| DenisaMariaB a întrebat:

Care ar fi riscurile la care ma expun daca intrerup administrarea de anticonceptionale, dupa un tratament de aprox. 2 ani, fara consultul unui medic specialist?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Riscurile" sunt cam aceleaşi ca în cazul în care consulţi un ginecolog şi apoi întrerupi AC happy

Totuşi, este recomandat să ai aprobarea ginecologului care ţi le-a prescris deoarece, în cazul în care apar diverse probleme, acesta va fi cel care te va trata!

De asemenea, NU am priceput de ce le-ai administrat timp de 2 ani fără întrerupere sad
În general, administrarea AC se face timp de 9 luni, după care se face o PAUZĂ de 3 luni, apoi se iau IAR timp de 9 luni, apoi PAUZĂ de 3 luni, etc.

Toate cele bune.

| DenisaMariaB explică (pentru bursuc001):

Nu stiam de 'regula' asta, credeam ca le poti lua cat vrei...

| bursuc001 a răspuns (pentru DenisaMariaB):

Mda, asta este sad
Pe viitor vei ştii happy
Eu vă tot spun, pe aici, pe TPU - dar, probabil că NU ai nimerit nici un răspuns de-al meu ( referitor la AC )...

Multă sănătate.

| grab a răspuns:

De curiozitate, de ce ai vrea sa renunti la ele? ce alta metoda o sa folosesti?
nu ar trebui sa fie niciun risc, totusi pentru a elimina orice stress suna-ti medicul si fa-i o intrebare.

| DenisaMariaB explică (pentru grab):

Voi folosi prezervativul daca e nevoie. Renunt pentru ca am niste probleme de sanatate pentru care trebuie sa iau o tona de pastile, printre care antihistaminice, despre care stiu ca reduc efectul ac. si de altfel trebuia sa fac o pauza la un mom dat... Le iau deja de 2 ani

| Quassaar a răspuns:

In principiu nu exista nici un risc. Rămâne doar problema protecției. Trebuie sa folosești alta metoda de contracepție daca nu-ți doresti inca un bebe. Iubita mea merge periodic la ginecolog si chiar a fost sfătuita de acesta ca la un an jumatate-doi sa facă pauza câteva luni de la contraceptive.