Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Care credeti ca ar fi varsta la care ar trebui sa vorbim copiilor despre sex?
Din cate am citit eu pe aici copii sunt preocupati de masturbare inca de 10 -11 ani, sunt ingrijorati de de marimea penisului la baieti sau de cea sanilor la 12 la fete, desi e clar ca se afla in crestere.Prima experinta sexuala o au la 14 -15 ani.
Observ ca cunostintele lor in materie de sex se refera la folosirea sau nu a prezervativelor, a anticonceptionalelor, a pastilei de a doua zi ...si cam atat.
Copii / adolescenti ati vrea ca parintii vostri sa discute cu voi mai mult despre sex? Si daca da, ce va retine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa discute mai mult? Nici nu stiu daca am auzit vreodata cuvantul "sex" da la vreun membru al familiei mele. Cand eram mai mic, mai folosea sora-mea cuvinte gen "vibrator" si eu incercam s-o fac pe prostul sa vad daca imi raspunde, dar cica "afla si singur". Daca parintii adopta atitudinea asta de "lasa-l, ca afla el singur mai incolo" sunt cretini, si ai mei au fopst cretini ca fix asa au facut. Nu mi-au vorbit niciodata despre sex. E trist cand iti auzi mama trimitandu-ti sora sa cumpere tampoane, dar tie nu ti-a zis niciodata ce-s alea. Sunt baiat, si ce? Eu nu trebuie sa stiu? Daca din cauza ca nu stiam lasam pe vreuna gravida? Cand eram mic (foarte mic, atunci chiar nu mai faceam pe prostul, ci nu stiam) si am vazut-o pe mama cu un bax d'ala de tampoane si am intrebat-o ce face cu atatea servetele, mi-a zis ca nu-s servetele. "Dar ce sunt?" "Afli cand vei fi mare." Am aflat, dar nu de la ea. Bun, eram mic, poate nu intelegeam, dar trebuia sa adapteze raspunsul in functie de varsta mea. Cand ti-o baga p'aia "afli cand te vei face mare" iti vine sa te urci pe pereti de nervi. Noroc ca eu n-am fost un copil serios si nu pu8neam intrebari gen "cum se fac copii?" ca sigur imi ziceau "afli cand vei fi mare". Mda, dragi parinti, si v-ati bucura sa aflati ca am aflat asta din practica? Sa vin la 12 ani cu una de manuta si sa zic "x mi-a aratat cum se fac copiii, a fost SHOOOP333RRRR"? Nu asa se face treaba calumea. Ciudat e ca eu stiu lucruri legate de sex inca de cand eram mic fara a-mi zice cineva asta. Stiam cum se fac copii fara sa imi zica cineva, stiam ca nu exista Mos Craciun fara sa imi zica cineva sau fara sa imi surpind parintii punand cadourile. E ciudat, poate am fost eu mai luminat si imi dadeam seama mai repede de diverse lucruri. Da... astia de azi sunt din ce in ce mai batuti in cap, nu mai luminati, lor ar trebui sa le vorbim, sa le explicam, sa-i facem sa inteleaga ce e sexul si ca in afara de putulica si vaginel mai exista si o posibila sarcina si niste BTS-uri. Ar trebui sa le vorbim. Dragi parinti, nu actionati precum ai mei iubiti parinti, ci vorbiti-le odraslelor voastre despre sex. Chiar de au 5 ani si va intreaba cum se fac copiii, adaptati raspunsul la varsta lor. Nu le vorbiti despre contactul sexual, dar macar spuenti-le ca un copil vine pe lume cand un barbat si o femeie se iubesc foarte mult. Asa poate va intelege ca trebuie sa faca acest pas cand va iubi pe cineva, nu cand ii vor tiuii hormonii.

Si ca sa raspund la intrebare. Pe la pubertate, 11-13 ani, in functie de cat de dezvoltat fizic si mental iti e odoru'.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Normal ca trebuie sa stie si baietii, ce credeati ca sunteti lipsti de griji?
E bine ca te informezi si singur si sper ca si tu sa vorbesti cu copii tai despre sex in mod deschis!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Hei, nu te erai persoana care ma ura pe la niste intrebari mai vechi?

