| Alexxandru08 a întrebat:

Cat a durat si cum ati reusit sa treceti peste o despartire dureroasa dupa ce ai trait cele mai frumoase clipe posibile, la un moment dat devenise viata ta, dupa ce te-ai implicat enorm, ai iubit cum nu credeai ca poti iubi vreodata, ai facut orice pentru ea, ai crezut ca relatia este desprinsa din Rai, t-i s-au aruncat multe in fata, ai fost invinovatit si pentru greselile ei, suferi cum nu ai suferit vreodata si parca nu mai vezi vreo cale de iesire, simti o durere imensa in suflet si orice ai face parca nu poti sa uiti tot ce a fost, a insemnat foarte mult pentru tine si pur si simplu nu iti poti reveni?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu n-am fost invinovatita pentru nimic, relatia pur si simplu s-a stins in liniste de comun acord. Mi-au trebui 3 ani sa ma vindec.

| monyk a răspuns:

Buna, am fost despartita 4 luni de baiatul pe care l-am iubit din tot sufletul si credeam ca viata fara el nu are rost...am plans mult, am suferit din cauza lui, numai eu stiu prin ce am trecut, 4 luni de suferinta, dar s-a intamplat ca noi sa ne impacam, uite asa sunt din nou de vreo 4 luni cu persoana iubita, inainte de a ne desparti am mai fost un an...stiu ce inseamna suferinta si nu stiu daca poti uita tot ce a fost, dar ranile se astupa in timp si se vindeca.Peste un timp, poate cateva saptamani, luni chiar ani ca nu se stie cat de repede se vindeca rana, depinde de fiecare in parte si cata vointa ai in tine.Peste un timp iti vei aminti de pers. iubita care te-a facut sa suferi dar o vei face cu un zambet pe fata, fara pareri de rau si suferinta, doar ca timpul le rezolva pe toate.
Asa e viata, trecem si prin bune si prin rele, poate daca nu ma impacam cu iubitul meu inca sufeream dupa el, fiindca l-am iubit si il iubesc enorm. El e totul pentru mine si a fost; sincer, credeam ca mor fara el si simteam o durere de neimaginat in suflet. M-au ajutat mult iesirile cu prietenele, nu m-am inchis in camera, am iesit macar sa nu ma gandesc intr-una la el, asta face bine. DAca tot te gandesti si suspini si nu faci nimic sa treci peste, nu ai sa reusesti decat foarte greu.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mi-a 'trecut' dupa vreo 6 luni si incet -incet am inceput sa ma uit si dupa altii... abia acum cand iubesc mai mult decat atunci, am putut trece peste si sa-mi dau seama ca era un mare Prost!hee hee

Cel mai bine e sa dai vina pe celalalt9ca sa nu mai doara) dar sa fi constient de propriile greseli ca sa nu le mai faci a 2 a oara!

| tyana a răspuns:

Durerea va dura cateva luni, poate chiar un an.De uitat nu poti sa uiti niciodata dar in timp ai sa iti dai seama ca poti si fara acea persoanahappy.
Important e sa nu te izolezi, sa iti lasi inima deschisa spre oameni pentru ca ei te ranesc dar tot ei te si vindeca.Iti doresc multa putere sa treci peste suferinta descrisa si chiar daca acum ce spun o sa ti se para o prostie mai tarziu o sa imi dai dreptate:nimeni nu e de neinlocuit!

| 16.laura.16 a răspuns:

Se spune ca perioada in care uiti un om e proportionala cu perioada in care ai fost implicata in relatie. Dar eu nu vreau sa cred asta.
Mottoul meu in viata este,, daca vrei, poti,,. Asadar daca vrei sa treci peste cu adevarat, daca vrei sa-o uiti odata si odata poti. Nu te mai gandi la ea. S-a terminat, meriti ceva mai bun. Meriti sa continui viata. Candva te vei uita inapoi si vei realiza cat de mult ai suferit pentru nimic.

| pufulik a răspuns:

Am trecut prin asta acum 5 luni. m-am despartit de pr meu dupa aproape 5 ani.am suferit enorm. M-am obisnuit cu despartirea si cu gandul ca nu mai sunt cu el dupa vreo 2 saptamana.si acum ma mai gandesc la el dar nu mai simt durere.in priemele 2 saptamana.nu puteam dormi, il visam ma trezeam plangand...

Cum am reusit? am incercat sa nu mai vorbesc deloc cu el sa nu mai stiu nimic de el, daca cineva aducea vorba de el schimbam sbiectul.am inceput sa ies ai mult sa am alte activitati care sa ma tina ocupata.si uite ca am reusit.

| Deea :x a răspuns:

sigh asa simt eu in momentul asta. exact asta! cu siguranta nu o sa-l uit niciodata, il iubesc mai mult ca orice, dar pentru el sunt... roata de rezerva. Si nu ma merita! De fiecare data cand aud melodia noastra imi vine sa urlu, sa... x(, dar imi vine in minte tot raul ce mi l-a facut si cu asta incet imi revin. Stiu ca nu se mai poate face nimic, e prea tarziu sa-si ceara iertare, stiu ca regreta si stiu ca il doare, sau o sa il doara mai tarziu, pentru ca nu stiu daca o sa-l iubeasca cineva asa cum l-am iubit eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia este sa mergi mai departe si impreuna cu noua cucerire sa stergi cat mai repede asta din suflet...si timpul nu va fi simtzit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doi ani cat a tinut relatia mea cu ex-ul, in fiecare zi sufeream pentru ca parintii erau impotriva lui si nu vroia sa accepte in niciun fel. A fost o iubire cum n-am mai intalnit vreodata si nici nu o sa mai intalnesc. l-am iubit din tot sufletul meu si acum dupa 3 ani inca mai sufar. vreau sa spun ca o iubire ca a mea nu se uita niciodata mai ales daca e reciproca. El era centrul universului meu.

| Angel4ever a răspuns:

Am avut relatie de un an jumate si ca sa il uit mi-a luat 2 ani! happy