de pisici sau catei.~Si acum ma gandesc ca ai spune ai ai prefera un caine sau o pisica in locul unei fete.
Nu te mai obosi sa vezi si partile rele...Iti vei irosi o parte buna din viata pe chestia asta si gandeste-te ca ai doar una singura. (1)

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Cu toti murim singuri, sincer as prefera o pisica in locul unui om, eu vad doar realitatea atat

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

In fine eu asta am inteles.Ai zis "o femeie are nevoie de ce in spatele unui barbat nu de persoana fizica", din asta nu se intelege ca te referi la "a isi satisface nevoile cu el".
Si pana la urma si barbatii pot sta cu femeile doar pentru a-si satisface nevoile.Cred ca este ceva normal.Suntem facuti sa facem copii gen tongue
Si iubirea crezi ca de ce exista.Gandeste-te cum ar fi daca n-ar mai fi aceasta iubire sau atractie ~sa-i zic asa~ ...rasa umana ar dispartea in cativa zeci de ani.
Si daca si prin fraza care mi-ai zis-o te referi la altceva apai eu o las balta laughing

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Se zice ca realitatea este o iluzie.La fel si de moarte se zice.

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Da are nevoie de ce are nevoie un barbat, ce poate face cu el, nu sta cu el pentru sex la asta m-am referit, un barbat sta pentru sex cu o femeie in timp ce o femeie sta pentru mai multe chesti, faza cu iubirea eu nu cred ca femeile iubesc cu adevarat

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Pai de ce o femeie n-ar putea sta cu un barbat doar petru sex. Daca "i-o da bine" si ii place de ce ar pleca. Ar mai putea sta cu el si ca o iubeste.
Apoi ar veni banii...Completeaza tu ~eu nu mai stiu~.
Eu din ce zici tu inteleg ca tu crezi ca doar barbatii pot iubi cu adevarat.
Dar sa stii acum ca si mie uneori imi vine in minte cuvantul asta "iubire" si incerc sa-i gasesc un fel de "explicatie". Uite sa-ti dau un exemplu...
Toata lumea stie caci cuvantul "iubire" este un cuvant "puternic"(Sper sa intelegi ce vreau eu sa zic prin "puternic") sa-i zic asa.
Cand un barbat si o femeie fac sex impreuna...(Pe mine cuvantul sex ma duce cu gandul la o "partida" doar pentru satisfacerea unuia ~ori femeie ori barbat~).
Apoi cand aud ca o femeie a facut dragoste cu un barba(Cuvantul dragoste este un sinonim al iubirii deci si acesta ar fi un cuvant "puternic")...
ma gandesc caci cuvantul dragoste a fost inlocuit cu sex doar pentru a nu crede unul din parteneri ca a fost "folosit" si chiar exista genul ala de atractie intre ei.
Deci probabil ca asa e si cu iubirea doar ca inca n-am gasit o "explicatie" ca cea de mai sus. -Sper sa intelegi ceva din ce am scris, nu mai stau sa ma uit unde am gresit ca mi-e prea lene-

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Nimeni nu zice ca trebuie neaparat sa iubesti femeia.
Poti sa profiti si tu de ele...
Pana la urma nu-ti taie nimeni capul daca n-ai 'iubit" toata viata.
Vezi doar sa folosesti prezervativ si asa nu vei avea cui sa-i platesti nu stiu ce... (Sa o intretii sau cum zici tu).
Sincer eu mereu zic caci daca as fi baiat le-as *** pe toate laughing

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nici barbati nu iubesc mereu am scris asta si poate o data in viata de doua ori, normal ca unele fete au aventuri exista nimofane pe lumea asta, un barbat sta pentru sex cu o femeie ca apoi sa simta ceva pentru ea

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eu ma refer la acel sentiment ca asta era si intrebarea, nu era vorba de sex si de iubire, eu nu cred asa ceva

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Apai intrebarea nu avea legatura cu sentimentul de iubire -_-
Sa moara Franta daca eu mai inteleg ceva din ce vorbim laughing

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

E un inceput bun, cum sasi explic nu cred ca acel sentiment de iubire nu e asa puternic la femei ca la barbati acuma ai inteles?

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu de ce dar incep sa cred ca tine

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Te-a "ranit" vreo iubita sau...