Si eu sustin ca trebuie sa stie si baietii.

Eu, probabil, n-o sa am copii.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, ma

Faza cu,, nu o sa am copii'' nu depinde tot timpul de tine.Vei avea timp sa -ti schimbi parerea cand iti vei intemeia o familie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu depinde de mine? Dar de cine naiba depinde? Oricum, asa cum am zis, e o probabilitate, nimic nu e cert intr-o viata incerta.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Sa presupunem ca te indragostesti de fata. Vrea ca orice pret sa aveti si copiii.Tu nu vrei. Sunt multe cupluri care s-au despartit din aceastacauza.

89 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Copiilor trebuie sa le vorbim despre sex din clipa in care pot merge si vorbi!
Nu tin sa provoc indignarea vreunei doamne sau domn fals moralist (ca sa nu spun lup moralist),dar orice copil care poate sa iasa afara din casa la joaca,poate vedea doi caini imperechindu-se,iar tu ca parinte,trebuie sa-i poti raspunde la diversele intrebari.
Si trebuie sa-i raspunzi in asa fel incat copilul sa fie pe deplin lamurit si sa-si piarda interesul pentru subiectul in cauza!

Fiecare varsta are sexualitatea ei,s-au scris tomuri intregi si bilbliotecile sunt pline despre carti cu subiectul "sexualitatea copilului",ba chiar si a sugarului si nu e deloc cazul sa radem sau sa ironizam.
Preferabil ar fi sa realizam ca e nevoie de noi in viata copilului nostru si daca absentam,copilul va plati primul.
Si abia pe urma noi,ca parinti!
Falsa pudoare,falsa morala si etica de pe vremurile demult apuse,face rau, severitatea si austeritatea pe care o manifesta parintii in discutiile cu copiii lor, in educatia copiilor lor, nu sunt decat paravane imaginare create de parinti pentru ca, efectiv, nu le vine la indemana sa discute liber orice subiect cu copiii lor.

Cu alte cuvinte, multi dintre copiii cu asemenea probleme, masturbare la 10-11 ani, marimea penisului, a sanilor, sexul la 14 ani,nu ii consider direct vinovati,primii vinovati si primii trasi la raspundere ar trebui sa fie parintii lor care si-au astupat urechile si si-au scos ochii singuri,prin tactica si comportamentul adoptat fata de propriul lor copil! Uneori ma intreb de ce ii mai fac! Dar posibil sa li se fi spart prezervativul si lor,nu?

Stiu foarte bine ca intre ei copiii vorbesc,de fapt maidanul si scoala sunt cele mai bune surse de informatii.
Gresite,bineinteles.
Dar cei mai mari discuta,rad si se grozavesc, iar cei mici, dorind sa fie acceptati si priviti si ei cu deferenta, ii imita, ba chiar incearca sa-i intreaca pe cei mai mari, asa ca rezultatele le vedem, aici pe site!

Am vazut fete panicate ca au leucoree si intrebau speriate ce au, crezand ca au vreo boala ascunsa si care nu se gandisera nici macar sa spuna mamei ce li se intampla.
Am vazut baieti care la 12 ani erau nelinistiti cu dimensiunea penisului lor, am vazut zeci de fete si baieti care erau nesiguri si speriati ca se masturbeaza, fara sa stie daca fac bine sau rau, situatiile care apar sunt care mai de care mai diferite si toate au un numitor comun, lipsa de informare corecta.

Pentru ca altfel va privi aceste lucruri un copil care stie de la 8 ani care sunt diferentele intre sexe si din ce motiv se intampla lucrul asta si unul care la 8 ani s-a apucat de fumat din dorinta sa-l accepte seful bandei de cartier care are 16 ani si e cel mai macho tip,mor toate gagicile dupa el!

Educatia cere timp si,mai ales, rabdare.
Multa grija pentru sensibilitatile unui copil si pentru pastrarea echilibrelor, dezvaluind prea mult ii creezi curiozitati si va dori sa descopere singur, dezvaluind prea putin, va afla de la ceilalti si va trece direct la practica.

