Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2764852intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
1 Oct
SATI 267.556AFISARI
142.676VIZITE
129.158V. UNICI
4 Noiembrie 2010
Mila6ka intreaba:

Care e cel mai bun in opina voastra:

Colegiul Militar Liceal "Ştefan cel Mare" - Câmpulung Moldovenesc

Colegiul Militar Liceal "Dimitrie Cantemir" - Breaza

Colegiul Militar Liceal "Mihai Viteazul" - Alba Iulia?

Vreau la anul viitor sa-mi fc studiile la unul dintre aceste colegii, insa nu stiu care-i mai bun.Pls ajutati-ma... Ofer Funda!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 14 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 4 Noiembrie 2010 12:35
    Mihai7best a răspuns:
    Cel de la Alba-Iulia eu asa stiu
  • 4 Noiembrie 2010 17:50
    soricica a răspuns:
    Cel din Breaza. Am dat si eu acolo, dar din pacate nu am luat din cauza mediei.
    Mult succes:*
    24 Ianuarie 2013 19:48
    Lory_Geanyna_1998 a răspuns (pentru soricica):
    Dar ce medie ai avut? Si ce trebuie sa faci acolo?
    20 Martie 2013 16:05
    soricica a răspuns (pentru Lory_Geanyna_1998):
    Cea mai mica medie a fost in acel an de 9.60 si eu aveam 9 in cap, si normal ca nu am mai intrat.
    Sunt probe sportive eliminatorii, psihologice, de romana si de mate, dar daca te duci la un sediu IPJ din judetul tau o sa te lamureasca mai bine acolo.
    Vrei sa dai la un liceu militar? Mult succes din partea mea :*
    - Ascunde conversatia (2 răspunsuri)
  • 4 Noiembrie 2010 21:38
    DoubleS a răspuns:
    Parerea mea este ca [,] cel mai bun este Colegiul Militar Liceal "Mihai Viteazul" - Alba Iulia. Insa daca vrei un colegiu FOARTE BUN...
    Colegiul "Sfântu Sava" din Capitală, cel mai bun liceu din ţară
    Autor: Alina Vătăman
    Un top al liceelor din România, realizat de Intuitext şi AdmitereLiceu.ro şi bazat pe rezultatele obţinute la Bacalaureat şi media de admitere în liceu, a plasat pe primul loc Colegiul Naţional "Sfântu Sava" din Capitală.

Pe a doua poziţie s-a clasat Colegiul Naţional "Mircea cel Bătrân", din Constanţa, urmat, pe a treia poziţie, de Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri" din Galaţi. Poziţiile patru şi cinci în topul celor mai bune licee din România se află Liceul Teoretic „Ovidius" din Constanţa şi Colegiul Naţional „Carol I" din Craiova.

"Un astfel de clasament este util cel puţin din două motive: unul care priveşte mai buna orientare a absolvenţilor de gimnaziu şi un altul, puţin utopic, care priveşte mai buna orientare a administratorilor învăţământului românesc în identificarea şi cultivarea calităţii în educaţie" a declarat George Cazacu, director al Colegiului Naţional „Sfântul Sava".

Măriuca Talpeş, preşedintele Intuitext, consideră că realizarea acestui top este necesară în condiţiile în care, la finalul acestui an şcolar, au fost lansate dezbateri cu privire la rata scăzută a de promovabilitate a Bacalaureatului.

În ceea ce priveşte clasamentul liceelor din Capitală, primele trei, în funcţie de media de admitere şi cea obţinută la BAC, sunt sunt Colegiul Naţional „Sfântul Sava", Colegiul Naţional „Mihai Viteazul" şi Colegiul Naţional „Tudor Vianu".

Topul a fost realizat prin ponderea următoarelor medii: media de la admitere la liceu (50%), media de la BAC (30%) şi media rezultatelor obţinute la olimpiade (20%).
    Dacă luăm în calcul, pe lângă media de admitere şi pe cea a examenului de Bacalaureat şi rezultatele obţinute la olimpiade, topul...
  • 4 Noiembrie 2010 21:39
    DoubleS a răspuns:
    Colegiul "Sfântu Sava" din Capitală, cel mai bun liceu din ţară
    Autor: Alina Vătăman
    Un top al liceelor din România, realizat de Intuitext şi AdmitereLiceu.ro şi bazat pe rezultatele obţinute la Bacalaureat şi media de admitere în liceu, a plasat pe primul loc Colegiul Naţional "Sfântu Sava" din Capitală.

Pe a doua poziţie s-a clasat Colegiul Naţional "Mircea cel Bătrân", din Constanţa, urmat, pe a treia poziţie, de Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri" din Galaţi. Poziţiile patru şi cinci în topul celor mai bune licee din România se află Liceul Teoretic „Ovidius" din Constanţa şi Colegiul Naţional „Carol I" din Craiova.

"Un astfel de clasament este util cel puţin din două motive: unul care priveşte mai buna orientare a absolvenţilor de gimnaziu şi un altul, puţin utopic, care priveşte mai buna orientare a administratorilor învăţământului românesc în identificarea şi cultivarea calităţii în educaţie" a declarat George Cazacu, director al Colegiului Naţional „Sfântul Sava".

