| Anasia008 a întrebat:

Care sunt simptomele care apar prima data cand esti gravida ( in primele saptamani)?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primul simptom este intotdeauna absenta unei menstruatii normale. Apoi, cam dupa 14-20 de zile de la momentul calculat al menstruatiei (care nu a mai aparut), femeia poate avea balonare, somnolenta, dureri de san, greata la anumite mirosuri puternice. Tine insa cont ca in peste 60% din cazuri, nu exista nici un alt simptom in primul trimestru de sarcina in afara de absenta menstruatiei si o mica tensiune in sani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Primele simptome de sarcina POT sa apara insa NU intotdeauna, NU in mod obligatoriu si nici NU in cazul tuturor femeilor. Aparitia primelor simptome de sarcina se poate produce cel mai devreme incepand din momentul in care sarcina are varsta de 6-7 saptamani. Multa sanatate!

| GoldenZenith a răspuns:

Uneori simptomele apar, alteori nu.
Cele mai dese simptome sunt: lipsa menstruatiei, greturi, urinari dese desi nu s-a consumat o cantitate mare de lichide, sensibilitate la mirosuri(fata de unele poti avea repulsie si sa cauzeze voma), sani durerosi si tari la atingere, mameloanele se inchid la culoare, ameteli.

| Goddess23 a răspuns:

Intarzierea menstruatiei, dureri de spate ca in perioada menstruatiei dureri de cap sani foarte sensibili si durerosi. Asta am experimentat eu. In rest nu am avut greturi varsaturi sensibilitate la mirosuri sau alte simptome specifice unei sarcini.