Ca sa raspund scurt si exact la intrebarea ta, copilului trebuie sa-i vorbesti despre sex din clipa in care poate merge, poate vorbi si il lasi singur la joaca, adica de la 4-5 ani.
happy

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Mi-am adus aminte de ceva :Cand piticul meu cel care avea 3 ani jumatate m-a intrebat; ..Mami (asa imi zicea el),cum se fac copii? Eu (ca sa trag putin de timp)zic,, Poftim'' El,, Pe hartie''laughingMa scosese dintr-o incurcatura pentru ca nu aveam un raspuns adaptat nivelului de intelegere. Faza cu barza e invechita, si oricum nu aveam de gand sa folosesc. Pana la urma am inteles ca primit la gradinita informatiile necesare.
Mi-am luat tot felul de reviste ca pot face fata,, dece-urilor.....si nu au fost putine.Copilul intreaba, e curios, si trebuie sa fac fata.

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Trebuia sa ma vezi pe mine cand mi-a venit fiica mea de la joaca, la 6 ani, si m-a intrebat "mami, ce e sex?"
laughing

| Mussette a răspuns (pentru greece12):

Parca am citit o interpretare a analizei lui Sigmund Freud. http://www.psihanaliza.org/sexualitate.html

| greece12 a răspuns (pentru Mussette):

Excelent link-ul tau, ar trebui sa-l citeasca si @Mont, poate realizeaza cam cum stau lucrurile.
Imi permiti sper sa pun primul paragraf din link-ul tau:

"Copilul are viaţa sexuală" este o afirmaţie care îi frapează pe mulţi. Şi aceasta pentru că toţi oamenii şi-au refulat propria sexualitate infantilă şi din acest motiv ei nu o mai remarcă la copii. Psihanaliza, in primul rînd întemeietorul ei, Sigmund Freud, a descoperit la copil o viaţă sexuală intensă, în mai multe etape de dezvoltare, cum ar fi: orală, anală, falică si oedipiană."

Continuarea, in link-ul dat de tine care lamureste multe, in putine cuvinte!

http://www.psihanaliza.org/sexualitate.html

Foarte util si la momentul potrivit!
:)

| Mussette a răspuns (pentru greece12):

big grin
Acum am vazut ce a spus "mont"...e mult pe langa subiect.

| Mussette a răspuns (pentru greece12):

Sigur ca iti permit. happy
Important e sa-l strabata cu privirea si cu mintea cat mai multi cititori.

| mont a răspuns (pentru Mussette):

De ce sunt pe langa subiect? Eu am propus cateva solutii, cu siguranta cele mai sigure. Cel mai simplu cand ai o problema in cale e sa o eviti nu sa incerci sa o rezolvi intr-un mod cu consecinte cat mai mici.

| Fatamuntilor explică (pentru mont):

Am gasit un paragraf dintr-un link gasit de Mussete. Poate ai auzit de Sigmund Freud...
,, Copilul are viaţa sexuală" este o afirmaţie care îi frapează pe mulţi. Şi aceasta pentru că toţi oamenii şi-au refulat propria sexualitate infantilă şi din acest motiv ei nu o mai remarcă la copii. Psihanaliza, in primul rînd întemeietorul ei, Sigmund Freud, a descoperit la copil o viaţă sexuală intensă, în mai multe etape de dezvoltare, cum ar fi: orală, anală, falică si oedipiană.
Cu siguranta ca a fost mai destept ca mine.
Dau si link poate te intereseza.
http://www.psihanaliza.org/sexualitate.html

| greece12 a răspuns (pentru Mussette):

De acord...nu a inteles intrebarea deloc!
happy

| Mayar a răspuns:

Copiii sunt preocupati de aceste lucruri din cauza educatiei sau a lipsei de educatie primita de la parinti. Toate aceste preocupari reflecta de fapt "intelepciunea" parintilor.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este important sa le explici pericolele la care se expun, am crescut si baiat si fata, am stiut sa le explic pe larg de la 10 ani, intotdeauna am pus in fata riscul si pericolul, despre sex i-am explicat mai tarziu, nu am avut probleme cu ei, asa ca din acest punct de vedere am stat linistita.
Astazi parintii sunt prea ocupati/indiferenti sa se mai ocupe si de ingerasii lor, au bone, au toate utilitatile posibile si de asta dezastrul este in floare.
Ar fi multe de explicat, dar daca nu o fac parintii, noi nu putem face mai nimic, decat doar ceva sfaturi
O seara buna!

