| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai buna metoda de a evita o sarcina?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sa nu faci sex! Sigur nu o sa ramai! In rest...nicio metoda nu este eficienta 100%!

13 răspunsuri:
| bluedar a răspuns:

Ar fi prezervativul, care iti ofera o protectie de 99, 9%, cumparat in perioada de valabilitate, caci si acestea expira, folosit corespunzator, si sa nu se rupa. Eficace impotriva sarcinilor nedorinte sunt si anticonceptionalele, dar nu trebuie luate dupa ureche, ci la recomandarea medicului, si la aceeasi ora in fiecare zi, cu pauze, asta o sa iti spuna cu siguranta un medic. Ar fi steriletul, care pana cu ceva timp in urma era consierat cel mai eficace mod de protectie, insa s-au auzit si de sarcini peste Sterilet, si apoi organismul poate sa nu-l suporte, exista si risc de infectie. Si totusi sa stii ca metoda cea mai buna de a evita o sarcina, este cea care ti se potriveste. Si daca nu functioneaza nimic, abstinenta sigur e o cale, extrem de buna.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cea mai buna metoda de contraceptie este cea care t-i se potriveste cel mai bine. Cele mai multe se bazeaza pe hormoni... Si nu sunt numai pastile... sunt si injectii si plasturi, inele vaginale (nu stiu daca se gasesc in Romania, dar exista). Diafragma+spermicide care folosite impreuna dau o protectie destul de buna (dar sunt pretentios de folosit)... Steriletul... daca vrei spune si iti trimit un mesaj cu mai multe detalii despre fiecare.

| kh1ss a răspuns:

Abstinenta happy

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai un nu hotarat... parca ar merge cel mai bine. happy

assiris
| assiris a răspuns:

Centura de castitate

| NoName_9903 a răspuns:

Ca fata, consider ca prima regula este sa ai tu grija de tine si sa nu astepti de la "el" sa o faca...
In privinta celei mai bune metode...parerile sunt impartite...
Cu efect complet ( preventia sarcinii nedorite dar si a bolilor transmisibile sexual), dar si cu posibilitatea de a da "rateuri"...prezervativul.
Cu efect aproape de 100%, dar fara a te proteja de boli si cu posibilitatea de a-ti face rau...anticonceptionalele.
Daca ai deja un copil...steriletul
Daca ai "gresit"...pastila de a doua zi...

Important e sa cunosti toate arumentele pro si contra, si sa alegi varianta potrivita stilului tau de viata si organismului tau.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pe langa abstinenta, care presupun ca iese din calcul din moment ce pui intrebarea asta(e evident ca nu recurgi la abstinenta big grin ) ar fi prezervativul. Daca cumva prezervativul se rupe/cade/etc. exista pastila de a doua zi. O gasesti la farmacie.Aceasta pastila este indicat se ia in primele 12 ore dupa contactul sexual pentru a da un randament bun, dar maxim in 72 de ore de la contactul sexual.Mai tarziu nu are rost.
Daca ai un partener stabil, si nu vreti prezervativ, du-te la medicul ginecolog sa iti prescrie anticonceptionale.Depinde si de varsta pe care o ai. Daca ai 14-15 ani...nu iti va da medicul asa ceva.Esti prea mica sa iei.
Oricum, prezervativul ramane cea mai ok metoda si totodata cea mai la indemana metoda de a evita o sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa folosesti contraceptive

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Tot prezervativul ramane cel mai bun prieten pentru ca evita sarcina si te fereste de anumite boli.degeaba folosesti contraceptive si alte cele ca nu te fereste de boli poate nu ramai insarcinata da vreo boala tot iei oadata si odatatonguetonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu te sfatuiesc ca Alessa, sa nu faci sex. Sa faci, cat vrei, dar cu "inlocuitori"

| alexutzza_3733 a răspuns:

Abstinentalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cate am citit, se pare ca prezervativul(dar, daca sti f bine sa il folosesty,"fi foarte atenta si informeazate"), nu mai sta sa te gandesty, daca iubesty si asta vrei incerca...ca pana la urma mai exista si pastyla de a 2a zi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am culcat cu prietenul meu, iar el s-a ejaculat afara. Exista sansa de a fi ramas insarcinata?