Măriuca Talpeş, preşedintele Intuitext, consideră că realizarea acestui top este necesară în condiţiile în care, la finalul acestui an şcolar, au fost lansate dezbateri cu privire la rata scăzută a de promovabilitate a Bacalaureatului.

În ceea ce priveşte clasamentul liceelor din Capitală, primele trei, în funcţie de media de admitere şi cea obţinută la BAC, sunt sunt Colegiul Naţional „Sfântul Sava", Colegiul Naţional „Mihai Viteazul" şi Colegiul Naţional „Tudor Vianu".

Topul a fost realizat prin ponderea următoarelor medii: media de la admitere la liceu (50%), media de la BAC (30%) şi media rezultatelor obţinute la olimpiade (20%).
    Dacă luăm în calcul, pe lângă media de admitere şi pe cea a examenului de Bacalaureat şi rezultatele obţinute la olimpiade, topul naţional arată astfel:
    Colegiul "Naţional" Iaşi
    Colegiul Naţional "Emil Racoviţă" Iaşi
    Colegiul "Costache Negruzzi"...
  • 7 Septembrie 2011 22:33
    MeAlly a răspuns:
    Campulung moldovenesc e super eu sunt acolo
  • 1 Martie 2011 09:26
    loveyou78 a răspuns:
    Eu te sfatuiesc sa nu dai la liceul militar,am vrut si eu sa dau acolo mai intai citeste forumuri scrise de la cine a mai fost acolo,fina care este in cadrul armatei a spus ca daca vrei sa ajungi undeva in armata nu este neaparat sa mergi la un liceu militar, trebuie sa faci academia:o sa te saturi de instructii, te culci la 9 si te trezesti la 6:
    uitetonguee mine în clasa a VIII-a m-a bătur gândul să merg la LM din Câmpulung. am făcut analize medicale am depus dosar, am făcut antrenamente pentru probele fizice, dar până la urmă s-a stins dorinţa, mai ales când am mai vorbit cu unul, cu altul despre viaţa la LM ","LM înseamnă ani pierduţi degeaba. Vă stricaţi copilăria prin licee militare, pe bune.
    Puteţi urma o carieră militară şi cu liceu civil. ","Va irositi ani pacat de voi, eu sunt la o academie militara si toti colegii de aici care au facut liceul militar sunt de aceeasi parere, bine mai sunt aia cu capul incuiat adica 10% care zic ca l-ar mai face din nou, dar nu poti sa iti imaginezi cat de mult te schimba si cate lucruri pierzi din cauza asta! Nu ai absolut nici un avantaj real, doar haine si mancare groaznica, la academie mancarea tot groaznica e dar la liceu am auzit ca era si mai proasta!
    LICEUL MILITAR nu e un lucru de facut, daca nu ma credeti vorbiti si cu cei care au facut asa ceva sa aflati si voi cum e sa faci un liceu si ce parere au ei, dar majoritate sunt de parere ca mai bine nu!
    Eu am facut un liceu civil si nu am avut nici o problema de intrat la academie plus ca cei cu LM nu au avut nici un avantaj, nimic!
    Apropo toate fetele care au venit de la liceul militar sunt urate, mici, grase, fetele care invata ca alea frumoase nu se duc acolo si plus ca nr de fete fata de baieti e mai mic, considerabil!
    Fa un liceu civil, distreazate, chiuleste, du-te in oras doar nu vrei ca sa te trezesti la 6 in fiecare dimineata sa dai cu matura in fiecare zi sa iti urle unul in creiei in fiecare zi sa nu poti sa chiulesti sa nu poti...
  • 26 Octombrie 2013 14:19
    HaKa93 a răspuns:
    Cel mai bun e cel din alba. eu am absolvit acolo, iar acuma urmez academia navala din constanta datorita profesorilor care se implica mult in activitati, in pregatirea elevilor pentru a dezvolta capacitatea elevului de gandire, dar si pentru a se integra intr-un mediu militar.
    an de an cei mai multi elevi la academiile militare provin de la liceul militar din alba Iulia, unde rata de promovabilitate a bacului este 100%
  • 5 Decembrie 2010 04:20
    Raspuns anonim:
    Colegiul National Ion Minulescu...se stielaughing
  • 9 Decembrie 2010 20:43
    Raspuns anonim:
    Stiti cumva daca ma pot transfera la CM in semestrul 2?
  • 4 Ianuarie 2011 18:11
    Raspuns anonim:
    Campul-lung dau si eu acolo
    multa bafta tuturor!
  • 30 Ianuarie 2011 17:12
    Raspuns anonim:
    Cel de a campulung moldovenesc e cel mai bun, dar trebuie sa faci fata tuturor examenelor
  • 27 Martie 2011 22:22
    laura24 a răspuns:
    Da`mi id tau.anul asta dau la liceul militar din breaza.este cel mai bun