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Nu putem compara timpurile in care ti-ai crescut tu copiii cu cele de acum!
Vorbim de copii din ziua de azi...nu de cei propiilaughing.
In ziua de azi un copil nu poate fi controloat totalitate...sau e mai greu.
De obicei bonele tin locul mamelor(cel putin la mine asa fost). Utiliatile le sunt cumparate pentru a fi in rand cu ceilalti copiii si nu tot timpul fac rau.

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este adevarat ca nu se compara timpurile, dar ca parinte trebuie sa ai aceleasi responsibilitati indiferent de vremuri/posibilitati etc...
Ca mama, cred ca observam la tv cate si mai cate, oare nu ne ducem cu gandul ca avem acasa si noi o fata/un baiat? oare nu trebuie sa tragem un semnal de alarma? sunt multe de enumerat.

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Tocmai de aia am pus in discutie acest lucru!

| LikeARollingStone a răspuns:

La 12 ani!
Mai devreme nu sunt pregatiti, iar mai tarziu, e prea tarziu. happy

| Emmeii a răspuns:

Nici mie părinții mei nu mi-au vorbit ( nici până în acest moment ) de relații sexuale, și eu sunt timidă așa că nu am întrebat nimic niciodată - am 16, aproape 17 ani. Nu am avut relații sexuale și nici nu plănuiesc pentru următorii 1-2 ani, și mi-am dat seama că nu se cuvine să fac asta de una singură. Asta în cazul meu.

Însă întradevăr, în ziua de astăzi, copii sunt informați și nu prea despre sex. Nu se gândesc și la urmări, ci doar trăiesc momentul.

Probabil mi-ar fi plăcut să fi vorbit cu ai mei despre sex, însă cred că ar fi fost și stânjenitor, bănuiesc.

| Miree a răspuns:

Poţi începe să le vorbeşti despre sex de la vârsta de 10 ani. Le vorbeşti despre viaţa sexuală şi tot ce ţine de această latură pentru a nu se arunca cu capu' înainte fără să gândească. Să le prezinţi şi riscurile, nu uita!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu am aflat de sex la varsta de 10 ani de la colegi. Cred ca e o varsta OK pentru a intelege in mare fenomenul.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu,fara discutii directe si jenante. Sunt sanse sa nu priceapa mare lucru si sa nu te ia in considerare. Mai bine treptat cate putin cand vezi ca incep sa-i fuga ochii dupa sexul opus. Ai mei nu m-au luat pe direct dar o sa-l tin minte pe tata care mi-a zis pe la vreo 14 ani cand ca uitam dupa una,, sa nu te puna dracu sa-ti bati joc de vreuna sau sa o lasi cu burta la gura ca o iei de nevasta si mananci si bataie,, deci contextul potrivit si un sfat potrivit.

| Fatamuntilor explică (pentru FABULOSUL6000):

14 ani? Insemna ca ai fost baiat cu(minte)laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da doamna profesoara. Ma era altfel atunci. Printr-a 8-a am avut prima prietena si primul sarut. Dar am fost al 3-ilea din clasa cu iubita deci disperarea nu era asa de mare ca astazi. Am 21 ca sa-ti faci o idee despre perioada. Atunci aveam 14. Era prima, era frumoasa si mai important nu era ca fetele de astazi care la 14 ani arata precum sorcovele pline de machiaj si toate blonde de parca nu ar mai avea timp de asta.

| Duucu a răspuns:

De acord cu Mussette, 10 ani.
Știi cum e... mie mi-a fost jenă să discut treburile astea acasa, deși părinții mă mai informau uneori, nu am purtat nici o discuție despre asta, dar vina e complet a mea. Norocul a fost să am la gimnaziu o profesoară fantastică care m-a lămurit cănd aveam nevoie, iar atunci nu intervenea jena, puteam vorbi deschis.
Sunt mulți în situația mea, așa că ar trebui să se învețe la școli astfel de lucruri iar profesorii să se țină de treabă. Am înțeles că a fost implementată Educația pentru sănătate, însă intervine greșeala profesorilor că o transformă într-o oră "timp liber".
Tot ce e legat de educație pornește de la școala și de la părinți...