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Faza e cu rata de sinucideri care e 3/1 pentru barbati, dupa despartire o femeie isi gaseste un barbat in maxim cateva saptamani in scimb un barbat o iubeste in tacere si anii intregi, o femeie se plange la inceput apoi pa in cateva zile, 70% din divorturi sunt initiate de femei apoi recasatorirea din nou e foarte rapida la femei, personal cred ca femeile nu refuleaza ceea ce simt in scimb ce barbati da, femeile au mai multa exprienta desi le e usor sa se desparta mai usor in scimb ce barbatul respinge ca o iubeste plus ca sentimentele sunt o slabiciune in lumea masculina, ultimul punct il reprezinta zona prietenei o fata profita de acel baiat desi nu are sentimente pentru el in scimb un baiat va simti ceva pentru el, mereu o spun ca femeile au fost sclavele barbatilor ele nu ales barbati au fost obligate sa faca asta ca daca ar fi dupa femei foarte putini masculi s-ar putea reproduce

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pai am studiat si eu natura umana cat am putut, desigur ca fiecare e diferit, ma ranit dar nu o pot lua drept exemplu pentru toate persoanele, daca un negru mi-a dat palma nu o sa urasc toti negri nu are sens

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Imi place raspunsul asta.
Ti-as fi dat un raspuns la raspunsul tau doar ca are legatura cu filmele si n-ai baga in seama.
Pai si ce ai vrea...Sa schimbi chestia asta?
Hm... Poate ca si femeile sufera, doar ca isi ascund foarte bine sentimentele.
Sincer daca as fi cu cineva si apoi ne-am desparti nu mi-ar pasa(Dar poate depinde si cat de mult as fi tinut la persoana respectiva).
Deci sunt de acord cu tine in mare parte.

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ce filme?

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Trist... sad

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Pai era The notebook
Tengo Ganas de Ti (Trei metri deasupra cerului) parca asa era traducerea, ma refer la o fata careia ii murise iubirea tongue intr-un accident de motocicleta si a suferit mult (dar nu imi aduc sigur aminte daca si-a gasit altul... sper sa nu)
Mai este si Titanic (Oricum urat din partea ei ca nu l-a suit si pe el pe lemnul ala sau ce era)
Dear John ...Si poate mai sunt doar ca nu-mi aduc aminte.

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Ieri am vazut gardieni destinului si eu, am vazut filmele alea dar sunt filme

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Hmmm...Pai cred ca ma pun sa ma uit si eu acum la Gardienii Destinului...Suna interesant.
Doar ca mai am sa vad 500 days of Autumn :3
(Ca am vazut 500 days of Summer)

| NiKoLeT a răspuns (pentru RAY):

Mai este inca un adevar, in ziua de azi mai sunt si barbati care,, stau cu femei pentru ce le ofera ele". Si nu mic este numarul barbatilor care inainte de a se insura se mai uita si la starea financiara(materiala) a femeii, dupa care la un moment dat dupa casatorie prin diferite siretlicuri si,, motive" de doi bani stau acasa si lasa ca sotiile sa asigure familia cu bunuri materiale.Si asa ca niciunul dintre sexe nu e mai presus ca celalalt.

| RAY a răspuns (pentru NiKoLeT):

Eu m-am referit la altceva biologic stam cu o fata pentru sex asta e scopul pan la urma fie ca recunoastem sau nu asta,te atrage o fata sexual vrei sa fi cu ea ca o vei iubi apoi asta e altceva vb de acel inceput,de atractia fizica, acuma cu femeile ele cum cauta o garantie de viitor cauta un barbat cu ceva banii sau unu care sa o atraga fizic, sunt femei care se compromit cu multi barbarti neatragatori fizic, sa fim seriosi cati barbati sunt frumosi? de asta si exista zona prietenei asa populara e zona aia, ca uni barbati sunt materialisti sunt desigur

| Violleta2022 a răspuns:

Ca-l iubeste!
Chiar asta inseamna!

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar campionii la minciuni sunt barbatii, declaratiile lor de dragoste sunt de multe ori mincinoase, avand tendinta sa-i spuna femeii orice, doar sa o convinga sa ajunga in patul lui.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Violleta2022):

Misandrie RULLZ

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Violleta2022):

Domnisoara permitetimi sa intervin si sa spun ca exista si femei experte in minciuni as pute zice ca unele sufera grav de mitomanie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ar insemna chiar ca il iubeste. Dar asta nu inseamna ca nu poate sa il raneasca uneori.

| Lawliet14 a răspuns:

Ca-l iubeste. La femei chiar e cam sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că îl iubește. Iubirea nu are mai multe sensuri, dacă vorbim de o situație reală.
Dacă nu, atunci poate fi de două feluri: adevărată (fără un scop anume) și falsă.
Doar când vei fi în cazul de față îți vei da seama când o femeie minte sau spune adevărul.

| ExprimareLibera a răspuns:

"Vreau să îți mănânc banii" sau "Vreau sa îmi bat joc de tine" sau spune adevărul, sau...

| veryhonest a răspuns:

Ca e singura si ca vrea satisfactie emotionala si sexuala, ca barbatii de altfel.

| Ahatus a răspuns:

Ca-i place puta si portofelul lui

| COSMIN20041705 a răspuns:

Se refera chiar la faptul ca l iubeste, vrei traducere pentru prosti?
Adica te place tine la tine, vrea sa aiba o relatie cu tine