| xFaith a întrebat:

Care sunt primele semne de sarcina? La cate zile, dupa intarzierea menstruatiei apar semnele de sarcina?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Loredana12031995 a răspuns:

Depinde de organizmul fiecarei femei de exemplu se poate observa chiar si in prima saptamana de sarcina, durerea sanilor, dureri de burta, greata, ameteli si varsaturi. Depinde de fieacre femeie si de oraganismul ei. Dar pentru siguranta ta mai bine cumparati un test barza de la farmacie, nu este scump si te poti lamuri imediat

| Nicolai_Gigi_1979 a răspuns:

Depinde de organizmul fiecarei femei de exemplu se poate observa chiar si in prima saptamana de sarcina,durerea sanilor,pe suprafata sanilor apare cateva vinisoare rosii si sfarcurile devin mai sensibile la atingere, greata, varsaturi, pofte, luare chiar si in greutate iar de la data cand trebuia sa vina ultima menstruatie dupa cateva zile sau chiar in ziua respectiva apare pe chilot o mica pata rozalie