| Eastwood a răspuns:

Important este ca parintii sa aiba discutie cu copii si odata mama cu copilul si odata tata, varsta, aproximativ 15-18 ani.

| mont a răspuns:

Cel mai bine cred ca niciodata astfel de discutii cu propriul copil/parintii. Clar nu as vrea sa am astfel de discutii cu parintii mei. Parintii atat trebuie sa zica copiilor: sex-ul nu e pentru tine, nu ai voie nici macar sa te documentezi despre el sau sa vezi la tv/alte surse ceva ce tine despre sex, nu doar sa il faci.

| Fatamuntilor explică (pentru mont):

Asa sa faci cu copiii tai!
Trebuie s vorbim copiilor despre sex inmod corect, nu sa-i speriem!

| mont a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asa as face/voi face cu copii mei. Si consider ca e in mod corect, doar vorbim de copii care nu ar trebui sa faca sex. Vor sa faca? Pai sa faca dupa ce devin majori, cand nu mai sunt copii.

| SorinTudor a răspuns (pentru mont):

Dupa cum gandesti ca esti trecut/a de varsta a doua laughing

| mont a răspuns (pentru SorinTudor):

Nu sunt trecut nici pe departe de varsta a doua. happy Din fericire, insa recunosc ca mi-ar place sa fiu iar copil de generala.

| SorinTudor a răspuns (pentru mont):

Atunci cum se face ca ai o gandire atat de limitata in privinta educatiei sexuale?

| mont a răspuns (pentru SorinTudor):

Nu vad de ce as avea o gandire limitata? Doar pentru ca nu sunt de acceasi parere cu restul? Ok, vreau ca adolescentii sa fie liberi, sa mearga in excursii, tabere fara parintii, sa poata merge la mare/munte/cluburi, sa poata iesi cu prietenii, sa se distreze cum stiu si pot mai bine atata timp cat nu incalca legile, dar fara sex.

| SorinTudor a răspuns (pentru mont):

laughing si de ce nu si sex? doar e ceva normal la urma urmei asa ne imultim

| mont a răspuns:

Voi cei care propuneti diferite varste, in special mici, v-ati gandit vreo clipa macar ca practic inveti copilul in mod intentionat la rele, dandu-i idei pe care ar fi bine sa nu le primeasca?

| Fatamuntilor explică (pentru mont):

Este vorba DOAR de informatii CORECTE!
Ideiile le primeste oricum de la anturaj.Iar societatea in care traim se pare ca le dau,, ajutor''
NU poti tine copilul sub un clopt de sticla in ideeia ca nu va afla nimic despre sex.Afla de la alti copii oricum si mi se pare de bun agur sa aiba informatiile corecte.

Eu de exemplu am sfatuii tinerii de aici sa-si inceapa viata sexuala dupa 17- 18 ani
Un copil bine informat NU va ajunge sa faca sex inainte de 17 -18 ani pentru ca cunosc riscurile!

| mont a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si ce mare avantaj are cu informatiile corecte, care oricum e bine sa nu le stie? Pe pricipiu ca oricum afla/primeste informatiile ar trebui sa invatam copii si sa nu salute sau sa injure pe toata lumea, sa fie agresivi ca sigur vor afla/sti cum se face asta? Ma indoiesc. Nici nu era ideea mea de a tine copilul sub un clopot de sticla sa nu afle despre sex, ideea era doar sa i se interzica categoric sexul chiar si daca afla de el, nu sa fie invatat sa il faca cu riscuri cat mai mici. Ai inteles ideea?

