| jiji123456789 a întrebat:

Cand sansele de a lasa o fata insarcinata sunt mai mici?
1.inainte de ciclu (4-5 zile)
2. dupa ciclu (1-2 saptamani )

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si menstruatia se produce mereu la data preconizata/calculata si se mentine constanta pe o perioada de minim 6 cicluri menstruale se poate stabili cu mare precizie momentul ovulatiei. Aceasta se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de menstruatie. De asemenea este stabilit stiintific ca ovulul este viabil pentru o perioada de maxim 16-24 de ore in care poate fi fecundat. In cazul in care nu s-a produs fecundarea, ovulul intra intr-un proces degenerativ rapid si in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza resturile sunt resorbite de organism si astfel cu circa 10 zile inainte de menstruatie nu mai exista nicio urma de ovul deci formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA chiar si in cazul in care se ejaculeaza intentionat in vagin. Perioada cuprinsa intre zilele 1-9 a ciclului menstrual (inclusiv zilele demenstruatie) sunt considerate de asemenea ca fiind nefertile insa intervin factori subiectivi si obiectivi mai ales in privinta numarului de zile de supravietuire a spermatozoizilor in uter in asteptarea ovulului care teoretic este de circa 3 zile, insa in literatura de specialitate se vehiculeaza chiar posibilitatea de a supravietui in cazuri extreme pana la 7 zile. In consecinta in cazul unui ciclu REGULAT perioada considerata ca fiind "sigura" este cea de pana in ziua a 7-8 a ciclului si fiind d.p.d.v.stiintific perfect sigura cea de 8-9 zile dinaintea urmatoarei menstruatii.

| corbulalbrosu a răspuns:

P.S. Comentariul prezentat anterior este valabil in cazul in care ciclul menstrual (c.m.)este unul mediu de 28 de zile. Insa daca c.m. este unul scurt de 21, 22, 23 de zile ovulatia se produce in ziua a 7, 8, 9 a c.m. si in acest caz teoretic dar si practic nu mai exista zile nefertile dupa terminarea menstruatiei chiar si in cazul in care acesta are o durata de medie de 3 zile. Insa in cazul unor c.m lungi cu durata de peste 29-30 de zile, pentru fiecare zi in plus fata de 28, va creste si perioada nefertila de dupa menstruatie cu acelasi numar de zile.

| Emilian65 a răspuns:

Inainte de ciclu cu 10 zile si dupa ciclu 4-5 zile.