| sym0nyck a întrebat:

Cat timp credeti ca v-a dura ce mai mult, o casnicie din interes sau din obisnuinta cu partenerul (partenera) si nu din iubire?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Atata timp cat interesul ramane viu, traieste si relatia. De exemplu, eu nu am de gand sa muncesc niciodata si ma marit cu un tip care sa ma intretina financiar. Atata timp cat dorinta mea initiala nu se schimba (de a nu munci) si el ma poate intretine in continuare, poate dura toata viata. E ca un contract. Atata timp cat ambelor parti le convine contractul, acesta ramane valabil. Daca una isi schimba dorintele, fie il renegociaza, fie il anuleaza.

| SweetCandy a răspuns:

Poate chiar si o viata, tinand cont k are parte de tot confortul materialbig grinstraight face

| Linda a răspuns:

Dragostea inseamna dupa parerea mea actiuni de iubire, asa ca desi cineva se poate casatori din interes, obisnuinta, daca ii pica fisa sa realizeze actiuni de iubire (asteptat in ploaie, cumparat ceva cu toti banii pe care ii are) apare iubirea pe neasteptate.

daniela
| daniela a răspuns:

Ce in care exista respect si intelegere... chiar daca asta da uneori in obisnuinta

| DMV a răspuns:

Depinde de interes. Unele persoane urmaresc persoane in varsta cu speranta de viata minuscula. Dragostea dureaza 3 ani. In acest caz casnicia din interes e cu mult mai scurta. Altele au interes in persoane realizate cu speranta de viata medie(vezi fam Cohlumbenu). Aici poate fi invers.

| samantha_4979 a răspuns:

Depinde...
Daca o persoana e interesata doar de partea materiala a sotului sau a sotiei va dura destul de mult, pentru ca va face tot ce ii sta in putinta pentru a nu il/o pierde; probabil dupa acea se va ajunge la un sentiment de obisnuinta si relatia va merge inainte de frica necunoscutului de dupa despartirea lor...
Chiar si o relatie din iubire... intr'un final va ajunge la un sentiment de obisnuita! Rare sunt povestile de iubire adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana cand unul din ei isi gaseste dragostea, apoi nu mai conteaza nimic si nimeni