Tu nu cred ca ai sfatuit bine tinerii, corect era sa ii sfatuiesti sa amane sex-ul fie pe termen nedeterminat fie pentru atunci cand vor vrea sa aiba si un urmas.

| Fatamuntilor explică (pentru mont):

Deschide bine ochii, uita-te la televizor, citeste postarile la de aici.Ce vezi?
Promovarea sexului! La varste tot mai mici.
Deseseori adolescentii sunt infuentati de anturaj.
Ce-i spui copilului daca te intreaba cum a aparut el pe lume? Povesetea cu barza e veche.Iar daca nu ii spui afla din alte surse, si s-ar putea sa-si piarda increderea in tine!
La tanarul de azi NU ai cum sa-i interzici sexul cu desavarsire, crede-ma!
Rolul meu ca om matur a fost tot timpul ca sexul trebuie facut abia dupa 17 -18 ani.Si sa-i prezit riscurile.

Tu crezi ca copilul odata ajuns la majorat nu se va apuca de sex? Mai ales ca i-ai interzis pana acum!

| mont a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am vazut aceasta promovare a sex-ului, si ar trebui interzisa. Stiu, nu poti face ca si parinte mare lucru, dar poti sa reduci,, educatia sexuala" la cuvintele,, daca te-am prins ca ai facut sex sau incerci sa o faci dracu e al tau, si asta indiferent de varsta, ce fac colegii tau sau ce vezi pe internet ori la tv", eventual amenintandu-l si ca ii vei rupe capu/da afara din casa (evident fara a face chiar asa in caz ca e prins, dar sa stie de frica). De ce crezi ca nu ai cum sa ii interzici sexul cu desavarsire? Odata ajuns la majorat poate face asta sau nu, dar atunci nu se mai numeste copil - e o diferenta. Ce ii spui copilului despre cum a aparut pe lume daca te intreaba? Ii spui ca nu ii poti zice si ca o sa afle el mai tarziu, din alte surse cand o sa fie mai mare.

| Fatamuntilor explică (pentru mont):

EU propun altceva.Sa urcam toti adosecentii in varf de munte sau sa ii inchideri in pesteri pana la majorat! Fara tv, fara internet, fara infuente proaste Si le dam drumul la majorat! Si or face ce vrea atunci!

| mont a răspuns (pentru Fatamuntilor):

As iesi in strada/propune inchisoare minim 10 ani pentru cine ar vrea sa inchida adolescentii nevinovati! La fel as vrea ca toti sa aiba internet atat acasa cat si internet mobil oriunde cu ei. Tv-ul da-l incolo ala e depasit tehnologic, nici eu nu am. E o diferenta intre interzicerea sex-ului si interzicerea iesirii din casa sau a accesului la internet, nu crezi? Asa daca tot nu se poate interzice nimic, cum sunt interzise totusi furturile, talhariile, etc?

Am citit paragraful ala, nu are insa legatura cu subiectul acesta.

| Fatamuntilor explică (pentru mont):

Odata pentru totdeuna ca m-am saturat!
NU INVAT ADOLESECENTII SA PRACTICE SEXUL.din contra le avertisez asupra consecintelor daca il practiva. Arata-mi macar un unde am afirmat asta.
Fiecare intelege ce vrea! Tu nu crezi ca o interzice sexul pana la 18 ani- cum ai spus tu, si ai spune ca nu pregatit fizic si mental sa in practice pana la majorar cum am spus eu (sau ceilalti e aceeasi lucru?

| mont a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu m-ai inteles, dar se pare ca nu are nici un rost sa continuam discutia.

| Fatamuntilor explică (pentru mont):

Ok,atunci ce ar sa montam centuri de castitate tuturor? Stiam ca in antichitate erau doar pentru femei, dar am aflat ca poate fi montate si barbatilor.
Uite link http://www.danbadea.net/......i-barbati/

| mont a răspuns:

Cei care ziceti ca nu se poate interzice sex-ul la adolescenti, uite un exemplu cum se poate interzice chiar si un dans sau sa cunosti o persoana de sex opus, si asta chiar si dupa majorat: http://www.tpu.ro/......meni-m-am/

| Mussette a răspuns:

Pai,de pe la 10 ani.
Daca nu le zici, nu-i feresti de necunoastere.
Sunt multe site-uri, filme, reviste care arata tot.
Le spui treptat, nu doar despre sex, sunt multe alte informatii pe cre trebuie sa le stie.

| Fatamuntilor explică (pentru Mussette):

Si eu cred la fel.Informatilee trebuie adaptate varstei si nevoilor de moment! Importatata e comunicarea.

| Mussette a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da. Eu una am simtit ce inseamna primirea de informatii si privarea de astfel de informatii. E important si de la cine le primeste, ca sa le ia ca pe ceva serios, ca pe un sfat si nu sa faca doar ochii mari. Doar ca sunt o fire destul de deschis si imi lace sa stiu. big grin

| Fatamuntilor explică (pentru Mussette):

Ai discutat deschis cu parintii tai?

| SorinTudor a răspuns (pentru Mussette):

Si ce ii zici unui pusti de 10 ani? ca il duci la femei de ziua lui?

| Mussette a răspuns (pentru SorinTudor):

Tu intelegi prin educatie sexuala sa duci un pusti de 10 ani la femei de ziua lui?
Tu ai primit un asa cadou la o anumita varsta sau de undi vine asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as fi vrut sa merg in rai, de multe ori imi era rusine sa vorbesc despre asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintele al trebui sa-l ia pe copil sa vorbeasca despre sex cand crede parintele ca copilul este pregatit, atat psihic, mental, fizic, etc. Tatal cu baiatul ar trebui, iar mama cu fata. Varsta aproximativa cred ca este la... 15-16 ani poate? Dar depinde si de caz... Poate pe la 10, sau poate chiar pe la 18.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt copil, nici adolescent, dar o sa incerc sa iti raspund la intrebare.Cred ca e normal sa le vorbesti despre asta cam atunci cand incep sa discute si la scoala despre corpul uman si viata sexuala. Pornografia pare sa le fi acaparat copilaria.Cred ca cel mai bine ar trebui sa ii feresti de sursele astea de pornografie, sa ii tii sub control, sa le verifici site-urile pe care umbla precum si anturajul. Daca 2-3 prieteni or sa inceapa sa se laude cu noile lor"descoperiri" si or sa il umileasca pe copil, automat o sa vrea sa incerce si el.Stii cum e, prostovanii ataca in turma un copil inocent.Cel mai bine e sa il inveti pe copil regulile morale de mic, despre responsabilitate si sa il obisnuiesti sa fie el seful nu sa urmeze turma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea a vorbit cu mine despre sex cam in urma cu 2 ani jumate...acum am 12 si, deci...cam 10 ani.

| anonimguy3 a răspuns:

Nu prea vad care e problema ca copii se masturbeaza de la 10-11 ani pe atunci e perioada cand incep mai toti. Da la faza aia ca la 12 ani vor deja o relatie cu o fata/baieti e mai ciudat, pentru ca copii nu sunt pregatiti psihic pentru o relatie atunci, si nu dureaza mai mult de 2 saptamani relatia aia. Si de pe la 16 ani isi incep mai nou toti copii viata sexuala deci la 15 practic numai au rabdare hormonii in ei.

| j1NNNx a răspuns:

Parintii au vorbit cu mine la 12 tongue

| TeckTonik997 a răspuns:

Eu nu stiu ce sa spun, am 17 ani si parintii nu mi-au spus nimic despre sex niciodata. Intr-adevar, sunt baiat si pot lua BTS (nu ca ar fi ceva ok) dar in cazul fetelor, unde e posibila o sarcina, cred ca si parintii abordeaza altfel problema. Si eu pe TPU vad tot felul de intrebari puse de copii care au facut sex la varste fragede, dar sincer, ceva ma face sa cred ca sunt doar glume. Pana acum nu am intalnit copii sa faca sex la asa varste 11-12 ani (doar 2-3 fete care au facut la 13-14 dar acolo e clar de vina familia deoarece mama si tata astfel de exemple le-au dat). In rest nu am intalnit asa ceva. Poate este de vina si anturajul pe care l-am avut la acea varsta deoarece am fost in mare parte la cele mai bune scoli, clase etc. Nu spun ca daca eu nu am facut, nu exista dar sincer imi e greu sa cred.

| Fatamuntilor explică (pentru TeckTonik997):

Nu au spus, intreba-i tu, pana nu e prea tarziu!

| TeckTonik997 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu am ce sa ii intreb, despre sex m-am documentat singur si cred ca se pot invata si practic unele lucruri atunci cand exista o baza cat de cat solida despre protectie.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa fii foate deschisa cu copilul tau, adica sa ii explici lucruri de mic, pentru a sti la ce sa se astepte ( bineinteles lucruri care se pot discuta la varsta respectiva). Daca ii vorbesti deschis, el va prinde incredere in tine si cand va avea o problema iti va spune fara a se rusina. Iar discutiile despre sex, din punctul meu de vedere, ar cam trebui pe la 13-14 ani. Stiu ca in ziua de azi copii isi incep viata sexuala chiar si la 11- 12 ani, dar asta se intampla datorita faptului parintii nu se prea implica in dezvoltarea lor. Majoritate pleaca in strainatate si isi lasa copiii in tara, cica pentru a le oferi un trai mai bun, dar daca nu stai cu ei cand sunt mici si au nevoie de ajutorul tau, atunci cand? Cand sunt casatoriti la casele lor si nu mai au nevoie sfaturi de genul deoarece au simtit pe propria piele? Eu spun toate astea, deoarece mama mea este foarte deschisa cu mine, vorbim aproape orice, ii spun aproape totul pentru ca am incredere in ea, datorita ei.

| Fatamuntilor explică (pentru Mihailescuioana29):

13 -14 ani e cam mult.Copii din ziua de azi se dezvolta din ce in ce mai timpuriu.Au mentrautie poate si de la 10 ani. Poate asta ar trebui sa fie un inceput.Dar daca copilul tau te intreaba la 4-5 ani cum se fac copii, ce spui?

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dupa parerea mea, este mult prea devreme sa discuti cu un copil de 5 ani despre asa ceva.

| Iamnotme a răspuns:

Mama mea discuta cu mine chestiile astea, si consider ca e foarte bine. Comunicarea intre mama si fiica/ tata si baiat, este foarte importanta in zilele noastre. Pentru ca, copii din generatiile care vin, stiu despre sex de la varsta din ce in ce mai frageda...Cand simti tu ca ar trebui sa afle chestiile astea, atunci i le zici happy

| Fatamuntilor explică (pentru Iamnotme):

Ma bucur sa citesc asta! Felicitari parintilor tai!
Sper ca le ceri si anumite sfaturi, corect?

| Iamnotme a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, mamei mele îi cer sfaturi tot timpul, în orice problemă aş avea happy

| LarisaStanciuu a răspuns:

Ce te mai intereseaza si pe tine rolling on the floor)

| DomnulFantastic a răspuns:

La 14-15 ani

| Mussette a răspuns (pentru DomnulFantastic):

La 14-15 ani?
Si ce faci atunci cand vei vedea ca invata la scoala despre acest subiect?
Tinand cont ca in manualul de biologie de clasa a 7-a sunt unele informatii. Pe atunci au 13 ani.

| Fatamuntilor explică (pentru DomnulFantastic):

Cam tarziu la 14 -15 ani! Sunt multi care isi incep viata sexuala inainte de acesta varsta.

| ghostlabbrador77 a răspuns:

Eu cred ca parintii ar trebui sa fie atenti la copii si sa poarte discutii legate de acest subiect cand copii incep sa dea semne de interes
(poate fi la 10, 15 ani oricand ) Sper ca am fost de ajutor happy

| LeKaAlex a răspuns:

In ziua de azi copilul afla la 12 ani nu mai trebuie sa-i ziceti voi big grinD

| FOTOmodel99 a răspuns:

In ziua de azi nu mai exista vreun copil care sa nu stie de sex...toti stiu de la 5-6-7 ani ..in fine chiar daca ei stiu cred ca ar trebui sa discuti cu copilul/copii despre asta si vor intelege mai bine..de aceea e bine sa le spui ca o viata sexuala se incepe mai tarziu dupa 20 de ani si nu la 15 ani...si trebuie sa le explici totul detaliat..mai ales fetelor pentru ca ele trebuie sa se protejeze.
Eu am 15 ani sunt fata..si stiu foarte bine aceste lucruri, sper ca te-am ajutat. O zi buna! happy

| msKat a răspuns:

Pai de la 11-12 ani ar trebui sa le vorbeasca despre sex... parerea mea